Kraków/ „Nowa choreografia. Kierunki i praktyki”: Spotkanie z Agatą Siniarską

Zdjęcie: Kraków/ „Nowa choreografia. Kierunki i praktyki”: Spotkanie z Agatą Siniarską

Kraków: Agata Siniarska gościnią cyklu „Nowa choreografia. Kierunki i praktyki”. Grafika: Weronika Wawryk

Katedra Teatru i Dramatu UJ zaprasza na piątą odsłonę cyklu Nowa choreografia. Kierunki i praktyki, której gościnią będzie Agata Siniarska. W ramach wydarzenia odbędą się:  projekcja nagrania performansu The Museum of the Anthropocene. Diorama No1 – Ghosts and Monsters oraz spotkanie i warsztaty z artystką.

Wersja do druku

Udostępnij

O wydarzeniach:

25 listopada godz. 18.00, sala 74 (ul. Gołębia 14).
Po projekcji odbędzie się spotkanie z choreografką. Wstęp wolny.

The Museum of the Anthropocene. Diorama No1 – Ghosts and Monsters

Wymieranie gatunków, ich zbiorowa śmierć to splątany masowy grób przekształcony w czasie, wydarzenie bez pomnika, bez pamięci i świadomości społecznej. Brak pamięci o ginących poszczególnych gatunkach flory i fauny to archiwum milczących historii, niezauważonych śladów, pozbawionych głosu.

Muzeum Antropocenu jest strefą śmierci – miejscem, gdzie żywe i martwe spotykają się i przenikają. Jego zbiory składają się ze śladów wymarłych gatunków, duchów zwierząt, które nigdy nie zostały opłakane, przyszłych skamielin i ciał, które weszły w sojusze z technologią, roślinami i bestiami. Czasowość Muzeum Antropocenu oscyluje pomiędzy czasem geologicznym, powolną gwałtownością katastrofy ekologicznej a gwałtownością wybuchu jądrowego.

https://www.instagram.com/museum.anthropocene/

Koncepcja i wykonanie: Agata Siniarska
Dramaturgia: Julia Rodríguez
Badania: Zuzanna Berendt
Dźwięk: Lubomir Grzelak
Światła: Annegret Schalke
Produkcja: Simone Graf
Kostium: Moran Sanderovich
Makijaż: Una Ryu
Media społecznościowe: Beatrice Zanesco, Silvio Saraceno
Materiały medialne: Diego Agulló

Wsparcie: Partners in Craft (Zeina Hanna, Rodríguez), QUEST (Eva Meyer-Keller, Kathrin Hahner, William Wheeler) i ratmilk (Małgorzata Siniarska i Ilja Subkoff)
Projekt sfinansowany przez Hauptstadt Kultur Fonds w Berlinie.

26 listopada, godz. 10.00–14.00
Warsztaty prowadzone przez Agatę Siniarską i poświęcone praktyce choreograficznej.

Zajęcia są skierowane do wszystkich studentów/ studentek, badacz/ badaczek i wszystkich osób zainteresowanych tańcem i choreografią. Nie jest wymagane wcześniejsze doświadczenie w tańcu ani przygotowanie kondycyjne.

Warsztaty są bezpłatne. Obowiązują zapisy.
Formularz zgłoszeniowy dostępny pod linkiem: https://forms.office.com/r/zyGRNGN0Nu

Liczba miejsc jest ograniczona, liczy się kolejność zgłoszeń. Pierwszeństwo mają studenci/ studentki Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Agata Siniarska – pracuje w dziedzinie poszerzonej choreografii. Swoją praktykę umieszcza pomiędzy tym, jak myślimy o świecie, a tym, jak się w nim poruszamy. Jest to miejsce, w którym krzyżują się somatyka i polityka – percepcja ciała spotyka się z zaangażowaniem społecznym – między krajobrazami somatycznymi i środowiskowymi, między ciałem ludzkim i nie-ludzkim. Jej prace były prezentowane w różnych kontekstach w całej Europie, m.in. Gessneralle w Zurychu, Weimarze, Berlinie, Bukareszcie, Tel Awiwie, Warszawie, Poznaniu, Düsseldorfie, Sofii, Pradze, San Sebastian, Madrycie, Impulse Festival w Mulheim, Biennale w Lyonie, ARGEkultur w Linzu, Kai Theater w Brukseli, a ostatnio w Muzeum Sztuki w Łodzi, BWA we Wrocławiu. Obecne badania poświęca przestrzeni muzeum Antropocenu oraz ludzkim i nie-ludzkim aliansom.

***

Projekt Nowa choreografia. Kierunki i praktyki rozpoczął się od serii pytań o możliwości budowania nowej jakości komunikacji między badaczkami i artystkami. Pytań o to, jak pisać i mówić o ruchu, jak go badać oraz teoretyzować. Nowa choreografia jest obszarem, który daje możliwość do wytwarzania alternatywnych sposobów dzielenia się wiedzą. Z jednej strony jest nurtem podejmującym dialog z dziedzictwem sztuki tańca i choreografii, z drugiej – wskazuje nowe możliwe kierunki ich rozwoju.

Od marca 2022 do stycznia 2023 organizatorzy zaproszą osiem choreografek i choreografów, którzy pokażą swoje praktyki artystyczne oraz o nich opowiedzą. Wierzymy, że spotkanie praktyków/ praktyczek z teoretykami/teoretyczkami może być istotnym krokiem ku stworzeniu nowego języka do mówienia i pisania o najnowszej choreografii.

Spotkania Nowej choreografii:
Agnieszka Kryst (8–9.4.2022)
Ramona Nagabczyńska (22–23.4.2022)
Katarzyna Żeglicka (20–21.5.2022)
Wojciech Grudziński (21–22.10.2022)
Agata Siniarska (25–26.11.2022)
Alicja Czyczel (2–3.12.2022)
Barbara Bujakowska (16–17.12.2022)
Magda Ptasznik (01.2023)

Projekt Nowa choreografia. Kierunki i praktyki sfinansowano ze środków Priorytetowego Obszaru Badawczego Heritage Heritage Open Courses (edycja A) w ramach Programu Strategicznego Inicjatywa Doskonałości w Uniwersytecie Jagiellońskim.

Kuratorki projektu: Zuzanna Berendt, Daria Kubisiak, Alicja Müller, Izabela Zawadzka
Autorka identyfikacji: Weronika Wawryk
Wszystkie aktualne informacje o projekcie można znaleźć na stronie: https://www.facebook.com/KatedraTeatruiDramatuUJ
Kontakt: nowachoreografia@uj.edu.pl

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 18:00

Kraków: ul. Gołębia 14, sala 74

godz. 10:00

Kraków: ul. Gołębia 14, sala 74

inne wydarzenia

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close