Kraków: Warsztaty improwizacji i tańca butoh . Prowadzenie: Aleksandra Capiga-Łochowicz

Zdjęcie: Kraków: Warsztaty improwizacji i tańca butoh . Prowadzenie: Aleksandra Capiga-Łochowicz

Fot. materiały organizatorów.

Wersja do druku

Udostępnij

O warsztatach:

Warsztaty polegać będą na pracy w głębokim kontakcie z własnym ciałem i emocjami.

Rozgrzewka i relaksacja przygotują nas do twórczych poszukiwań zakresów ruchu, napięć umiejscowionych w ciele, emocji i tematów, które będziemy chcieli zgłębić i wyrazić ruchem. Podróż, w którą zabierze nas butoh, to próba dotarcia do własnego j a. By to osiągnąć, skorzystamy z metafory ruchowej, kształtów i ułożeń ciała proponowanych przez tancerzy japońskich, z niepowtarzalnych dźwięków i rytmów płynących z nas samych oraz z muzyki skomponowanej specjalnie na to spotkanie. Praca z ciałem opierająca się na przekonaniu, że wszystko jest tańcem, pozwoli dostrzec ruchy minimalne i docenić znaczenie bezruchu. Przyjmując za główną zasadę rezygnację z kryterium „poprawności ruchu”, będziemy wnikać tańcem coraz głębiej…

Będziemy pracować w grupie, ale z naciskiem na pracę indywidualną, co pozwoli skupić się na sobie, swoich potrzebach, na słabych i mocnych stronach własnego ciała.

Taniec butoh narodził się w Japonii w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku. Był odpowiedzią na powojenny kryzys tożsamości Japończyków i owocem poszukiwań sposobu wyzwolenia ciała. Z czego? Z narzuconych przez techniki taneczne standardów poprawności, z uświęconych kryteriów piękna, z przyjętych przez ogół konwencji ruchu. Tatsumi Hijikata, twórca podwalin butoh, postrzegał w tańcu ciało jako całość, z jego pięknem i ułomnościami. Był zdania, że tańczyć może każdy, kto jest gotowy na spotkanie z własnym j a. Właśnie to spotkanie stanowi sedno butoh. Jego warunkiem jest odwaga, żeby wejść w siebie, poznać własną siłę, ale także zmierzyć się z własną słabością – dotknąć jej i ją oswoić. Butoh jest tańcem-poszukiwaniem, opowieścią o własnej autentyczności, dlatego każdy tańczy je dla siebie i robi to w unikalny sposób.

Warsztaty są przeznaczone dla osób, które:

  • lubią tańczyć po swojemu i bawić się ruchem
  • chcą wyrażać emocje w tańcu
  • nie mają żadnego doświadczenia tanecznego i to ich pierwszy kontakt z butoh
  • mają doświadczenie taneczne i miały już kontakt z butoh
  • poszukują narzędzi do pracy choreoterapeutycznej

O prowadzącej:

Aleksandra Capiga-Łochowicz – japonistka, tancerka butoh, psychoterapeutka, asystentka w Polskim Instytucie Psychoterapii Tańcem i Ruchem członkini zarządu Polskiego Stowarzyszenia Psychoterapii Tańcem i Ruchem, arteterapeutka.

Od 2000 roku zgłębia tajniki tańca butoh, którego najpierw uczyła się w Polsce, począwszy od warsztatów prowadzonych przez Atsushiego Takenouchiego, poprzez prawie roczną praktykę u Joan Laage, a następnie w Japonii podczas indywidualnych studiów pod okiem tancerza i profesora psychologii Toshiharu Kasaia . Od 2007 roku propaguje taniec butoh w Polsce poprzez improwizowane spektakle, autorskie warsztaty, wykłady i publikacje. Jest m.in. autorką pierwszej polskiej książki o butoh: Bunt ciała. Butoh Hijikaty (Kraków 2009).

Informacje praktyczne:

Koszt warsztatów – 80 zł

płatne do 5 listopada na konto Muzeum Manggha:

Bank Pekao SA Oddział w Krakowie

84 1240 4650 1111 0000 5151 4965

Liczba miejsc ograniczona.

Zapisy: mailowo axiach@gmail.com  lub telefonicznie 535 392 780.

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 11:30

Kraków: Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha”, ul. Marii Konopnickiej 26, w godz. 11.30-15.30.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close