Ludzie tańca

Zdjęcie: Aleksandra Capiga-Łochowicz

Fot. Katarzyna Chmura-Cegiełkowska.

Wersja do druku

Udostępnij

Aleksandra Capiga-Łochowicz – tancerka butō i badaczka tej formy tańca, japonistka, artterapeutka, psychoterapeutka tańcem i ruchem, stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie taniec.

Praktykowała butō w Polsce u amerykańskiej tancerki Joan Laage − dawnej członkini kobiecej grupy Hakutobo – a następnie w Japonii podczas indywidualnych studiów pod okiem tancerza i profesora psychologii Toshiharu Kasaia (Itto Mority). Kasai jest psychoterapeutą i superwizorem DMT, profesorem na Wydziale Psychologii Klinicznej Gakuin University w Sapporo, członkiem zarządu Japońskiego Związku Terapii tańcem oraz dyrektorem Sappro Dancetherapy Institute. Obecnie wraz z tancerką Miką Takeuchi tworzy duet „GOOSayTen”.

W latach 2007-2010 Capiga współtworzyła projekty edukacyjne i promowała taniec w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie, z którym obecnie utrzymuje współpracę, m.in. organizując pokazy artystów butō. Gościła z warsztatami, wykładami o butoh i spektaklami/improwizacjami butō w różnych miastach Polski. Prowadzi autorskie warsztaty improwizacji i tańca butō oraz warsztaty tańca kreatywnego dla dzieci w Warszawie, jako instruktor bierze udział w wielu polskich festiwalach tanecznych.

W 2011 roku rozpoczęła współpracę z Instytutem Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, w którym prowadzi grupową i indywidualną Psychoterapię Tańcem i Ruchem. W 2012 roku w ramach Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego przeprowadziła w Oddziale Terapii Uzależnień IPiN projekt obejmujący warsztaty butō dla kobiet uzależnionych od alkoholu, który zaowocował stałą współpracą z tą placówką.

Jest autorką pierwszej książki o butō napisanej w języku polskim Bunt ciała. Butoh Hijikaty wydanej przez Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha (2009) oraz współautorką senariusza pierwszego filmu o psychoterapii tańcem i ruchem Słuchając głosu ciała. Psychoterapia tańcem i ruchem 2013.

publikacja: Źródła warsztatu scenicznego Hijikaty Tatsumiego, w: Na jedwabnym szlaku gestu, red.Wiesna Mond-Kozłowska, Kraków 2012.

Aleksandra Capiga, portret.
Fot. Marcin Łupienko.
Fot. Katarzyna Chmura-Cegiełkowska.
Fot. Katarzyna Chmura-Cegiełkowska.
Fot. Katarzyna Chmura-Cegiełkowska.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close