Kraków/„Rollercoaster. Kolekcjonerzy wrażeń”: Teatr ROZBARK „Manhattan” – chor. Daniela Komędera-Miśkiewicz, Dominika Wiak

Zdjęcie: Kraków/„Rollercoaster. Kolekcjonerzy wrażeń”: Teatr ROZBARK „Manhattan” – chor. Daniela Komędera-Miśkiewicz, Dominika Wiak

Teatr ROZBARK "Manhattan" w chor. Danieli Komędery-Miśkiewicz i Dominiki Wiak, fot. Dominik Więcek

Wersja do druku

Udostępnij

Cricoteka zaprasza na spektakl Manhattan według koncepcji, w choreografii i w wykonaniu Dominiki Wiak i Danieli Komędery, który odbędzie się w ramach programu tanecznego Rollercoaster. Kolekcjonerzy wrażeń.

O spektaklu:

Musimy się zniszczyć albo pokochać.

Bomba atomowa to najpotężniejsza broń, jaką stworzył człowiek. Jej siła sprawia, że w bliskim otoczeniu eksplozji materia przepada. Amerykański Projekt Manhattan miał na celu konstrukcję pierwszej bomby atomowej. Była to bomba paradoksalna: miała przynieść wielkie zniszczenia i jednocześnie zakończyć wojnę.

Zrzucenie bomby „little boy” na Hiroszimę było przerażającym przykładem działań człowieka demonstrującym, że sposobem na pojednanie jest zwiększenie przemocy. Sam Projekt Manhattan wywołał początkową falę euforii (po kapitulacji Japonii), potem zaś poczucie niepokoju nad siłą sprawczą przemocy, do jakiej człowiek jest w stanie się posunąć.

Twórczynie poszukują inspiracji w przeciwległych doświadczeniach: w brutalności i kruchości, w cierpieniu i pięknie. Szukają piękna utopii w rzeczywistości spirali przemocy, z której trudno się wyrwać. Dziś coraz trudniej wyznaczyć linię między rzeczywistościami wojny i pokoju, w jaki sposób więc przejmować się sprawami, na które nie mamy żadnego wpływu?

W przedstawieniu artystki podejmują szereg pytań, na które nie sposób udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Czy zawsze da się powiedzieć kto atakuje a kto jest ofiarą? Czy człowiek jest w stanie powstrzymać się przed wyprodukowaniem tego, co wyprodukować potrafi? Czy wojnę da się zakończyć w inny sposób niż eskalacją przemocy? Czy zwycięstwo musi być totalne?

Koncepcja, choreografia, wykonanie: Daniela Komędera-Miśkiewicz, Dominika Wiak

Muzyka, wykonanie: Aleksander Wnuk, Michał Lazar (W/L DUO)

Projekcja wideo: Natan Berkowicz

Reżyseria światła: Paweł Murlik

Gość specjalny: Adam Tyson Cisowski

Projekt plakatu, ulotki: Aleksander Joachimiak

Zdjęcia promocyjne: Dominik Więcek

Produkcja: Bytomski Teatr Tańca i Ruchu ROZBARK

Współpraca: Living Space Theatre

Zrealizowano w ramach programu Młodzi na scenę Teatru ROZBARK oraz Stypendium Twórczego Miasta Krakowa przyznanego Dominice Wiak. Współfinansowanie ze środków Miasta Bytom.

Młodzi na scenę

W 2018 roku Teatr ROZBARK uruchomił nowy program rezydencyjny – Młodzi na scenę. Program ma na celu wsparcie artystów reprezentujących szeroko rozumiany teatr tańca i ruchu w przygotowaniu premierowego spektaklu. Przeznaczony jest dla artystów indywidualnych, którzy nie ukończyli 35. roku życia, oraz zespołów bez stałego dostępu do sceny (w przypadku zespołów przynajmniej połowa twórców musi być poniżej 35. roku życia). Teatr ROZBARK jest współproducentem spektakli, które powstaną w ramach programu. W trakcie pierwszej edycji wpłynęło 27 zgłoszeń, z których wybrano dwie propozycje: smell.me.ordinary piece Company HAA & ODD (premiera 18 maja 2019) oraz Manhattan Dominiki Wiak i Danieli Komędery-Miśkiewicz (planowana premiera 1 września 2019).

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

Kraków: Cricoteka, ul. Nadwiślańska 2-4

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close