Teatr Powszechny im. Jana Kochanowskiego w Opolu zaprasza na spektakl Renaty Piotrowskiej-Auffret pt. Danse Macabre. Wydarzenie to odbędzie się w ramach Maratonu teatralnego.
Kiedy w 1353 roku epidemia dżumy, zwanej „Czarną Śmiercią”, wygasała w Europie, mieszkańcy Starego Kontynentu stanęli w obliczu niewyobrażalnych strat. Liczba ludności zmniejszyła się prawie o 40%, a międzyludzkie relacje zostały naznaczone nieufnością i podejrzeniami. Z pomocą przyszedł taniec, którego wspólnotowy charakter pozwolił na przywrócenie współczucia, wzajemnego zaufania, a także ponownego poczucia własnego ciała i ciał Innych. W 2020 roku nieporównywalnie mniejsza pandemia zatrzymała cały świat. Kolejne fale zachorowań, kolejne lockdowny i strach przed nieznanym wpłynęły na międzyludzkie relacje, burząc nasze przyzwyczajenia. Niezależnie od sytuacji życiowej, pandemia stała się udziałem wszystkich. Wzmocniła społeczną nieufność względem drugiego człowieka. Zwiększyła cielesny dystans.
W swojej najnowszej pracy choreograficznej Renata Piotrowska-Auffret bada ruchowy i społeczny wymiar Danse Macabre, skupiając uwagę na potencjale wspólnotowym i cielesnym nieprzerwanego, oczyszczającego tańca. Tańca, który koi lęki, daje możliwość odkrywania radości, dystansu i grupowej siły. Nie chodzi tu jednak o przywołanie dawnego rytuału, ale o stworzenie nowego, który „tu i teraz” – w przestrzeni Modelatorni – pozwoli twórcom oraz widzom na ponowne odkrycie własnych ciał. Na odrzucenie strachu przed Innym, a przede wszystkim na identyfikację izolacji, samotności i nierozłączności życia i śmierci jako doświadczenia wspólnego wszystkim.
Spektakl – jak pisze reżyserka – wyjdzie poza samo doświadczenie społeczne koronawirusa, przyglądając się ludziom i ich historiom przez pryzmat nowego, zmienionego, niezbędnego bycia razem. Fizycznie, mentalnie, społecznie i politycznie.
Teksty w spektaklu inspirowane są anonimowymi świadectwami zebranymi przez Renatę Piotrowską-Auffret podczas procesu pracy.
Uwaga! W spektaklu wykorzystywane są światła stroboskopowe i głośna muzyka.
Realizatorzy:
Choreografia, reżyseria, teksty: Renata Piotrowska-Auffret
Asystentka: Aleksandra Osowicz
Scenografia i kostiumy: Zuzanna Srebrna
Reżyseria świateł i konsultacje dramaturgiczne: Joanna Leśnierowska
Muzyka: Marcin Janus
Wideo: Simon Auffret
Konsultacje muzyczne i chóralne: Anna Szwajgier
Kurator projektu: Michał Rogulski
Inspicjentka: Urszula Kraska
Obsada i współpraca choreograficzna: Aleksandra Bożek-Muszyńska (gościnnie), Cecylia Caban, Dana Chmielewska (gościnnie), Magdalena Fejdasz (gościnnie), Katarzyna Osipuk, Aleksandra Osowicz (gościnnie), Artur Paczesny, Konrad Wosik
Premiera: 18 czerwca 2021
Spektakl powstał w ramach programu Triennale na Modelatorni.
Koproducentem spektaklu jest Art Stations Foundation.