Ludzie tańca

Renata Piotrowska-Auffret

  • tancerka
  • choreografka
Zdjęcie: Renata Piotrowska-Auffret

na zdj. Renata Piotrowska-Auffret, fot. Aleksandra Osowicz

Wersja do druku

Udostępnij

Renata Piotrowska-Auffret – niezależna choreografka, performerka, pedagożka, choreografka i performerka. Absolwentka Wydziału Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Białymstoku oraz Wydziału Choreografii w I.C.I – Centre Chorégraphique National de Montpellier/Languedoc-Roussillon w Montpellier (program studiów magisterskich exerce „research and performance”).

W swoich pracach wykorzystuje narzędzia tańca eksperymentalnego, sztuk performatywnych, dramaturgii i teatru. Kontempluje współczesny świat poprzez czerpanie inspiracji z intymnych doświadczeń, realnych i fikcyjnych, osadzonych w danym kontekście społecznym. Interesuje ją przewrotność relacji między polityką ciał współczesnych i historycznych, między publicznym i prywatnym oraz tekstem i ruchem. Od 2014 roku tworzy serię Private Pieces – spektakli skupionych wokół polityczności kobiecego ciała.

Jest twórczynią spektakli i projektów: Teraz (2007), Tańcząc z wrogiem (2007), serii UNKNOWN (2008–2010), break SZTUKA WOJNY (2010), UNKNOWNS.SEANS (2011), filmu tanecznego Inside (2011), The Forest_work in progress (2013), Śmierć. Ćwiczenia i wariacje (2014), Wspólne (2016), Wycieka ze mnie samo złoto (2017), Wiem, uwielbiasz zwiędłe kwiaty (2018), Równina wątłych mięśni (2019).

W roku 2008, 2010 i 2017 jej spektakle – Tańcząc z wrogiem, Unknown i Śmierć. Ćwiczenia i wariacje – były wytypowane do  prezentacji podczas finału Polskiej Platformy Tańca.

Priorytetowa artystka prestiżowej sieci europejskich domów tańca Aerowaves w roku 2017 (spektakl Śmierć. Ćwiczenia i wariacje) oraz w roku 2019 (spektakl Wycieka ze mnie samo złoto).

Jest kilkukrotną stypendystką Instytutu Adama Mickiewicza, Art Stations Foundation oraz stypendystką Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Młoda Polska” (2010) i „Stypendium Twórcze” (2013).

Współpracowała z takimi nstytucjami i organizacjami jak: Teatr Łaźnia Nowa i Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, w Warszawie: CSW Zamek Ujazdowski, Galeria Zachęta, Nowy Teatr, Teatr Studio, Instytut Teatralny, Art Stations Foundation z Poznania, Centrum Choreograficzne w Montpellier, Narodowe Centrum Tańca w Paryżu, Scena Narodowa w Saint-Brieuc, Muzeum Susch, Studio Hrdinů w Pradze i inne.

Od wielu lat prowadzi zajęcia i warsztaty z tańca i teatru, improwizacji, performansu oraz choreografii eksperymentalnej w Polsce i za granicą. Współpracuje na stałe z Teatrem Ochoty – Ośrodkiem Kultury Teatralnej w Warszawie. Jest współtwórczynią kursu choreografii eksperymentalnej Choreografia w Centrum, organizowanego przez Centrum w Ruchu i Fundację Burdąg. Prowadzi zajęcia w Świetlicy Nowego Teatru.

Jest członkinią kolektywu warszawskich choreografów Centrum w Ruchu.

www.renatapiotrowska.pl

www.centrumwruchu.pl

na zdj. Renata Piotrowska-Auffret, fot. Aleksandra Osowicz
Renata Piotrowska-Auffret „Równina wątłych mięśni”. Fot. Monika Stolarska
Renata Piotrowska-Auffret „Wiem, że uwielbiasz zwiędłe kwiaty”. Fot. Aleksandra Osowicz
Renata Piotrowska-Auffret „Równina wątłych mięśni”. Fot. Monika Stolarska
Renata Piotrowska-Auffret „Wycieka ze mnie samo złoto”. Fot. Marta Ankiersztejn
Renata Piotrowska-Auffret „Wycieka ze mnie samo złoto”. Fot. Marta Ankiersztejn
Renata Piotrowska-Auffret „Wycieka ze mnie samo złoto”. Fot. Marta Ankiersztejn
Renata Piotrowska-Auffret „Śmierć. Ćwiczenia i wariacje”. Fot. Marta Ankiersztejn
Renata Piotrowska-Auffret „Śmierć. Ćwiczenia i wariacje”. Fot. Marta Ankiersztejn
Fot. Marta Ankiersztejn
Teraz. Fot. Jakub Wittchen.
Teraz. Fot. Jakub Wittchen.

powiązane

Zespoły

Organizacje

Festiwale

Wydarzenia

Bibliografia

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close