Kraków/Myśl w Ruchu 2019: „Rollercoaster. Kolekcjonerzy wrażeń” – warsztaty dla seniorów i licealistów

Zdjęcie: Kraków/Myśl w Ruchu 2019: „Rollercoaster. Kolekcjonerzy wrażeń” – warsztaty dla seniorów i licealistów

fot. materiały organizatora

Wersja do druku

Udostępnij

Cricoteka zaprasza seniorów i seniorki z Krakowa i okolic do udziału w dwóch blokach warsztatowych skupionych wokół tańca – krytycznym lub medialnym. Warsztaty odbędą się w dniach 15-27 października w ramach projektu Rollercoaster. Kolekcjonerzy wrażeń, który adresowany jest do seniorów i licealistów (część zajęć odbywa się wspólnie). Uczestnicy mogą zgodnie ze swoimi zainteresowaniami wybrać zajęcia poświęcone filmowi lub fotografii, albo też – krytyce tańca. Te ostatnie poprowadzą osoby związane m.in. z portalem taniecPOLSKA.pl: Marcin Miętus, Karolina Wycisk i Alicja Müller.

O warsztatach:

BLOK MEDIALNY

(cztery spotkania)

Ten blok przeznaczony jest dla pasjonatek i pasjonatów fotografii oraz filmu. Uczestnicy podzielą się na dwie grupy: fotograficzną i filmową. Poznają zarówno podstawowe programy do obróbki zdjęć i montażu, jak i wybitne przykłady fotografii teatralnej oraz filmowych dokumentów. Zdobytą w ten sposób wiedzę wykorzystają do przygotowania własnych prac, które zostaną opublikowane w formie wirtualnej wystawy.

Grupa zdjęciowa podczas dziewięciogodzinnych warsztatów, które poprowadzi doświadczona fotografka Klaudyna Schubert, skupi się na specyfice fotografii teatru tańca. Uczestnicy poznają metody ukazywania precyzji ruchu fotografowanych tancerek i tancerzy oraz techniczne możliwości oddawania dynamizmu choreografii. Sprawdzą, czy za pomocą detalu i fragmentu można pokazać historię ruchu i „opowiedzieć”, o czym jest spektakl. Spróbują oddać dynamikę, energię i rozmach teatru tańca, a także odkryją, w jaki sposób światło staje się bohaterem fotografii.

Grupa filmowa podczas dziewięciogodzinnych warsztatów, które poprowadzi Grzegorz Mart – filmowiec i wykładowca krakowskiej ASP, pozna podstawowe programy do montażu materiałów filmowych oraz specyfikę ich wybranych form, takich jak dokument, teledysk czy klip promocyjny. Uczestnicy, korzystając zarówno z profesjonalnego sprzętu, jak i z amatorskich kamerek z telefonów komórkowych, nakręcą własne relacje z prezentowanych w Cricotece spektakli, które następnie poddadzą technicznej i kreatywnej obróbce.

Uwaga: Przy zgłoszeniach należy wybrać grupę (dokumentacja fotograficzna lub filmowa)

W dniach 21-23 października zajęcia dla seniorów odbywają sie w godzinach 10.00-13.00; ostatniego dnia warsztatów, 24 października odbędą się zajęcia wspólne z licealistami, w godz. 16.00-19.00.

BLOK KRYTYCZNY

(dziewięć spotkań)

Ten blok przeznaczony jest dla osób interesujących się zarówno historią teatru i tańca, jak i krytyką sztuki. W jego ramach odbędą się trzy cykle warsztatowe, poświęcone kolejno historycznym i współczesnym przemianom tańca, najważniejszym choreografiom ostatniej dekady oraz krytyce sztuk performatywnych. Uczestnicy zobaczą archiwalne nagrania wybranych prac oraz obejrzą na żywo przedstawienia prezentowane w Cricotece i w zaprzyjaźnionych krakowskich teatrach.

Marcin Miętus, dramaturg i krytyk teatralny, poprowadzi interaktywne wykłady z historii tańca oraz wpływu dawnych rewolucji na współczesną choreografię i wielość jej języków. Prezentacjom spektakli towarzyszyć będą dyskusje na temat pokazywanych fragmentów oraz funkcjonowania tańca w kulturze. Uczestnicy spróbują odpowiedzieć na pytanie o to, czym różni się teatr tańca od tańca współczesnego oraz zastanowią się nad rolami, jakie w procesie twórczym pełnią takie postaci jak choreograf, performer czy dramaturg.

Karolina Wycisk, kuratorka, krytyczka i menadżerka tańca, omówi najważniejsze taneczne spektakle ostatniej dekady. Warsztaty zostaną oparte o metody Everybody ToolBOX Games, które pozwalają na zmianę tradycyjnego formatu rozmowy o przedstawieniu na formułę performatywnej gry, zmieniającą odbiorcze przyzwyczajenia i zachęcającą do poszukiwań nowych punktów widzenia. Uczestnicy wcielą się w bohaterów/twórców omawianych spektakli tanecznych i spróbują przedstawić ich perspektywę albo w dziennikarzy, którzy zorganizują konferencję prasową obejrzanego przedstawienia.

Alicja Müller, antropolożka kultury i krytyczka tańca, poprowadzi zajęcia z kreatywnego pisania o sztukach performatywnych. Uczestnicy przygotują zarówno krótkie teksty krytyczne, jak i utwory dramatyczne, prozatorskie czy poetyckie, inspirowane oglądanymi spektaklami. Wypróbują pojemność i plastyczność różnych gatunków literackich i użytkowych oraz zmierzą się z, niekiedy ekstremalnymi, wyzwaniami, takimi jak stworzenie merytorycznej recenzji o objętości SMSa lub napisanie relacji z przedstawienia dwunastozgłoskowcem.

Uwaga: W ramach niektórych zajęć będą odbywać się wyjścia na pokazy spektakli tanecznych.

Harmonogram zajęć w ramach bloku krytycznego:

Seniorzy i seniorki:

15 października, godz.10.00-13.00

17 października, godz. 17.00-20.00

20 października, godz. 17.00-20.00

22 października, godz. 10.00-13.00

25 października, godz. 17.00-20.00

27 października, godz. 17.00-20.00

29 października, godz. 16.00-19.00 (zajęcia wspólne z licealistami i licealistkami)

Licealiści i licealistki:

15 października, 16.00-19.00

17 października, 17.00-20.00

20 października, 17.00-20.00

22 października, 16.00-19.00

25 października, 17.00-20.00

27 października, 17.00-20.00

29 października, 16.00-19.00 (zajęcia wspólne z seniorami i seniorkami)

Zgłoszenia:

Udział w warsztatach jest bezpłatny. Aby zgłosić się swój udział należy wypełniony formularz przesłać na adres: workshop@cricoteka.pl 

Projekt współorganizowany przez Instytut Muzyki i Tańca w ramach programu Myśl w ruchu 2019.  

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 16:00

Kraków: Cricoteka, ul. Nadwiślańska 2-4, w godz. 16.00-19.00

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close