Kraków/Scena Tańca Współczesnego: Taneczny projekt „Poruszenie – strefa przeciw przemocy” – chor. Zofia Noworól, opieka kuratorska: Anna Królica

Zdjęcie: Kraków/Scena Tańca Współczesnego: Taneczny projekt „Poruszenie – strefa przeciw przemocy” – chor. Zofia Noworól, opieka kuratorska: Anna Królica

Fot. David Beercroft

Wersja do druku

Udostępnij

W ramach cyklu Scena Tańca Współczesnego Staromiejskie Centrum Kultury w Krakowie zaprasza na pokaz tanecznego projektu Poruszenie – strefa przeciw przemocy. Spektakl jest rezultatem ponad dwumiesięcznej pracy warsztatowej grupy kobiet o różnym stopniu sprawności. Ruchem, ciałem i głosem opowiadają w nim o doświadczeniu przemocy związanej z płcią i niepełnosprawnością. Spektakl ma charakter pracy w procesie. Po jego zakończeniu odbędzie się na dyskusja dotycząca sposobów performatywnego przetworzenia tematu przemocy. W spotkaniu wezmą udział specjalnie zaproszone gościnie.

Główną ideą projektu było stworzenie kobietom z różnymi sprawnościami warunków do wspólnej, regularnej praktyki tańca opartego na ruchu improwizowanym oraz do twórczej pracy, zakończonej spektaklem tanecznym.

Za najważniejszy w projekcie organizatorzy uznają sam proces odbywający się w grupie oraz doświadczenie każdej z uczestniczek. Uczestniczki pracowały w zamkniętej kobiecej grupie złożonej  z członkiń lub osób związanych z krakowskim Stowarzyszeniem Strefa Wenus z Milo. Odbyło się kilkanaście spotkań, podczas których uczestniczki poznawały techniki pracy z ciałem, pogłębiające świadomość i wspierające twórcze przetworzenie życiowych doświadczeń. Każda z nich na początku projektu napisała krótki monolog o przemocy. Z tych tekstów wybrały tematy, które zostały później wspólnie przepracowane ruchowo. Materiał z tego procesu stanowi podstawę choreografii.

Przedstawienie jest prezentowane w ramach polskiej edycji międzynarodowej Kampanii 16 Dni Akcji Przeciwko Przemocy ze względu na Płeć, koordynowanej przez Fundację Autonomia.

Wydarzenie będzie na bieżąco tłumaczone na Polski Język Migowy oraz przy użyciu audiodeskrypcji.

Występują: Aneta Bilnicka, Sabina Drąg, Beata Zelek, Katarzyna Żeglicka

Choreografia: Zofia Noworól

Opieka kuratorska: Anna Królica

Bilety: 5 zł 

 

Podziękowania dla:
– Agnieszki Wrzak za zaprojektowanie oprawy graficznej spektaklu,
– Przedsiębiorstwa Społecznego Ognisko Sp. z o.o. i Awokado Lunch Bar za udostępnienie sali na próby,
– Beaty Kubiak-Ziarkowskiej za tłumaczenie spotkania na Polski Język Migowy,
– Agnieszki Janickiej-Maj za audiodeskrypcję spektaklu.

ARCHIWUM PREZENTACJI

godz. 19:00

Kraków: SCKM (Staromiejskie Centrum Kultury Młodzieży), ul. Wietora 13/15

powiązane

Ludzie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close