Kraków: Otwarcie Sekcji Somaestetyki w Ośrodku Badań nad Pragmatyzmem UJ

Zdjęcie: Kraków: Otwarcie Sekcji Somaestetyki w Ośrodku Badań nad Pragmatyzmem UJ

Richard Schusterman. Fot. z materiałów organizatorów.

Wersja do druku

Udostępnij

3 września od godziny 14.00 w Krakowie, odbędzie się otwarcie Sekcji Somaestetykiw Ośrodku Badań nad Pragmatyzmem im. Johna Deweyadziałającym przy Wydziale FilozoficznymUniwersytetu Jagiellońskiego.Gościem specjalnym wydarzenia będzieprofesor Richard Shustermanz Atlantic University w USA, który wygłosi wykład natemat:Pragmatism, Somaesthetics, and Contemporary Art. Teatr Tańca DF pokażePostnatal Project.O godz. 16.30 odbędzie się debata przy okrągłym stole, w którejwezmą udział estetycy i tancerze. Celem dyskusji jest wymianadoświadczeń pomiędzy naukowcami a tancerzami wokół zagadnieńsomaestetyki, samoświadomości ciała oraz tańca.Organizacją sekcji zajmuje się dr Lilianna Bieszczad.

Sekcja nawiązuje do Deweyowskiego pojęcia ciało-umysłu i somaestetyki Richarda Shustermana, wspierając inicjatywy, w których problematyzowana jest nadmierna separacja wymienionych sfer aktywności człowieka. W centrum uwagi sekcji znajduje sięsoma, aktywne ciało z jego atrybutem ruchu, ujmowane, podobnie jak w somaestetyce poza dychotomicznymi podziałami, i to zarówno w wymiarze praktycznym, jak i teoretycznym. Chodzi z jednej strony o refleksję z zakresu odkrywania nowych możliwości ciała, jego aktywnego potencjału poznawczego, z drugiej zaś o faktyczną dbałość o świadomość ciała i jego kondycję, nie tylko poprzez testowanie cielesnych możliwości i ograniczeń ruchowych, ale też poprzez badanie i rozwijanie cielesnej wrażliwości pomocnej w życiu codziennym.

Podczas dyskusji przy okrągłym stole zostaną także omówione doświadczeniauczestników warsztatów Poznaj siebie poprzez ciało, które zostały zorganizowaneprzez Teatr Tańca DF. Warsztaty miały na celu zapoznanie pracowników naukowych zpraktyką samoświadomości ciała. Odbyły się w grudniu i styczniu 2010/11 w InstytucieFilozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pomysłodawcą była Katarzyna Skawińska orazAnna Wańtuch z Teatru Tańca DF, natomiast całe przedsięwzięcie wsparła prof. KrystynaWilkoszewska. Organizacją grupy warsztatowej zajęła się dr Lilianna Bieszczad.Dyskusja przy okrągłym stole będzie swoistego rodzaju wymianą doświadczeń pomiędzyprzedstawicielami środowiska naukowców i tancerzami.

Program otwarcia Sekcji Somaestetyki

Szczegóły

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 14:00

Kraków, ul. Grodzka 52, sala 91

powiązane

Ludzie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close