Opolska Scena Tańca zaprasza na spektakl Renaty Piotrowskiej Auffret Danse Macabre, który zostanie zaprezentowany 6 grudnia 2023 o godzinach 11.00 i 19.00 w Modelatorni w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu.
Wspólnota wobec śmierci
Kiedy w 1353 roku epidemia dżumy zwana „Czarną Śmiercią” wygasała w Europie, mieszkańcy Starego Kontynentu stanęli w obliczu niewyobrażalnych strat. Prawie czterdzieści procent ówczesnego społeczeństwa zniknęło, a międzyludzkie relacje zostały naznaczone nieufnością i podejrzeniami. Z pomocą przyszedł taniec. Ludzie tańczyli na ulicach przez wiele dni, aż do upadłego. W ten sposób budowali na nowo relacje między sobą, ale przede wszystkim wyrażali swoje lęki związane ze śmiercią. Taniec do wyczerpania był doświadczeniem ekstatycznym, podczas którego indywidualne ciała podążały za energią grupy, a życie i śmierć – witalność i ekstremalne zmęczenie, były bliżej niż kiedykolwiek. Wspólnotowy charakter tańca pozwalał na przywrócenie współczucia, wzajemnego zaufania, a także ponownego poczucia ciała własnego i tego należącego do Innego.
W 2020 roku nieporównywalnie mniejsza pandemia zatrzymała cały Świat, który zdawał się samemu sobie niepowstrzymany. Kolejne fale zachorowań, kolejne lockdown’y i strach przed nieznanym wpłynęły na międzyludzkie relacje, rozbijając przyzwyczajenia każdego z nas, izolując nas od siebie.
Po raz pierwszy od wielu lat otrzymaliśmy wspólny mianownik zrównujący odmienne dotychczas życiowe doświadczenia, cofający nas niestety o kilkanaście lat w zakresie zaufania społecznego i cielesnego do drugiego człowieka. Nasza relacja ze śmiercią również zaczęła się diametralnie zmieniać. Pandemia stała się tylko początkiem tej zmiany. Potem kolejno były i są takie wydarzenia jak wojna w Ukrainie czy katastrofalne w skutkach trzęsienie ziemi w Turcji i Syrii.
W swojej opolskiej pracy choreograficznej Renata Piotrowska-Auffret bada ruchowy i społeczny wymiar Danse Macabre, skupiając uwagę na potencjale wspólnotowym i cielesnym nieprzerwanego, oczyszczającego tańca. Tańca, czyli transowego wiru do pulsującej jak krew w żyłach muzyki techno. Tańca, który koi lęki oraz daje możliwość odkrywania radości, dystansu i grupowej siły. Nie chodzi tu bowiem o przywołanie dawnego rytuału, ale o stworzenie nowego, który „tu i teraz” pozwoli twórcom oraz widzom na ponowne odkrycie własnego witalnego ciała. Na odrzucenie strachu wobec Innego, na odwagę w spotkaniu z nieznanym, na szukanie dystansu wobec trudnych wydarzeń, na radość z bycia razem, a przede wszystkim na identyfikację doświadczenia bliskości śmierci jako wspólnego wszystkim. Poczucie wspólnotowości dodaje otuchy. Dopóki żyjemy. Dopóki czujemy. Dopóki tańczymy.
Twórcy:
Choreografia, reżyseria, teksty: Renata Piotrowska-Auffret
Scenografia i kostiumy: Zuzanna Srebrna
Reżyseria świateł i konsultacje dramaturgiczne: Joanna Leśnierowska
Muzyka: Marcin Janus
Wideo: Simon Auffret
Kompozycje wokalne: Anna Szwajgier
Asystentka: Aleksandra Osowicz
Kurator projektu: Michał Rogulski
Inspicjentka: Urszula Kraska
Fotograf: Edgar de Poray
Obsada:
Aleksandra Bożek-Muszyńska (gościnnie)
Cecylia Caban
Dana Chmielewska (gościnnie)
Magdalena Fejdasz (gościnnie) / Aneta Jankowska (gościnnie)
Katarzyna Osipuk
Aleksandra Osowicz (gościnnie) / Magda Wolnicka (gościnnie)
Artur Paczesny
Konrad Wosik
Bilety:
DANSE MACABRE – Teatr Opole
Spektakl zawiera sceny z użyciem świateł stroboskopowych oraz sceny nagości.
Spektakl powstał w ramach programu Triennale na Modelatorni. Premiera odbyła się 18 czerwca 2021 roku.
Opolska Scena Tańca
Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu zaprasza na kolejną edycję Opolskiej Sceny Tańca, która odbędzie się w dniach 3–9 grudnia 2023 roku. Ogromne zainteresowanie poprzednimi edycjami projektu pokazuje, że publiczność Opolskiej Sceny Tańca jest głodna nowych, tanecznych doświadczeń. Organizatorzy chcą ponownie zaprezentować różnorodne realizacje taneczne i performatywne z całej Polski. Będzie to przegląd siedmiu najciekawszych polskich spektakli z obszaru tańca współczesnego, a także wykłady, warsztaty taneczne oraz spotkania z twórczyniami i twórcami.
Program Opolskiej Sceny Tańca:
Spektakle:
- Tens (choreografia: Marta Wołowiec)
- Café Müller (choreografia: Dominik Więcek)
- Danse Macabre (choreografia: Renata Piotrowska-Auffrett)
- Mój ogon i ja (choreografia: Kolektyw Holobiont)
- Tranquillo (choreografia: Janusz Orlik)
- Kaleidoscope (choreografia: Natalia Iwaniec)
- Blisko (choreografia: Tomasz Ciesielski)
Wykłady:
- Hanna Raszewska-Kursa: „Taniec i choreografia jako nadzieja dla świata i narzędzie zmiany”
- Anna Królica: „Co się stało z Pokoleniem solo?”
W programie również warsztaty, prowadzone przez tancerki i tancerzy występujących w ramach OST, czyli Martę Wołowiec, Magdę Wolnicką, Dominika Więcka, Natalię Iwaniec.
Po zaprezentowanych spektaklach odbędą się spotkania z publicznością.
Szczegółowy program i opisy spektakli: https://teatropole.pl/ost-2023/
Bilety będzie można zakupić na www.teatropole.pl lub w kasie Teatru
Partnerzy:
Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Taniec”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.
Zadanie dofinansowane przez Samorząd Województwa Opolskiego.