Warszawa: Drugie urodziny Centrum w Ruchu

Zdjęcie: Warszawa: Drugie urodziny Centrum w Ruchu

Fot. Maciej Rukasz/Centrum Kultury w Lublinie

Wersja do druku

Udostępnij

Artyści Centrum w Ruchu zapraszają na przygotowaną specjalnie z okazji urodzin improwizację, oraz projekcje, rozmowy z artystami i tort.

Centrum w Ruchu to warszawski kolektyw 11 uznanych choreografów, tancerzy i  performerów ale też miejsce ich stałej pracy, artystycznych poszukiwań i kontaktów z widzami. Tutaj przygotowują spektakle, prowadzą warsztaty i zapraszają do rozmów – w ten sposób budują przestrzeń wymiany i komunikacji z publicznością o współczesnej choreografii eksperymentalnej.

Centrum w Ruchu powstało w 2013 roku z inicjatywy Fundacji Burdąg. Tworzą je artyści tańca współczesnego i sztuk performatywnych. Łączy ich pasja i determinacja kształtowania nowych przestrzeni dla sztuk performatywnych w Polsce.

Działają od dwóch lat.

Artyści Centrum w Ruchu: Izabela Chlewińska, Korina Kordova, Agnieszka Kryst, Ramona Nagabczyńska, Weronika Pelczyńska, Renata Piotrowska, Magda Ptasznik, Maria Stokłosa, Iza Szostak, Karol Tymiński, Wojtek Ziemilski.

Muzyka impro podczas urodzin: Marek Kępa i Dominik Mokrzewski

Partnerzy wydarzenia: Fundacja Burdąg, Wawerskie Centrum Kultury

Dofinansowano ze środków Miasta St. Warszawy

Centrum w Ruchu (Wawerskie Centrum Kultury), ul. Żegańska 1 A, II piętro, sala 118

Jak dojechać: Stacja kolejki S1 i autobusu 521: PKP Międzylesie lub 525 (przystanek Pożaryskiego)

Więcej:

www.centrumwruchu.pl

organizacja wspierająca: www.burdagstudio.com

 

 

O CENTRUM W RUCHU

https://vimeo.com/110652190

 

IDEA

Creativity requires the courage to let go of certainties.

Centrum w Ruchu jest KOLEKTYWEM – grupą artystów działających wspólnie w konkretnym celu, wykorzystujących różnice artystyczne jako wartość dodaną przydatną w znajdowaniu szerszej perspektywy i osiąganiu trwałych celów. Opiera się na dialogu i współpracy uwzględniającej wiele punktow widzenia. Jest inicjatywą oddolną.

Spotkali się w Warszawie. Po ukończeniu zagranicznych uczelni artystycznych i na bazie doświadczenia w pracy w międzynarodowym środowisku tańca starają się wspólnie kształtować warunki – lokalowe, producenckie i finansowe – do swojej działalności w Polsce..

Tak piszą o sobie :

„Od dwóch lat zbieramy doświadczenie, kształcimy się i rozwijamy własne ścieżki twórcze w Polsce i za granicą. Centrum w Ruchu jest naszą reakcją na zastaną sytuację, na brak ośrodków, w których można rozwijać swoją pracę – tworzyć spektakle, prowadzić warsztaty. Pomimo różnych zainteresowań i języków artystycznych, zdecydowaliśmy trzymać się razem. Prowokujemy zmiany. Centrum w Ruchu to propozycja zbudowania nowych możliwości dla pracy twórczej choreografów i performerów. Zostało stworzone i jest zarządzane przez samych artystów – budowane jest od potrzeby, od środka, od centrum. Centrum w Ruchu ma nas motywować, żeby sobie pozwalać na więcej. Żeby nie być zakładnikami systemu grantowo-projektowego. Centrum w Ruchu ma stymulować rozwój środowiska tańca i sztuk performatywnych oraz zwiększać obecność tych dziedzin w życiu kulturalnym stolicy.”

Na polskiej mapie współczesnych zjawisk artystycznych narodziny Centrum w Ruchu są świadectwem potrzeby zapełnienia niszy w świecie praktyk performatywnych. Po okresie „pokolenia solo” (termin określający najmłodszą generację niezależnych choreografów działających w obszarze tańca eksperymentalnego, a także tytuł książki Anny Królicy, której bohaterami są m.in artyści Centrum w Ruchu) kilka lat temu pojawiła się potrzeba WSPÓLNEGO budowania znaczeń i kierunków w przestrzeni sztuk performatywnych.

Siła tego zjawiska coraz mocniej przejawia się w polskim życiu artystycznym i oznacza kumulowanie wiedzy, dążenie do zmian i otwartość na partnerów – wymianę doświadczeń i dzielenie się nimi. Elementem spajającym te tendencje jest potrzeba eksplorowania i redefiniowania praktyki artystycznej w społecznymi ekonomicznym kontekście, w ktorym funkcjonują dzisiejsi twórcy. Cyrkulacja zdobytej wiedzy i doświadczenia staje się celem samym w sobie. Fakt, że grupa niezależnych artystów, którzy ukończyli szkoły i praktyki zagraniczne powraca do kraju by założyć platformę i wspólnie kształtować podwaliny własnej działalności, jest obiciem dążenia do świadomego kształtowania swojego funkcjonowania na polu sztuk performatywnych w Polsce.

 

 

MIEJSCE

Siedziba Centrum w Ruchu, dzięki współpracy z władzami lokalnymi dzielnicy Wawer, mieści się w Wawerskim Centrum Kultury, gdzie w budynku dawnej szkoły zajmuje trzy pomieszczenia o łącznej powierzchni około 200 m2. Członkowie CwR pracują w niej na co dzień, mają tu próby, warsztaty, organizują spotkania. Powstają tu spektakle będące w czołówce nowatorskich propozycji na polskiej i międzynarodowej scenie tańca. Jest to też żywa przestrzeń wymiany wiedzy między artystami sztuk performatywnych i widzami.

EDUKACJA

Oprócz realizacji przedstawień kolektyw prowadzi działalność edukacyjną (organizując kilkadziesiąt warsztatów rocznie) oraz buduje nowoczesny dyskurs wokół sztuki choreograficznej (dzięki otwartym pokazom pracy w procesie, spotkaniom z ekspertami i widownią, rezydencjom i choreograficznym projektom badawczym z udziałem dramaturgów i dziennikarzy).

POKAZY WORK IN PROGRESS

W 2014 roku ropoczęliśmy cykl pokazów worki in progress i rozmów o spektaklach jeszcze w trakcie ich realizacji.  Moderowane przez dziennikarzy i kuratorów spotkania były elementem  włączania widzów w proces twórczy artystów i ich pracę nad spektaklem. Prezentowaliśmy  The way things dinge  Ramony Nagabczyńskiej, Wylinka Marii Stokłosy (obie premiery w Muzem Sztuki Nowoczesnej w Warszawie), Europa. Śledztwo Izy Szostak, Weroniki /Pelczynskiej I Mgdaleny Jędry (premiera w Komunie//Warszawa), Śmierć. Ćwiczenia i wariacje Renaty Piotrowskiej i Surplus Magdaleny Ptasznik (obie premiery w Instytucie Teatralnym) oraz This is a musical Karola Tymińskiego, You have your voice Izabeli Chlewińskiej, które nadal są w fazie produkcji.

 

 

BADANIA

Projekt Badanie/Produkcja. Rezydencje. Taniec w procesie artykulacji to twórcza współpraca młodych krytyków i badaczy oraz profesjonalnych choreografów. Celem jest prowokowanie dialogu artystów z badaczami sztuk performatywnych.  W ramach projektu zapraszamy ich na wspólne rezydencje.  W czasie prób badacze śledzą proces powstawania spektaklu, uczestniczą w dyskusjach o jego kształcie, poznawają metody twórcze oraz sposoby komunikacji wewnątrz procesu tworzenia. Na podstawie zebranego materiału i prowadzonych dzienników powstają autorskie teksty będące analizą procesu powstawania spektakli. Do dziś w projekcie wzięli udział: Anka Herbut, Mateusz Szymanówka, Zofia Smolarska, Teresa Fazan, Agnieszka Kocińska i Regina Lisowska.

Projekt  realizowany we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca.

Partnerzy projektu: Dwutygodnik.com, taniecPOLSKA.pl

WSPÓŁPRACA CENTRUM W RUCHU Z INSTYTUCJAMIW POLSCE I ZAGRANICĄ

W 2014 roku wśród partnerów zagranicznych artystów Centrum w Ruchu roku znaleźli się:

 • w Niemczech: Tanztage Berlin, Sophiensaele Berlin, Tanz Fabrik Berlin, Studio 5, NRW Tanzrecherche  w Bielefeld, Mica Moca
 • we Francji: Maison de la Culture d’Amiens, Open Latitudes (Latitudes Contemporaines- Lille, w Belgii: Les Halles – Bruxelles,
 • w Szwajcarii: L’Arsenic – Lausanne, Le Manège-Mons|  Folie, Free Art Fusion;
 • w Austrii: Szene/Salzburg, Impulstanz /Schauspeilhaus w Wiedniu;
 • w Hiszpanii: Tragant Danza i Antic Teatre – Epsai de Cracio w Barcelonie;
 • w USA: Experimental Media and Performing Arts Center (EMPAC) w Troy/k.NY, Association of Performing Art Presenters (APAP), Waszyngton,
 • w Islandii: Reykjavík Dance Festival

Polskie instytucje, które wsparły pokazy i produkcje artystów Centrum w Ruchu:

 • Urząd Miasta Stołecznego Warszawa,
 • Instytut Adama Mickiewicza,
 • Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego,
 • Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk w Poznaniu,
 • Centrum Kultury w Lublinie,
 • Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora CRICOTEKA,
 • Fundacja C/U,
 • Fundacja MaMa,
 • Komuna//Warszawa,
 • Fundacja Artoffnia i Miejski Ośrodek Kultury, Olsztyn
 • Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie
 • Instytut Muzyki i Tańca

Polskie festiwale, na których występowali artyści Centrum w Ruchu:

 • Warszawa: Festiwal Ciało/Umysł, Warszawska Platforma Tańca;
 • Lublin; V MAAT Festival – Border Line,
 • Kraków; Free The Dance,
 • Poznań; Festiwal Malta,
 • Wrocław; RUSZA Festiwal,
 • Poznań: Rewolucje Wielkopolskie,
 • Białystok, Kalejdoskop

Do pobrania:

 

Plany i repertuar  Centrum w Ruchu 2015

Twórcy i artyści Centrum w Ruchu (biogramy)

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 15:00

Warszawa: Centrum w Ruchu (Wawerskie Centrum Kultury) ul. Żegańska 1 A, II piętro, sala 118. Dojazd: Stacja kolejki S1 i autobusu 521: PKP Międzylesie lub 525 (przystanek Pożaryskiego).

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close