Kraków/Labirynt zwany Wyspiański: Renata Piotrowska-Auffret „Wiem, uwielbiasz zwiędłe kwiaty”

Zdjęcie: Kraków/Labirynt zwany Wyspiański: Renata Piotrowska-Auffret „Wiem, uwielbiasz zwiędłe kwiaty”

Fot. Aleksandra Osowicz

Wersja do druku

Udostępnij

Renata Piotrowska-Auffret zaprasza na pokaz spektaklu Wiem, uwielbiasz zwiędłe kwiaty, który zrealizowany zostanie w Małopolskim Ogrodzie Sztuki w ramach projektu Labirynt zwany Wyspiański. Projekt stworzy niepowtarzalną okazja zagubienia się lub odnalezienia w labiryncie  teatralnym w przestrzeni Sceny MOS, Będzie to kilkugodzinny escape room, w którym zetkniemy się z wyobraźnią Wyspiańskiego, odczytanego głównie przez kobiety. Wiem, uwielbiasz zwiędłe kwiaty to intymne spotkanie z Wyspiańskimi. Jest to praca z pogranicza performansu i choreografii eksperymentalnej, zestawiająca ciało Stanisława z ciałem Teosi, uwspółcześniona opowieść żony o mężu, podczas której tekst przeplata się z ruchem, a proces rozkładu i umierania ciała Wyspiańskiego z procesem więdnięcia kwiatu.

Choroba Wyspiańskiego była tabu przez wiele lat. Tak jak jego relacja z żoną. Choroba towarzyszyła nieustannie ich związkowi. Była to relacja dwojga ludzi, oscylująca między życiem a śmiercią, między żywiołowym działaniem a uważnym patrzeniem. Jak Teosia zapisałaby wspomnienia o Wyspiańskim? Jak mówiłaby o jego ciele? Co uniwersalnego, dotyczącego nas współcześnie mogłoby być treścią zapisków? Fikcyjne wspomnienia Teosi o Stanisławie, jego ciele i chorobie są w spektaklu linią przewodnią. Teksty ściśle odwołują się do fragmentarycznej wiedzy, jaką dziś można posiadać o Wyspiańskich na podstawie świadectw rodziny, kolegów i lekarzy.

Koncepcja, teksty, reżyseria, choreografia: Renata Piotrowska-Auffret

Wykonanie i współpraca: Aleksandra Osowicz

Muzyka: ludowa, Marcin Janus

Kostium i scenografia: Katarzyna Fabińska

Konsultacje merytoryczne: Monika Śliwińska

Wsparcie merytoryczne i trening (polskie tańce tradycyjne): Piotr i Bogumiła Zgorzelscy

Produkcja: Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie

O innych spektaklach realizowanych w ramach projektu:

Magdalena Miklasz, Małgorzata Warsicka z dramaturżką Sandrą Szwarc, Ewa Rucińska, Joanna Zdrada, Renata Piotrowska-Auffret i Radosław Stępień. Splot tematów i energii: muzycznością Legendy Wyspiańskiego zajmie się Małgorzata Warsicka z Sandrą Szwarc (foyer w budynku głównym Teatru), wrażliwość Wyspiańskiego na sprawy kobiece pokaże Joanna Zdrada w Wyzwalaniu kobiecości czyli Wyspiańskiego legenda o Wandzie i jej siostrach, o tym, kim jest współczesny Konrad z Wyzwolenia postara się opowiedzieć Ewa Rucińska, a jedyny w gronie pań reżyser, Radosław Stępień, poszuka dylematów dzisiejszego młodego Hamleta.

Więcej

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

premiera •

godz. 18:30

Kraków: Małopolski Ogród Sztuki, ul. Rajska 12

powiązane

Ludzie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close