Kraków: Grupa Wokół Centrum „Makia” i Pracownia PRO „Plażing”

Zdjęcie: Kraków: Grupa Wokół Centrum „Makia” i Pracownia PRO „Plażing”

Makia. Fot. Katarzyna Machniewicz

Wersja do druku

Udostępnij

Krakowskie Centrum Choreograficzne zaprasza na wieczór teatru tańca, w ramach którego zostaną zaprezentowane dwa spektakle grup działających przy KCC. Na scenie wystąpią tancerki Pracowni PRO ze spektaklem premierowym Plażing oraz Grupa Wokół Centrum w choreografii Makia.

Plażing

Pracownia PRO to stała grupa tańca współczesnego działająca w Krakowskim Centrum Choreograficznym – Nowohuckim Centrum Kultury. Tancerze PRO rozwijają swoje umiejętności techniczne, spotykając się cztery razy w tygodniu na lekcjach techniki tańca współczesnego, tańca klasycznego oraz dziedzin pokrewnych. Założeniem grupy jest intensywny i regularny trening, prowadzący do wszechstronnego rozwoju tanecznego. Opiekę merytoryczną nad Pracownią PRO sprawuje Grupa Wokół Centrum, artystyczny trzon KCC. W ramach regularnych lekcji i prób, grupa tworzy również własny repertuar, który powstaje pod okiem tancerek Grupy Wokół Centrum. Pierwszą realizacją był spektakl Szansa szansa w choreografii Moniki Świecy i Marty Wołowiec.

tańczą: Aleksandra Bialik, Agata Dulęba, Agata Jelonek, Małgorzata Liśkiewicz, Justyna Wójcik
koncepcja: Agata Moląg
długość spektaklu: 20 minut

Makia

Makia – element hawajskiej metody medytacji huny, odnoszącej się do specyficznie pojmowanego skupienia jako umiejętności kierowania energią i posyłania jej tam, gdzie chcemy. Dla nas interesujące stają się nie tyle zasady same w sobie, ale analogie jakie można odnaleźć i użyć do pracy z tancerzem na płaszczyźnie różnych aspektów obecności scenicznej, koncentracji i połączenia ciała i umysłu, intencji i ruchu, i wreszcie relacji performer – widz.

Energia podąża za uwagą, Uwaga podąża za energią.
To, na czym się skupiamy rozwija się.
Ogniskując świadomość na jakiejś rzeczy powodujemy ruch energii.
Tworząc myślokształt nadajemy mu energię.
Percepcja jest ściśle związana z bodźcami zmysłowymi.
Ciało podąża za koncentracją.
Możemy świadomie obserwować swoją uwagę.
To, na czym skupia się umysł, staje się rzeczywistością. 

Grupa Wokół Centrum to kolektyw artystyczny, działający w ramach Nowohuckiego Centrum Kultury – Krakowskiego Centrum Choreograficznego, którego trzon stanowią tancerki Agata Moląg, Monika Świeca i Marta Wołowiec. Grupa, w zależności od projektu, zaprasza do współpracy twórców innych dziedzin sztuki, wierząc, że wymiana inicjuje kreatywny rozwój, a poznawanie tego co odmienne, pozwala na stopniowe klarowanie się własnego języka scenicznego wyrazu. „Czerpiemy z tego, co prywatne, niesceniczne, parateatralne. Artyzmu szukamy w prostocie, przekazu w cytatach z życia, a smaku i waloru w ruchu. Nigdy nie zapominamy o tym, że jesteśmy tancerzami, a więc ruch jest naszym głównym narzędziem.”. Kolektyw sprawuje opiekę nad wydarzeniami i obszarem działań edukacyjnych w Krakowskim Centrum Choreograficznym, produkuje własne spektakle, realizuje projekty artystyczne, nawiązuje kontakty i poszukuje zagranicznych partnerów.

tańczą: Monika Świeca, Marta Wołowiec / Grupa Wokół Centrum
koncepcja i choreografia: Agata Moląg (Syrek)
muzyka: Flying Lotus, BADBADNOTGOOD, Nicolas Jaar, Billie Holiday

 

Bilety: 15 zł https://goo.gl/s4nKPz

powiązane

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close