ROZDROŻE: premiera filmu InSide – Błaszczyk/Piotrowska/Borys + Kyo C. Genty i M.Schiavoniego

Zdjęcie: ROZDROŻE: premiera filmu InSide – Błaszczyk/Piotrowska/Borys +  Kyo C. Genty i M.Schiavoniego

Wersja do druku

Udostępnij

W ramach XVIII edycji festiwalu „Rozdroże” odbędzie się premiera filmu pt. InSide (w reżyserii Anny Zuzanny Błaszczyk. Choreografię do filmu stworzyła Renata Piotrowska, a występuje w nim Aleksandra Borys. Obraz stanowi próbę studium samotności kobiety. Jednocześnie jest także efektem zderzenia dwóch światów: ruchu ciała tancerki i ruchu kamery. Tego samego wieczoru będzie także pokazane video-dance pt. Kyo autorstwa włoskich artystów: tancerki Cateriny Genty i kompozytora Marco Schiavoniego. Film ten stanowi poetycką impresję na temat obrazu kobiecego ciała.

Zainteresowania łączące tych artystów to tematyka kreowania ruchu od wewnątrz na zewnątrz, obserwowanie zmian w ciele podczas ruchu oraz śnienia ciała. Bodźcem do stworzenia „InSide” były filmy Pierra Coulibeufa. Tancerka pracuje ze stanem ciała pomiędzy snem a rzeczywistością. Jej działanie oscyluje między codziennymi gestami i czynnościami a zagłębianiem się w siebie, słuchaniem swojego ciała i stanów emocjonalnych towarzyszących ruchowi.

Anna Zuzanna Błaszczyk

Obraz stanowi studium samotności kobiety. Jednocześnie jest także efektem zderzenia dwóch światów: ruchu ciała tancerki i ruchu kamery. Jest to jedna z pierwszych udanych prób stworzenia artystycznego video-dance’u w Polsce.

Janusz Marek

Anna Zuzanna Błaszczyk – filmowiec, ukończyła PWSFiTV w Łodzi. W 2006 roku założyła własną firmę produkcyjną BLASZANKA STUDIO, aby realizować autorskie filmy dokumentalne (ostatnio również we współpracy z PISF i TVP1). W 2011 roku otrzymała stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na eksperymentalny film taneczny „InSide”.

 

InSide

reżyseria: Anna Zuzanna Błaszczyk

taniec: Aleksandra Borys

choreografia i współpraca reżyserska: Renata Piotrowska

zdjęcia: Justyna Calińska

muzyka: Olena Leonenko

charakteryzacja: Carolina Albano

dźwięk: Tomek Ziołecki

korekcja barwna: Robert Kielak

www/oprawa graficzna: Paweł Wilewski

kierownik produkcji: Olga Jabłońska

produkcja filmu „InSide”: BLASZANKA STUDIO

Partnerzy: MKiDN, ECO CLASSIC, MADON MEDIA

 

KYO

„Kyo jest ideogramem o wielu znaczeniach. Jednym z nich jest: akcja.

Złote ciało w czarnej przestrzeni.

Oddech staje się subtelną, potężną siłą.

Rzeźbi plastyczne kształty, emocje.

Ja i przestrzeń pozostajemy w zależności, w synergii czystych zmysłów.

Związek między mną i tobą; zrozumienie, tożsamość, kinestezja.

Pozwólmy przejrzeć się na wskroś, żeby to nas przeniknęło.

Otwieram się i pojmuję, że ty i ja jesteśmy tacy sami.”

Film ten stanowi poetycką impresję na temat obrazu kobiecego ciała. Jest on wydobywany z ciemności za pomocą światła.

Janusz Marek

Caterina Genta – tancerka, aktorka i choreografka włoska, autorka i wykonawczyni choreografii, spektakli i video, poszukująca syntezy teatru tańca, tańca butoh oraz sztuk wizualnych. Studiowała taniec i choreografię w Folkwang Hochschule w Essen (kierowanej przez Pinę Bausch) oraz muzykę i śpiew w Accademia Filarmonica Romana. Ponadto, studiowała historię tańca na Uniwersytecie La Sapienza w Rzymie. Pracowała w zespołach tańca współczesnego w Belgii i we Francji. Tańczyła m.in. w choreografiach Susanne Linke i Jose Limona. Zgłębiała tajniki tańca butoh u Yumiko Yoshioki w Berlinie. Współpracowała także z tancerzami: Tetsuro Fukuharą i Tombo Kandą. Od 1996 roku, jako tancerka i aktorka, pracuje we Włoszech z zespołami teatralnymi i tanecznymi m.in. „Teatro Valdoca”, „Balletto 90”, „Palermo Danza”, „Vuelazul”, „Compagnia Teleme Teatro”, „Aton Dino Verga Danza” oraz z Giuseppiną von Bingen i Verą Stasi. Występowała także w filmach m.in. Marco Bellocchio i Giuseppe Bertolucciego. Wyreżyserowała także kilka filmów krótkometrażowych i pokazów multimedialnych.

„Kyo” (premiera w 2007 roku we Włoszech)

reżyseria, choreografia i wykonanie : Caterina Genta

muzyka i zdjęcia: Marco Schiavoni

produkcja filmu „Kyo”: Accademia della Tuscia

koprodukcja filmu „Kyo”: Studio Zobit

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

CSW - Zamek Ujazdowski w Warszawie, Kino. LAB, ul. Jazdów 2

powiązane

Ludzie

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close