Kraków/Festiwal Uczuć Urażonych: Teatr Rozbark „Gatunki chronione” – chor. Rafał Urbacki

Zdjęcie: Kraków/Festiwal Uczuć Urażonych: Teatr Rozbark „Gatunki chronione” – chor. Rafał Urbacki

Fot. Anu Czerwiński

Wersja do druku

Udostępnij

W ramach Festiwalu Uczuć Urażonych Teatr Łaźnia Nowa zaprasza na spektakl Gatunki chronione, projekt performersko-filmowy autorstwa Anu Czerwińskiego i Rafała Urbackiego. Czworo tancerzy, w niezwykłej przestrzeni śląskich mazur (zespół przyrodniczo-krajobrazowy „Żabie Doły”). Wybór miejsca nie jest przypadkowy, rezerwat przyrody, gatunki, które by przeżyć muszą zostać objęte ochroną państwa i młodzi ludzie o alternatywnej motoryce. Choreografia skomponowana dla zaangażowanych w projekt tancerzy, stawia przed nimi nie tylko wyzwania ruchowe, ale również aktorskie. Gatunki chronione są próbą krytycznej refleksji na temat tolerancji wobec osób o alternatywnej motoryce, bez nadużywanych w mediach narracji „ofiary” albo „superbohatera”.

Choreografię do spektaklu stworzył Rafał Urbacki, który dzięki opracowaniu autorskiej metody ruchu zaczął poruszać się bez użycia wózka inwalidzkiego. Metoda powstała w oparciu o techniki świadomościowe dla tancerzy. Rafał Urbacki spędził 11 lat na wózku, bez kul chodzi od roku. Przez 3 lata związany był z teatrem tańca integracyjnego Kierunek, obecnie realizuje swoje własne choreografie oraz ruch sceniczny w teatrach na terenie całego kraju.

Gatunki chronione to również film dokumentalny zrealizowany przez Anu Czerwińskiego. Istotą tego spektaklu jest interdyscyplinarność, autorzy łączą sztuki audiowizualne i performatywne. Gatunkowo to zatem FILM-PERFORMENS o alternatywnej motoryce, który przełamuje nie tylko stereotypy ale i bariery formalne.

Tańczą: Tatiana Cholewa, Filip Pawlak, Karolina Stroisz, Katarzyna Szarawara.
Koncepcja, montaż: Anu Czerwiński, Rafał Urbacki.
Choreografia, działania performatywne: Rafał Urbacki.
Realizacja audiowizualna, zdjęcia: Anu Czerwiński.
Asystent: Marlena Hermanowicz.
Asystent kamery: Piotr Gacek (WRiTv UŚ).
Światła: Paweł Murlik.
Produkcja: Teatr Rozbark.

Więcej o festiwalu

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

Kraków: Teatr Łaźnia Nowa, os. Szkolne 25

powiązane

Ludzie

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close