Kraków/Miesiąc Fotografii w Krakowie: Prezentacja książki „Nienasycenie spojrzenia” pod redakcją Anny Królicy

Zdjęcie: Kraków/Miesiąc Fotografii w Krakowie: Prezentacja książki „Nienasycenie spojrzenia” pod redakcją Anny Królicy

Fot. materiały organizatorów

Wersja do druku

Udostępnij

W ramach Miesiąca Fotografii w Krakowie odbędzie się spotkanie wokół książki-albumu Nienasycenie spojrzenia, wydanej przez Centrum Sztuki Mościce we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca w ramach Programu wydawniczego 2017,  pod redakcją Anny Królicy. W spotkaniu udział wezmą: Katarzyna Machniewicz, Adam Mazur, Maciej Rukasz, Anna Królica. Czy taniec, sztukę opartą na przepływie ruchu, można zatrzymać na fotografii? Jakie właściwości ma fotografia dokumentująca sztukę, czy za pomocą zdjęć można opowiedzieć historię tańca? Na te i inne pytania spróbuję odpowiedzieć uczestnicy spotkania. Nienasycenie spojrzenia to przede wszystkim album prezentujący 160 fotografii. To prace 21 autorów, sylwetki twórców oraz teksty krytyczne podejmujące próbę skategoryzowania zjawiska. To książka pionierska, o bardzo zróżnicowanym zjawisku, obejmującym swoim zasięgiem rozmaite formy – od reportażu po artystyczne eksperymenty.

Więcej informacji o książce:

Jak pisze we wstępie Anna Królica, kuratorka i historyczka tańca  – Ideą wydania książki, poświęconej zjawisku fotografii tańca, było zwrócenie uwagi na specyfikę dokumentu fotograficznego. Książka jest dowodem uznania dla fotografów tańca, a także efektem współdziałania z nimi. Poprzez publikację pragniemy zwrócić uwagę na grupę fotografów towarzyszących spektaklom nie tylko w ich realizacjach scenicznych, ale także szukamy odpowiedzi na pytanie, czy fotografowie tańca zmieniają i rozszerzają pojmowanie tego, co zasługuje na oglądanie w tańcu i tego, co mamy prawo zauważyć w spektaklu?

Z kolei Adam Mazur, kurator i historyk sztuki, zauważa w eseju opublikowanym w albumie: Zebrane w albumie zdjęcia wybitnych fotografów przedstawiają pełen przegląd środków służących oddaniu ruchu i tanecznej ekspresji. To swoisty przewodnik, atlas gestów, póz i technicznych rozwiązań składających się na fotografię tańca współczesnego dziś.

Album składa się z dwóch części, w pierwszej teoretycznej spotykamy się z tekstami krytyczek tańca, teatrolożek i choreografki: Anny Koczorowskiej, Anny Królicy, Katarzyny Niedurny i Anny Żak oraz wspomnianego już kuratora Adama Mazura.

Druga część zawiera zdjęcia fotografików: Marty Ankiersztejn, Tomasza Ćwiertni, Roberta Frąckowiaka, Krzysztofa Fabiańskiego, Andrzeja Grabowskiego, Andrzeja Janikowskiego, Pauli Kajzar, Katarzyny Machniewicz, Janusza Matuszewskiego, Grażyny Grasy Nowackiej, Macieja Rukasza, Klaudyny Schubert, Jakuba Wittchena, Macieja Zakrzewskiego oraz Marii Kwiecień i Witka Orskiego.  W efekcie powstała pionierska książka o bardzo zróżnicowanym zjawisku,  obejmującym swoim zasięgiem bardzo różne formy – od reportażu po artystyczne eksperymenty.

Anna Królica (ur. 1982) – kuratorka, krytyczka oraz historyczka tańca. Ukończyła teatrologię oraz rusycystykę na Uniwersytecie Jagiellońskim. Autorka książek: Sztuka do odkrycia. Szkice o polskim tańcu, Pokolenie solo, cykl wywiadów stworzonych w ramach stypendium twórczego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2012 roku. Redaktorka i kuratorka albumu Nienasycenie spojrzenia. Fotografia tańca.

Projekt graficzny książki zrealizował Ryszard Bienert, grafik, laureat m.in. European Design Awards.

Koncepcja, wybór zdjęć, redaktor prowadząca:  Anna Królica

Wydawca: Centrum Sztuki w Mościcach

format książki 235 x 320 mm, objętość 288 stron

 

 

Publikacja została zrealizowana we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca w ramach Programu wydawniczego 2017

IMIT (miniaturka)

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 16:00

Kraków: Centrum Festiwalowe, Tytano, ul. Dolnych Młynów 10

powiązane

Ludzie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close