Spektakle

Łódź/26. Łódzkie Spotkania Baletowe: Nederlands Dans Theater „Wieczór z Nederlands Dans Theater”

Zdjęcie: Łódź/26. Łódzkie Spotkania Baletowe: Nederlands Dans Theater „Wieczór z Nederlands Dans Theater”

Nederlands Dans Theater „Wieczór z Nederlands Dans Theater”. Fot. materiały Teatru Wielkiego w Łodzi, organizatora ŁSB

W ramach pierwszych po pandemicznej przerwie Łódzkich Spotkań Baletowych ich organizator, Teatr Wielki w Łodzi, zaprasza na Wieczór z Nederlands Dans Theater, na który złożą się choreografie Jiříego Kyliána (Gods and Dogs), Crystal Pite i Simona Mcburneya (Figures in extinction [1.0]) oraz Gabrieli Carrizo (La Ruta).

Wersja do druku

Udostępnij

Zespół: Nederlands Dans Theater
Choreografia: Jiří Kylián (Gods and Dogs); Crystal Pite i Simon Mcburney (Figures in extinction [1.0]); Gabriela Carrizo (La Ruta)

Realizatorzy:

Gods and Dogs

Choreografia i scenografia: Jiří Kylián
Inscenizacja: Gerald Tibbs
Muzyka: Jiří Kylián (koncepcja), Dirk Haubrich, Ludwig van Beethoven
Światła: Kees Tjebbes
Kostiumy: Joke Visser
Projekcje filmowe: Tatsuo Unemi, Daniel Bisig

Figures in Extinction [1.0]

Choreografia: Crystal Pite & Simon Mcburney
Asystenci choreografów z NDT: Lucas Crandall, Ander Zabala
Muzyka: Nowa kompozycja Owena Beltona
Dźwięk: Benjamin Grant
Światła: Tom Visser
Projekt sceniczny: Jay Gower Taylor
Horyzont: Jay Gower Taylor and Tom Visser
Kostiumy: Nancy Bryant
Reżyseria lalek: Toby Sedgwick
Projekt i wykonanie lalek: Jochen Lange
Edycja wideo: Ennya Larmit
Starszy producent Complicité: Tim Bell

La Ruta

Reżyseria: Gabriela Carrizo
Kreacja i wykonanie: Chloé Albaret, Alexander Andison, Thalia Crymble, César Faria Fernandes, Scott Fowler, Surimu Fukushi, Boston Gallacher, Charlie Skuy, Yukino Takaura
Asystent artystyczny: Louis-Clement da Costa
Asystent NDT: Francesca Caroti
Muzyka: Raphaëlle Latini, Leopold Stokowski, Houston Symphony Orchestr, Eternal Memory (Adagio). (P) 1994 Capitol Records, LLC
Muzyka oryginalna: Nowa kompozycja Raphaëlle’a Latiniego
Światła: Tom Visser
Scenografia: Amber Vandenhoeck
Kostiumy: Gabriela Carrizo, Yolanda Klompstra, Isabel Blokland

Czas trwania: 89 minut, dwie przerwy

Informacje o zespole:

Nederlands Dans Theater (NDT) to jeden z wiodących światowych zespołów tańca współczesnego, od sezonu 2020–2021 kierowany przez Dyrektor Artystyczną Emily Molnar.

Zespół ma siedzibę w Hadze, ale występuje dla międzynarodowej publiczności liczącej 150 tys. gości w Europie, Ameryce, Azji i Australii. Od momentu założenia w 1959 roku przez Benjamina Harkarvy’ego, Aarta Verstegena i Carela Birniego we współpracy z osiemnastoma tancerzami Holenderskiego Baletu Narodowego (wówczas znanego jako Nederlands Ballet) tacy choreografowie jak Glen Tetley i Hans van Manen pozostawili wyraźny ślad awangardowego podejścia do tańca w artystycznym wizerunku tego zespołu. Ich nonkonformistyczne, nowatorskie produkcje lokują NDT wysoko na krajowej i międzynarodowej mapie tańca.

Od tego czasu zespół wypracował bogaty repertuar, na który składa się ponad 620 baletów zrealizowanych przez najlepszych choreografów, do których należą: Jiří Kylián i Hans van Manen, Sol León & Paul Lightfoot, Crystal Pite i Marco Goecke, Johan Inger, Medhi Walerski, Ohad Naharin, Alexander Ekman, Gabriela Carrizo, Franck Chartier, Hofesh Shechter, Edward Clug, Sharon Eyal & Gai Behar i wielu innych.

Celem NDT jest łączenie ludzi i inspirowanie ich, wzbogacanie ludzkiego życia, umożliwianie zdobywania nowych doświadczeń, otwierania się na nowe idee i perspektywy. NDT tworzy i prezentuje znaczący i innowacyjny taniec współczesny oraz zobowiązuje się do utrzymywania wysokiego poziomu i do współpracy na wiele różnych sposobów. NDT stawia sobie za cel dotarcie do dużej i różnorodnej publicznościi zarówno w Hadze, Holandii, jak i na całym świecie.

Sztuka jest jak tlen dla ducha. Każdy człowiek potrzebuje doświadczyć przyjemności płynącej z  różnych form sztuki. NDT wierzy, że sztuka może pomóc ludziom lepiej się rozumieć. Sztuka otwiera umysł i serce na nieznane, pomaga stać się bardziej kreatywnym w znajdowaniu nowych dróg i rozwiązań. Sztuka pokazuje szerokie i różnorodne spojrzenie na świat. Dlatego NDT wierzy, że sztuka może wzbogacić nasze życie.

NDT jest wzorem do naśladowania w świecie tańca współczesnego, promuje różnorodność i inkluzywność we wszystkim, co robi. Daje przestrzeń wielu różnym głosom i artystom.

NDT 1

Pierwszy zespół, NDT 1, składa się z 27 fenomenalnych tancerzy z całego świata, w wieku od 23 do 40 lat. Tancerze słyną na całym świecie ze swojej teatralności, oszałamiającej techniki i niespotykanej ekspresji. W każdym sezonie pierwszy zespół realizuje cztery programy holenderskie, a także liczne duże trasy po Azji, Stanach Zjednoczonych, Ameryce Południowej czy Australii. W swojej haskiej siedzibiee oba zespoły (NDT 1 i NDT 2) nieprzerwanie pracują, aby wnieść znaczący wkład w przyszłość tańca współczesnego, zarówno w Holandii, jak i poza nią.

***
Łódzkie Spotkania Baletowe:
Więcej informacji oraz bilety na stronie opera.lodz.com oraz bilety24.pl

XXVI Łódzkie Spotkania Baletowe. Nederlands Dans Theater „Wieczór z Nederlands Dans Theater”

XXVI Łódzkie Spotkania Baletowe. Nederlands Dans Theater „Wieczór z Nederlands Dans Theater”

inne wydarzenia

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close