Kraków/Rollercoaster. Kolekcjonerzy Wrażeń 2021: Katarzyna Kostrzewa, Agnieszka Bednarz „Liberi”

Zdjęcie: Kraków/Rollercoaster. Kolekcjonerzy Wrażeń 2021: Katarzyna Kostrzewa, Agnieszka Bednarz „Liberi”

"Liberi". Fot. Tomasz Ćwiertnia

„Liberi” to po łacińsku dzieci, z włoskiego natomiast przymiotnik „wolni”. Dla wielu współczesnych kobiet wykluczające się dziś tłumaczenia.

Wersja do druku

Udostępnij

W szerszym kontekście spektakl Liberi to obiektywne spojrzenie na zagadnienie zniewolenia społecznego kobiet. To refleksja na temat wolności współczesnej kobiety, Europejki i Polki. Temat istotny, niedawno dodatkowo wzmocniony wydarzeniami mającymi miejsce po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 22 października 2020. Praca nad spektaklem Liberi rozpoczęła się pod koniec 2019 roku. Od początku temat samostanowienia i wolności wyboru kobiet był dla jego autorek tematem istotnym, w którym dostrzegały niesprawiedliwość i często opresyjne zachowania społeczne, które dotyczą konieczności posiadania dzieci, albo przynajmniej zadeklarowania swojej chęci ich posiadania. Refleksja na temat wolności jest tym bardziej bolesna im większą wolnością zdajemy się dziś pozornie dysponować. Pozornie – gdyż rozbija się ona o mur tak podstawowego prawa jakim jest możliwość decydowania o swojej płodności.

Reżyseria: Katarzyna Kostrzewa
Choreografia i wykonanie: Agnieszka Bednarz-Tyran
Multimedia: Marek Bula
Muzyka: Sławomir Kupczak, Marek Bula.
Koprodukcja: Krakowski Teatr Tańca
Fotografia: Kamil Czernecki

Spektakl sfinansowano ze środków Urzędu Miasta Krakowa, w ramach stypendium twórczego, przyznanego Katarzynie Kostrzewie.

Więcej o programie Rollercoaster. Kolekcjonerzy wrażeń: https://www.cricoteka.pl/pl/rollercoaster-kolekcjonerzy-wrazen-mlodzi-kreatorzy-wrazen/

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 18:30

Kraków: Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora CRICOTEKA, ul. Nadwiślańska 2-4

inne wydarzenia

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close