Kraków/„Rollercoaster. Kolekcjonerzy wrażeń”/Wieczór młodej choreografii: Pamela Bosak, Magdalena Skowron „an_na”, Monika Jarosińska „id.outlet”

Zdjęcie: Kraków/„Rollercoaster. Kolekcjonerzy wrażeń”/Wieczór młodej choreografii: Pamela Bosak, Magdalena Skowron „an_na”, Monika Jarosińska „id.outlet”

Pamela Bosak, Magdalena Skowron „an_na”, fot. M. Łozińska

Wersja do druku

Udostępnij

Cricoteka w Krakowie zaprasza na wieczór młodej choreografii, kończący cykl prezentacji tańca Rollercoaster. Kolekcjonerzy wrażeń. Podczas tego wieczoru zaprezentowane zostaną dwa spektakle młodych polskich twórczyń – an_na w choreografii i wykonaniu Pameli Bosak i Magdaleny Skowron oraz id.outlet według koncepcji Moniki Jarosińskiej, studentki IV roku na Wydziale Teatru Tańca w Bytomiu (AST Kraków).

an_na

W centrum stawiamy ciało, ciało połączone z umysłem i pamięcią. Ciało, które jest nośnikiem wspomnień, nabytych zachowań. Inspiracją do stworzenia spektaklu stają się dla nas odruchy warunkowe i bezwarunkowe, przejmowanie zachowań innych ludzi za pomocą naśladownictwa, projekcji i lustra (odbić lustrzanych związanych z neuronami lustrzanymi). Interesują nas przede wszystkim zmiany, które zachodzą w ciele, zmiany, które często spowodowane psychologicznym i nerwowym działaniem, ujście znajdują w motoryce i rozwijają się w częściach mózgu odpowiedzialnych za poruszanie się, czy zapamiętywanie. Badanie mechanizmów naśladowania odbywa się także w kontekście popkultury i grup społecznych, a także kodów kulturowych obecnych w naszej rzeczywistości. Zadajemy sobie pytanie czy jesteśmy w stanie dotrzeć do tego, co jest naszym własnym zachowaniem bądź odruchem, czy też zawsze zatracamy siebie uczestnicząc w życiu społecznym. W strategii choreograficznej poslugujemy się obserwacją zachowań ludzkich i naszych nawzajem, zastanawiając się jaką rolę odgrywa ruch w naszym zyciu. Docieramy do miejsc i przestrzeni miejskich, do wydarzeń i zmian związanych z rozwojem i historią  i próbujemy odnaleźć w nich sfery pamięci ruchowej, cielesnej, dzięki której jesteśmy w stanie przypomnieć sobie sytuacje, odruchy, emocje związane z konkretną osobą i miejscem. Inpiracji nie traktujemy dosłownie, są one punktem wyjścia do tworzenia materiału ruchowego, w którym badamy nasze przyzwyczajenia, zachowania, odruchy testując je również na sobie nawzajem.

Spektakl powstał w ramach Stypendium Twórczego Miasta Krakowa na rok 2019.

Choreografia: Pamela Bosak, Magdalena Skowron

Wykonanie: Pamela Bosak, Magdalena Skowron

Projekcje: Maria Łozińska

Muzyka: Murcof, Christian Löffler, Kelly Lee Owens, Chromatics

id.outlet


Moje aktualne wcielenie się zużywa; nie sądzę, by długo jeszcze trwało. Zapewne istniała jakaś forma szczęścia związana ze wspólnym funkcjonowaniem, czego my już nie potrafimy zrozumieć; zapewne istniała przyjemność tworzenia sprawnie funkcjonującego organizmu wymyślonego po to, by wypełnić określoną serię obowiązków, a obowiązki te przez powtarzalność tworzyły określoną serię dni. Wszystko to zniknęło, łącznie z serią obowiązków, nie mamy już tak naprawdę żadnego celu; radości istoty ludzkiej są nam nieznane, jej cierpienia natomiast nie mogą nas dotknąć. Nocami nie drżymy ani z trwogi, ani z ekstazy; jednak żyjemy, przemierzamy życie bez radości i bez tajemnic, czas nam mija szybko.

Michel Houellebecq Możliwość wyspy

Kreacja i komunikacja – na kanwie refleksji nad tymi zjawiskami powstał projekt id.outlet. Cyfryzacja emocji już nam spowszedniała. Już wiemy jak to wszystko działa. Teraz każdy może stworzyć newsa. Jak funkcjonuje pamięć w internecie? I gdzie w tym wszystkim miejsce na teatr? I na co jest miejsce w tym teatrze? Czy trzeba kreować swoje komunikaty? Jeżeli tak, to jak to robić? Czy w opisach spektakli zawsze muszą padać pytania? I dlaczego tak wiele? Czy to na pewno dobrze, gdy nie ma gotowych odpowiedzi? I co to jest w ogóle za sytuacja, że ludzie siedzą i patrzą na ludzi, którzy udają,  że nie widzą?

Autorka: Monika Jarosińska – rocznik ’93, studentka IV roku na Wydziale Teatru Tańca w Bytomiu (AST Kraków).

Obsada: Karol Wylot, Sebastian Wylot

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

Kraków: Cricoteka, ul. Nadwiślańska 2-4

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close