Kraków/„Rollercoaster. Kolekcjonerzy wrażeń”: „III Symfonia” – interpretacja Janusz Orlik

Zdjęcie: Kraków/„Rollercoaster. Kolekcjonerzy wrażeń”: „III Symfonia” – interpretacja Janusz Orlik

Na zdjęciu: Janusz Orlik, III Symfonia. Fot. Piotr Jaruga

Cricoteka i Krakowski Teatr Tańca zapraszają na spektakl pt. III Symfonia w interpretacji Janusza Orlika. Spektakl odbywa się w ramach tegorocznej edycji programu prezentacji tańca „Rollercoaster. Kolekcjonerzy wrażeń” – „Translacje”.

Wersja do druku

Udostępnij

Co ja bym zrobił, gdybym sądził, że sztuka nie wpływa na życie? Pewnie bym barany pasał… A może strzeliłbym sobie w łeb? Gdybym wierzył tylko w to, co w człowieku najgorsze? Ale przecież w tym człowieku jest również i to, co najlepsze. Gdybym nie miał nadziei? To rzeczywiście – żabki hodować, krowy pasać… Wierzę, że jest coś, co nam czasem pomaga przetrwać, pomaga zrozumieć drugiego człowieka. Co nas pociesza, daje nam chwilę refleksji… Tym czymś bywa też i sztuka.


Henryk Mikołaj Górecki

III Symfonia jest kolejną, po Święcie wiosny Igora Strawińskiego i Koda (a tribute) do muzyki Krzysztofa Komedy, twórczą interpretacją przez artystę relacji muzyki i tańca. Kompozycja Henryka Mikołaja Góreckiego powstała w 1976 roku i stała się jednym z najbardziej rozpoznawalnych dzieł kompozytora. Symfonia składa się z trzech części i – zgodnie z intencją twórcy – utwór jest prezentowany w całości. Krzysztof Penderecki nazwał dzieło Góreckiego „muzyką najszczerszą z możliwych”.

Praca zdobyła wyróżnienie w Konkursie na utwór choreograficzny do muzyki kompozytora polskiego organizowanym przez Stowarzyszenie Autorów ZAiKS z inicjatywy Sekcji Autorów Dzieł Choreograficznych.

Realizatorzy:

Muzyka: Henryk Mikołaj Górecki, III Symfonia. Symfonia pieśni żałosnych na sopran solo i orkiestrę op. 36
Reżyseria światła: Janusz Orlik, Grzegorz Polak
Produkcja: Janusz Orlik, Centrum Kultury w Lublinie / Przestrzenie Sztuki. Taniec
Wsparcie rezydencyjne: Materia w Łodzi

Na zdjęciu: Janusz Orlik, III Symfonia. Fot. Piotr Jaruga

Więcej: link

Kuratorzy projektu Rollercoaster. Kolekcjonerzy wrażeń: Paweł Łyskawa, Eryk Makohon

Organizatorzy: Cricoteka, Krakowski Teatr Tańca

Zespół realizujący projekt: Mariusz Gąsior, Maciej Jagoda, Józef Legierski, Magdalena Link-Lenczowska, Zofia Mikołajska, Aldona Mikulska, Andrea Nikolov, Agnieszka Oprządek, Maria Pieniążek, Anna Rejowska, Aleksandra Treder, Natalia Zarzecka, Izabela Zawadzka

Identyfikacja graficzna: Wojciech Kołek
Patroni medialni: Didaskalia, Gazeta Wyborcza, Notes na 6 tygodni, Radio Kraków.
Wsparcie medialne: taniecPOLSKA.pl

Program dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego – w ramach programu „Taniec”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Projekt współfinansowany ze środków Miasta Krakowa.

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 18:30

Cricoteka, Kraków, ul. Nadwiślańska 2–4

inne wydarzenia

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close