Kraków/III Festiwal KRoki/KCC: Samir Calixto – warsztaty choreograficzne (repertuar/kompozycja)

Zdjęcie: Kraków/III Festiwal KRoki/KCC: Samir Calixto – warsztaty choreograficzne (repertuar/kompozycja)

Fot. materiały organizatorów

Wersja do druku

Udostępnij

Warsztaty odbędą się w ramach współpracy organizacyjnej Krakowskiego Centrum Choreograficznego-Nowohuckiego Centrum Kultury oraz Małopolskiego Ogrodu Sztuki przy Międzynarodowym Festiwalu Tańca Współczesnego KRoki. Podczas warsztatu choreograf skupi się na głównych czynnikach kreatywnych, które wykorzystywał przy swojej ostatniej produkcji Raj utracony opartej na poemacie epickim Johna Miltona. Pracując z Calixto performerzy są zaangażowani zarówno fizycznie, jak i psychicznie oraz emocjonalnie. Zanurzają się kompletnie w świecie, gdzie wewnętrzne impulsy spotykają silną fizyczność. Cena: 80 zł – jeden dzień, 140 zł – dwa dni. Zajęcia będą prowadzone w języku angielskim.

Regulamin oraz karta zgłoszeń

Aby zrozumieć sposób pracy, uczestnicy warsztatów będą prowadzeni w celu zbadania niekonwencjonalnych tekstur fizycznych, zmieniając swoje przyzwyczajenia poprzez serie intensywnych ćwiczeń. Następnie będziemy mieli okazję zbadać jak niektóre z kluczowych motywów z książki Miltona mogą wpływać na unikalny i osobisty materiał ruchowy. Na końcu warsztatu uczestnicy pozbierają powyższe doświadczenia i zaaplikują je do oryginalnego materiału ze spektaklu.

Samir Calixto urodził się w São Paulo (Brazylia) w 1978 roku. Zanim rozpoczął karierę taneczną, zdobywał doświadczenia w innych dziedzinach sztuk performatywnych. Już w wieku 14 lat angażował się jako performer w grupy teatralne, występujące w całym kraju, a jego zainteresowanie sztuką rosło w miarę kontaktu z inspirującymi ludźmi. Jako siedemnastolatek uzyskał oficjalny tytuł aktora. Później podjął poszukiwania w celu głębszego zrozumienia tworzenia sztuki, dlatego też edukował się w różnych dyscyplinach. Studia obejmowały m.in. kierunek „teatr” (Dramatic Art. School) na Uniwersytecie São Paulo oraz śpiew klasyczny w Konserwatorium Miejskim São Paulo. W obszarze tańca pracował dużo jako samouk, eksplorując różne techniki w pobliskich studiach tańca i otrzymując wsparcie od wielu świetnych artystów, z którymi miał kontakt. Za swój debiut solowy – Eros dostał pierwszą nagrodę na Festiwalu Nascente/Abril w 1999 roku. Od tego momentu Samir angażuje się w wiele multidyscyplinarnych projektów. Po przeprowadzce do Europy w 2004 roku Samir rozpoczął na dobre swoją karierę taneczną, współpracując z bogatą holenderską i europejską sceną, a także spotykając ważnych ludzi mających duży wpływ na jego przyszłą pracę. Calixto jako freelancer wyprodukował spektakl Wash Me Up i został finalistą Best Dance Solo Competition w Lipsku (koordynacja: Alain Platel). Następnie pracował w Korzo Theatre, Danswerkplaats Amsterdam oraz w innych miejscach jako artysta niezależny. Przez ostatnie dziesięć lat Samir rozwijał swoją pracę choreograficzną głównie w Holandii. Jego kreacje to Grondzaken z 2007 roku (we współpracy z Wilma Marijnissen), Beating Hollow z 2009 roku (druga nagroda na Jur Naessens Prijs). Jego Winterreise Tetralogy, które miało premierę podczas Holland Dance Festival w 2012 roku było jednym z najlepiej przyjętych spektakli fesitwalu. W 2013 roku jego choreografia 4 Seasons została nominowana do ZWAAN – najbardziej prestiżowej holenderskiej nagrody dla tańca, jako jedna z najbardziej imponujących produkcji tego roku. Ostatnie doświadczenia sceniczne Calixto obejmują festiwale i teatry w Holandii, we Włoszech, Francji, Hiszpanii, Niemczech, Senegalu, Szwajcarii, Czechach, na Wyspach Kanaryjskich oraz w Norwegii.

PROGRAM

Więcej

Bilety:

Karnet normalny: 235 zł, karnet ulgowy: 165 zł*

Bilety na spektakle Kafka sulla spiaggia, Mistral, Tyran(s), What the body does not remeber? – normalny: 45 zł, ulgowy: 35 zł.

Bilety na spektakle Eyes in the colours of the rain, Paradise lost, Stalking Paradise – normalny: 35 zł, ulgowy: 25 zł.

Wstęp na projekcje,  panele dyskusyjne, warsztaty taneczne dla dzieci oraz spotkania z artystami jest bezpłatny.

Sprzedaż internetowa: www.mos.art.pl

rezerwacja: tel. (12) 424 45 25, (12) 424 45 28.

Organizatorzy festiwalu: Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie – Małopolski Ogród Sztuki.

Organizatorzy warsztatów: Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie – Małopolski Ogród Sztuki i Krakowskie Centrum Choreograficzne – Nowohuckie Centrum Kultury.

Logo Małopolski Ogród Sztuki (miniaturka)    Logo Krakowskie Centrum Choreograficzne (miniaturka)   Logo Nowohuckie Centrum Kultury NOWE (miniaturka)

Projekt dofinansowany został ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

MKiDN dofinansowanie (miniaturka)

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 11:00

Kraków: KCC/NCK, aleja Jana Pawła II 232. Warsztaty w godzinach: 11.00-14.00.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close