Kraków/Krakowskie Centrum Choreograficzne: Marta Wołowiec, Monika Węgrzynowicz „Naturgemälde”

Zdjęcie: Kraków/Krakowskie Centrum Choreograficzne: Marta Wołowiec, Monika Węgrzynowicz „Naturgemälde”

Wersja do druku

Udostępnij

Naturgemälde to performans ruchowy wtopiony w instalację multimedialną, nawiązujący do opisu natury Alexandra von Humboldta – Naturgemälde. Tytułowe „Naturgemälde” to nieprzetłumaczalny niemiecki termin, który może oznaczać „malowanie natury”, ale implikuje też poczucie jedności lub całości. Naturgemälde było ilustracją przedstawiającą Chimbarozo – wygasły wulkan w Andach, który wtedy uważano za najwyższy szczyt świata. To jakby przekrój tej góry z wypisanymi wszystkimi nazwami roślin i zwierząt, które występują na określonej wysokości*.

*Fragment wywiadu z biografką Humboldta Andreą Wolf , który ukazał się na wyborcza.pl pod tytułem Człowiek, który wynalazł naturę.

Z kolei spektakl ukazuje przekrój transformacji cielesnej, a poprzez zmienioną perspektywę odbioru, pozwala na głębsze wniknięcie w strukturę działań. Naturgemälde ukazuje przekształcenia form i ich wewnętrznej energii, będącej impulsem do wszelkich działań w obrębie gatunków, a w szczególności podkreślającej siłę przedstawicielek żeńskiego typu. Najnowsza produkcja twórców związanych z Krakowskim Centrum Choreograficznym: Marty Wołowiec, Moniki Węgrzynowicz, Marcina Janusa oraz Grzegorza Kaliszuka, to wyprawa do przestrzeni, której osobliwy sposób zaaranżowania pozwala artystom zmienić perspektywę odbioru spektaklu i zintensyfikować bodźce wrażeniowe. Całość realizowana jest poprzez organiczne połączenie ruchu, dźwięku i multimediów tworzonych na żywo.

Ruch: Marta Wołowiec, Monika Węgrzynowicz
Dźwięk: Marcin Janus
Multimedia: Grzegorz Kaliszuk
Premiera: 22 listopada 2019
Producent: Krakowskie Centrum Choreograficzne – Nowohuckie Centrum Kultury
Czas trwania: 60 min

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

powiązane

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close