Kraków/Obszar tańca w Teatrze BARAKAH: Iwona Olszowska i tancerze „Falling after Paxton” – lecture-performance

Zdjęcie: Kraków/Obszar tańca w Teatrze BARAKAH: Iwona Olszowska i tancerze „Falling after Paxton” – lecture-performance

Fot. Andrzej Janikowski

Wersja do druku

Udostępnij

Teatr Barakah zaprasza na wykład performatywny Iwony Olszowskiej i tancerzy Falling after Paxton. Wykład performatywny jest sposobem przekazywania teorii w połączeniu z pokazem praktycznego zastosowania informacji. Iwona Olszowska wraz z tancerzami opowiada i prezentuje na czym polega technika improwizacji kontaktowej, zainicjowana przez Steve’a Paxtona w 1972 roku. W praktyce tej, nazwanej przez Simone Forti „sztuką-sportem” (art sport), podstawę stanowi fizyczny kontakt dwóch lub więcej poruszających się osób i relacja powstająca między nimi wyłącznie w oparciu o podstawowe właściwości ruchu – grawitację, bezwład, pęd, prawa Dynamiki Newtona. Tytuł wykładu odnosi się do filmu Fall after Newton, który ukazuje pierwsze lata rozwoju kontakt improwizacji na przykładzie praktyki Nancy Stark Smith.

Premiera czerwiec 2010 Hurtownia Ruchu w wykonaniu EST i Michała Ratajskiego

Tańczą/improwizują: Tomasz Foltyn, Paweł Konior, Iwona Olszowska, Piotr Skalski, Małgorzata Werbińska

Tomasz Foltyn – niezależny performer, mover, improwizujący twórca. Absolwent szkoły Artness – Home and School for Movement and its Performance w Izraelu oraz Performers House w Danii. Przez siedem lat związany z nowosolskim teatrem Terminus A Quo niezależnym teatrem ruchu. Występował na wielu festiwalach teatrów niezależnych w Polsce i za granicą. Prowadzi również działalność naukową i badawczą na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie jako antropolog kultury i badacz performancu, tańca, ruchu i praktyk somatycznych.

Piotr Skalski – tancerz, performer. Absolwent Łódzkiej Akademii Muzycznej na kierunku muzykoterapia oraz Instruktorskiego Kursu Kwalifikacyjnego o specjalności Taniec Współczesny. Od 2008 roku związany z Eksperymentalnym Studio Tańca Iwony Olszowskiej. Uczestnik wielu warsztatów tańca współczesnego, improwizacji i improwizacji kontaktowej. Brał udział w licznych projektach, performansach i spektaklach, m.in. w Soul Project Davida Zombrano. Od 4 lat związany z Teatrem im. Juliusza Słowackiego w Krakowie (Dracula, Ziemia Obiecana).

Małgorzata Werbińska – tancerka. Doświadczenie taneczne zdobywała m. in. u Iwony Olszowskiej, Milana Kozanka, Barbary Bujakowskiej, Daniela Lepkoffa, Zuny Kozankovej. Od 2008 roku jest tancerką Eksperymentalnego Studia Tańca EST Iwony Olszowskiej. Ukończyła kurs instruktorski improwizacji ruchowej i symboliki ciała Dr Detlefa Kapperta. Uczestniczka wielu warsztatów i projektów tanecznych w choreografiach m. in. Iwony Olszowskiej i Henrika Kaalund’a.

Paweł Konior – performer, tancerz oraz nauczyciel tańca. Studiował w Salzburg Experimental Academy of Dance. Swój warsztat taneczny doskonalił w Holandii i Belgii w trakcie współpracy z: Pedro Goucha, Einat Tuchman, Morem Shani, Ritą Vilhena, T.r.a.s.h Company i Ugo Dehaes. Jako nauczyciel tańca oraz improwizacji/kontaktowej, której uczył się m.in.: Iwony Olszowszkiej, Raya Chung, Andrew Harwood, Nancy Stark Smith, Tala Avni, Joerga Hassman, Daniela Werner, poszukuje indywidualizacji ruchu i rytmu, który wypływając z wnętrza staje się spersonalizowany i niepowtarzalny, tak jak linie papilarne. Ruch, który go pociąga jest organiczny, emocjonalny, zakorzeniony oraz pogłębiający czucie i świadomość ciała.

ARCHIWUM PREZENTACJI

godz. 20:30

Kraków: Teatr BARAKAH, ul. Szeroka 6

powiązane

Ludzie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close