Pokaz spektaklu

Kraków/I Krakowski Festiwal Tańca Zobaczyć taniec: Máté Mészáros Mechanics of distance

Zdjęcie: Kraków/I Krakowski Festiwal Tańca Zobaczyć taniec: Máté Mészáros Mechanics of distance

Wersja do druku

Udostępnij

Tancerze pochodzący z trzech bardzo różnych środowisk (balet klasyczny, taniec ludowy i taniec współczesny) oraz muzyk wzajemnie ingerują w swoją osobistą przestrzeń tak bardzo, że odbiorca/widz może odejść od swojej zwyczajowej chęci/potrzeby interpretacji. Ciała umieszczają taniec w spektrum sztuk pięknych dzięki swojej plastyczności, materialności.

Spektakl Mechanics of Distance (Mechanizm dystansu) koncentruje się na umieszczeniu statycznych i ruchomych ciał w przestrzeni, wciskając w nią pasujące i niepasujące do siebie systemy i analizując dystans pomiędzy ciałami. Narzędziem choreografa, mającym zilustrować ten problem, jest odnalezienie odpowiedniego gestu, przełożenie abstrakcji na materialne ciało.

Spektakl prezentuje wariacje na temat styczności, kontaktów między ciałami w przestrzeni, zachęcając do swobodnej interpretacji. Epizodyczne zdarzenia zaczerpnięte z kontekstów społecznych i prywatnych reprezentują emocjonalne, moralne lub intelektualne sytuacje. () W choreografii Mészárosa bezpośrednia, namacalna więź i bliskość stykają się z bardziej podniosłym, uroczystym wymiarem, a dodatkowe uzupełnienie stanowi wymiar polityczny, którego celem jest znalezienie odpowiedzi na pytanie, jak bardzo można rozszerzyć granice tańca, jaki potencjał leży u podstaw szczególnej, słabo wykorzystywanej (infra)struktury i jakie są nieskończone wymiary eksperymentów, otwartej przestrzeni, która tylko czeka, aż ktoś zacznie ją odkrywać.
Dorottya Albert, szinhaz.net

choreografia i koncept: Máté Mészáros
twórcy-performerzy: Jenna Jalonen, Máté Mészáros, Zsófia Tamara Vadas
muzyka: Áron Porteleki
konsultacje: Tamás Bakó
producent: SÍN Arts Centre
premiera: 26 maja 2019, National Dance Theatre, Budapeszt

Produkcja została zrealizowana przy wsparciu Programu im. Imre Zoltána węgierskiego Narodowego Funduszu Kulturalnego

Máté Mészáros jest absolwentem Hungarian Dance Academy, którą ukończył w 1999 roku. Przez trzy lata był tancerzem Szeged Contemporary Ballet, a następnie pracował w wielu europejskich zespołach (CarteBlanche Norwegia, Lanonima Imperial Hiszpania, Ultima Vez Belgia). Pracował m.in. z Ohadem Naharinem, Sharon Eyal, Amandą Miller, Myriam Naisy oraz Wimem Vandekeybusem. Máté  tworzy choreografie dla wielu węgierskich zespołów i prowadzi warsztaty tańca na całym świecie.

***

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury państwowego funduszu celowego, w ramach programu Taniec, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

I Krakowski Festiwal Tańca belka z logotypami (oryginał)

powiązane

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close