Kraków: Warsztaty tańca współczesnego i kompozycji z Ayrin Ersöz

Zdjęcie: Kraków: Warsztaty tańca współczesnego i kompozycji z Ayrin Ersöz

Na zdjęciu: Ayrin Ersöz. Fot. Katarzyna Machniewicz.

Wersja do druku

Udostępnij

Krakowski Teatr Tańca zaprasza na warsztaty tańca współczesnego i kompozycji z turecką tancerką, choreografką i teoretyczką tańca Ayrin Ersöz. Warsztaty skierowane są do osób z doświadczeniem tanecznym i prowadzone będą w języku angielskim.

Sobota, 14 października

10.00 – 11.30 Taniec współczesny/technika tańca
11.45 – 14.30 Kompozycja/improwizacja

Niedziela, 15 października
10.00 – 11.30 Taniec współczesny/technika tańca
11.45 – 14.30 Kompozycja/improwizacja

O warsztatach:


Technika (10.00 – 11.30)

Zajęcia z techniki poświęcone będą analizie gwałtownych zmian dynamiki ruchu oraz korzystaniu z przestrzeni przez ciało w ruchu. Struktura zajęć ruchowych pozwoli uczestnikom i uczestniczkom zajęć zgłębić upadek i powstawanie ciała [ fall and recovery] poprzez przekierowywanie energii ze swobodnego ruchu do stanu napięcia. Kończyny posłużą jako przestrzenne kierunkowskazy zakłóceń wertykalności ciała oraz asymetrycznej estetyki ruchu. Poprzez kombinacje ruchowe opracowane przez prowadzącą w celu zbadania różnic pomiędzy poszczególnymi elementami i właściwościami języków tańca współczesnego, tancerze i tancerki wezmą udział w intensywnej podróży kinestetycznej

Kompozycja/improwizacja (11.45 – 14.30)
Tegoroczna, XV edycja Biennale w Stambule odbywa się pod hasłem A Good Neighbour (Dobrosąsiedztwo). http://15b.iksv.org/home

Organizatorzy pragną rozszerzyć potencjalność pytań towarzyszących biennale o zagadnienie tańczącego ciała. Czym jest dobrosąsiedztwo w tańcu? Czy dobry sąsiad to osoba, z którą współdzielę ruch, i w której towarzystwie czuję się bezpiecznie?

Istnienie dobrego sąsiada zakłada możliwość złego sąsiada, sąsiada wrogiego, który odstrasza i sprawia, że czuję się niepewnie. Po czym poznać dobrego sąsiada, jak stwierdzić, że jest się dobrym sąsiadem? Do czego jest mi potrzebny dobry sąsiad/dobra sąsiadka?

Sąsiad to osoba, którą (i u której) gościmy, ktoś na tyle bliski, by żył blisko nas, jednocześnie odseparowany drzwiami, płotem, ścianą.

Jak mogę ugościć sąsiada/sąsiadkę w swoim tańcu? Czy tańcząc z Innym, wiem kto jest gościem, a kto gospodarzem? Czy dobry sąsiad jest także dobrym widzem? Jak kształtują się zależności między sąsiadującymi ze sobą dyscyplinami? Kogo zapraszam do udziału w tworzeniu swoich prac?

Założeniem warsztatów jest powołanie tymczasowego sąsiedztwa w ramach praktycznej współpracy, twórczego współbycia w ruchu, żartach i tańcu, dzielenie się procesem twórczym, otwarcie na potencjalność własnego odbicia w ruchu Innego. Czego uczy nas obecność innego ciała, co daje naszej dyscyplinie sąsiedztwo innych dyscyplin? Zniesienie dzielących nas ścian poprzez otwarcie na sąsiedztwo i odrzucenie strachu na rzecz zaufania. Zapraszamy do naszego domu wszystkich tych, którzy pragną podzielić się swoją przestrzenią: z radością podejmiemy was w naszym tańcu.

Ayrin Ersöz – tancerka, choreografka i naukowiec, urodzona w Bułgarii, osiadła w Turcji. Dyrektor wydziału tańca na Yildiz Technical University w Stambule. Doktor wydziału krytyki tańca i reżyserii Uniwersytetu Stambulskiego. Jako tancerka występowała z teatrem tańca CRR i Istanbul Dance Theater. Jej choreografie były pokazywane w wielu teatrach całej Europy. Publikuje także jako krytyczka tańca.

Cena:

160 zł – Adepci Krakowskiego Teatru Tańca (6 miejsc)
200 zł – tancerze nie współpracujący na stałe z Krakowskim Teatrem Tańca

Wszyscy zainteresowani  warsztatami prosimy o przesłanie zgłoszenia na adres: krakowskiteatrtanca@o2.pl

Ponadto w sobotę, 14 października o godz. 19.00 organizatorzy zapraszają również na spektakl Singulare tantum, który powstał w ramach programu Rezydencja/Premiera 2017 Gdańskiego Festiwalu Tańca. Opiekę mentorską nad spektaklem sprawowała Ayrin Ersöz. Po spektaklu odbędzie się spotkanie z twórcami.

Więcej informacji

ARCHIWUM PREZENTACJI

godz. 10:00

Kraków: Studio Krakowskiego Teatru Tańca, ul. Grzegórzecka 69, w godz. 10.00-14.30.

powiązane

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close