Fundacja Ciało/Umysł i STUDIO teatrgaleria zapraszają na spektakl Renaty Piotrowskiej-Auffret pt. Uteri Migrantes. Wydarzenie to odbędzie się w ramach 21. Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Tańca i Performansu Ciało/Umysł.
O spektaklu:
Piąty spektakl z cyklu Private Pieces. Choreografka eksploruje w nim politykę kobiecego ciała, oscylując między tym, co prywatne a tym, co publiczne. Tym razem tematem, materią i główną bohaterką spektaklu jest macica – potraktowana z dystansem, humorem, ale i troską. Autorka przygląda się temu organowi i całemu kobiecemu ciału przez pryzmat starzenia się.
Więcej: link do www
Dostępne dla osób głuchych i niedosłyszących, tłumaczenie na polski język migowy. Po spektaklu spotkanie z artystami
***
Realizatorzy:
Koncept, choreografia, teksty: Renata Piotrowska-Auffret
Taniec: Aleksandra Bożek-Muszyńska
Współpraca choreograficzna: Aleksandra Bożek-Muszyńska, Anna Charlotta Nordanstedt
Współpraca choreograficzna / Kostium, obiekt: Pipa Piwosz
Muzyka: Simon Auffret
Kompozycje wokalne: Anna Szwajgier
Projekt oświetlenia: Estelle Gautier
Wideo: Katarzyna Fabińska
Wsparcie dramaturgiczne: Michael de Cock, Joanna Leśnierowska, Michał Rogulski
Reasearch: Natalia Miłuńska, Natalia Oniśk, Aleksandra Osowicz
Koprodukcja: KVS Brussels, Dans I Trondelag, House of Utopia & Teatr Łaźnia Nowa, Międzynarodowy Festiwal Sztuki Tańca i Performansu Ciało/Umysł, DOCK ART funded by the Senate Department for Culture and Europe (DE)
Partner: Teatr Ochoty
Producenci wykonawczy: Karolina Wycisk / Performat Production, Météores
***
Renata Piotrowska-Auffret – choreografka i performerka. Ukończyła program e.x.e.r.c.e. w CNC Montpellier oraz Akademię Teatralną w Białymstoku. Artystka priorytetowa sieci Aerowaves Twenty w 2017 (Śmierć. Ćwiczenia i wariacje) i 2019 (The Pure gold is seeping out of me), członkini Centrum w Ruchu w Warszawie. W swojej pracy czerpie inspiracje z intymnych doświadczeń – realnych i fikcyjnych, osadzonych w określonym kontekście społecznym. Interesuje ją przewrotność relacji między historyczną i współczesną polityką ciała, między publicznym i prywatnym, a także między tekstem i ruchem.
Jak sama deklaruje: Jestem kobietą-artystką, jestem kobietą, jestem matką – więc polaryzacja ciała dotyka mnie bezpośrednio. Zawsze mam osobistą i autobiograficzną potrzebę stworzenia pracy.
***
O festiwalu:
„Wolno Tańczyć”, hasło 21. edycji Festiwalu Ciało/Umysł, jest przypomnieniem, czym jest ta jedna z najważniejszych wartości, a może jeden z przywilejów czy praw. Hasło to wyraża alternatywne podejście i sposób patrzenia na przestrzeń społeczną i kulturową, a nawet historyczną. (…) Artyści zaproszeni na 21. festiwal C/U nie mówią o zagrożeniu wolności, a wskazując na wypracowane i wyuczone formy kultury, sugerują uwolnienie się od społecznych stereotypów, kulturowej hierarchii i klasycznej filozofii opartej na oddzieleniu dobra od zła, piękna od brzydoty. (…) Tańca nie da się zatrzymać. Ruch to życie, nawet dla tych, którzy mają trudności z ruchem. Gdyby umiłowanie wolności przenosiło się tak szybko jak wirus, bylibyśmy szczęśliwą, radosną cywilizacją, może więc trzeba puścić w obieg miłość do wolności, miłość do tańca! – mówi dyrektor artystyczna C/U, Edyta Kozak.
Dostępność
Od początku istnienia Festiwal C/U zwracał uwagę na różnorodność, wolność tworzenia i doświadczania. Zupełnie naturalnie przyjął więc kierunek zrównoważonego rozwoju, skupiając się na szczególnych potrzebach artystów i odbiorców. Metodą małych kroków buduje dostępność wydarzeń, m.in. poprzez dostępność spektakli z różnych części świata, dostępność Festiwalu dla artystów nienormatywnych, dbanie o przystępność informacji oraz otwieranie się na nowe środowiska. W tym roku C/U postawiło na dotarcie do osób głuchych i niedosłyszących. Wsparciem służą w tym partnerzy – British Council i Fundacja Kultury Bez Barier. Ambasadorem Głuchej Publiczności 21. C/U został Daniel Kotowski – artysta wizualny i performer, osoba głucha.
Więcej: link do www
***
- Ciało/Umysł
Międzynarodowy Festiwal Sztuki Tańca i Performansu
10–15 października 2022, Warszawa, on-line
Dyrektor artystyczna: Edyta Kozak
Dyrektor zarządzająca: Anna Szaniawska
Organizator: Fundacja Ciało/Umysł
Projekt współfinansowany przez Miasto st. Warszawa oraz dofinansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury
Partnerzy: STUDIO teatrgaleria, Komuna Warszawa, Instytut Sztuki PAN, British Council, Europe Beyond Access, Institut Français Pologne
Patroni medialni: Radio TOK FM, TVP Kultura, Gazeta Teatralna „Didaskalia”, Miesięcznik „Teatr”, Magazyn „Taniec”, taniecPOLSKA.pl, E-teatr, Stronatanca.pl, Teatralny.pl, Teatrologia.Info
www.cialoumysl.pl
www.facebook.com/cialoumysl
www.instagram.com/cialo.umysl
www.youtube.com/user/CialoUmysl