Warszawa/Nowy Teatr: Renata Piotrowska-Auffret „Śmierć. Ćwiczenia i wariacje”

Zdjęcie: Warszawa/Nowy Teatr: Renata Piotrowska-Auffret „Śmierć. Ćwiczenia i wariacje”

Fot. Marta Ankiersztejn

Wersja do druku

Udostępnij

Nowy Teatr zaprasza na pokaz spektaklu Śmierć. Ćwiczenia i wariacje Renaty Piotrowskiej-Auffret.

O spektaklu:

Śmierć jest doświadczeniem, które nie może być opowiedziane. Jest granicą, po przekroczeniu której nie ma powrotu. Ten, kto jej doświadcza, na zawsze odchodzi. W swoim spektaklu choreografka Renata Piotrowska-Auffret z dystansem i humorem, konfrontuje to doświadczenie z teatrem – zgodnie z myślą Peggy Phelan, dla której teatr jest miejscem, gdzie społeczeństwo „przygotowuje się na stratę, a w szczególności na śmierć”.

Usiłując wprost zainscenizować spotkanie ze śmiercią, choreografka gromadzi różne scenariusze składające się na performatywny dyptyk, w trakcie którego podróżuje przez wieki (nie)doświadczania śmierci i korzysta z artystycznych, kulturowych i społecznych reprezentacji tego ostatecznego doświadczenia.

Wychodząc od obserwacji, że współczesne ciało bardziej niż kiedykolwiek neguje własną śmiertelność, a medialnej wszechobecności umierania towarzyszy chęć wymazania śmierci z codziennego życia, artystka zwraca się w stronę niektórych historycznych zjawisk i fantazmatów związanych z problematyką śmierci, takich jak średniowieczna ikonografia danse macabre, rytuał, personifikacja kostuchy, makabryczna estetyka gore czy petite mort erotyki. Raz za razem kreując spotkanie ze śmiercią, wciągając ją w choreografię jak nieuchwytną partnerkę, Piotrowska bada współczesne rozumienie umierania lub jego brak.

Koncept, choreografia: Renata Piotrowska-Auffret
Wykonanie: Maria Stokłosa
Dramaturgia: Bojana Bauer
Światło: Ewa Garniec
Produkcja: Fundacja Burdąg
Partnerzy: Centrum w Ruchu, Wawerskie Centrum Kultury, Centrum Sztuki Współczesnej – Sala Laboratorium, Narodowe Centrum Tańca w Paryżu, La Briqueterie – CDC du Val-de-Marne, Teatr Soho z Warszawy, STSpot w Jokohamie, Art Stations Foundation z Poznania
Premiera: październik 2014
Specjalne podziękowania dla Michała Kurkowskiego, Joanny Leśnierowskiej, Uli Zerek i Teatru Ochoty z Warszawy.

Logo Centrum w Ruchu (miniaturka)Logo Fundacja Burdąg (miniaturka)Logo ASF (miniaturka)

Bilety: 35/25/20 zł.

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 20:00

Warszawa: Nowy Teatr, ul. Madalińskiego 10/16

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close