Łódź/26. Łódzkie Spotkania Baletowe: Nederlands Dans Theater „Wieczór z Nederlands Dans Theater”

Zdjęcie: Łódź/26. Łódzkie Spotkania Baletowe: Nederlands Dans Theater „Wieczór z Nederlands Dans Theater”

Nederlands Dans Theater „Wieczór z Nederlands Dans Theater”. Fot. materiały Teatru Wielkiego w Łodzi, organizatora ŁSB

W ramach pierwszych po pandemicznej przerwie Łódzkich Spotkań Baletowych ich organizator, Teatr Wielki w Łodzi, zaprasza na Wieczór z Nederlands Dans Theater, na który złożą się choreografie Jiříego Kyliána (Gods and Dogs), Crystal Pite i Simona McBurneya (Figures in extinction [1.0]) oraz Gabrieli Carrizo (La Ruta).

Wersja do druku

Udostępnij

O spektaklach:

Gods and Dogs to setna choreografia Jiříego Kyliána stworzona dla NDT. Ten tajemniczy balet realizowany przez mistrza wizualizuje cienką granicę między normalnością i Jak mówi sam choreograf: Z pewnością żaden pozytywny rozwój nie może zostać osiągnięty bez pomocy zdrowej porcji szaleństwa. Gods and Dogs nazywany jest „dziełem niedokończonym” i nawiązuje do fascynacji Kyliána pięknem tego, co w życiu pozostaje niekompletne. Gods and Dogs zdobyło nagrodę Dutch Swan Award za „Najbardziej imponującą produkcję taneczną 2009”.

Zespół: Nederlands Dans Theater
Choreografia: Jiří Kylián (Gods and Dogs); Crystal Pite i Simon McBurney (Figures in extinction [1.0]); Gabriela Carrizo (La Ruta)

Realizatorzy:

Choreografia i scenografia: Jiří Kylián
Inscenizacja: Gerald Tibbs
Muzyka: Jiří Kylián (koncepcja), Dirk Haubrich, Ludwig van Beethoven
Światła: Kees Tjebbes
Kostiumy: Joke Visser
Projekcje filmowe: Tatsuo Unemi, Daniel Bisig

Figures in Extinction [1.0]

Taniec w „Figures in extinction [1.0]” przywraca uczucia, których nie chcemy czuć. Wspaniałe oświetlenie i hipnotyzujące efekty wizualne i dźwiękowe przenoszą nas z pomarańczowo-czerwonej tundry do lodowego krajobrazu. 

Trouw ****

Choreografka współpracująca z NDT – Crystal Pite (Kanada), jest bardzo pożądanym głosem w tańcu. Jej porywające prace  przedstawiają złożoność i człowieczeństwo naszego pokolenia w charakterystycznym tonie, bogatym w wyobraźnię i inteligencję. W 2002 roku choreografka i tancerka założyła firmę Kidd Pivot, której nazwisko  – oznaczające częściowo banitę, a częściowo figurę baletowę – uosabia jej własną równowagę „bezmyślności i rygoru”. Jako choreografka Pite jest twórczynią, która realizuje rzadko spotykane, wyróżniające się dzieła, stawia na hybrydowe połączenie  tańca i teatru.  Dzięki wirtuozowskiej poezji jej choreografie zawsze pozwalają odnaleźć  człowieczeństwo i stworzyć przestrzeń oraz muzykalność w odważnych, bogatych partyturach.

Nederlands Dans Theater i Complicité prezentują nową pracę Crystal Pite we współpracy z Dyrektorem Artystycznym Complicité Simonem McBurneyem. Complicité to międzynarodowy teatr objazdowy z siedzibą w Londynie. Tworzy przy wykorzystaniu różnych form sztuki, wierząc, że teatr, taniec, opera, film, instalacja, publikacje i sztuki partycypacyjne mogą być miejscami zbiorowego aktu wyobraźni. Założona w 1983 roku grupa teatralna zdobyła ponad 50 najważniejszych nagród teatralnych na całym świecie. To pierwsza koprodukcja NDT z Complicité.

Choreografia: Crystal Pite & Simon McBurney
Asystenci choreografów z NDT: Lucas Crandall, Ander Zabala
Muzyka: Nowa kompozycja Owena Beltona
Dźwięk: Benjamin Grant
Światła: Tom Visser
Projekt sceniczny: Jay Gower Taylor
Horyzont: Jay Gower Taylor and Tom Visser
Kostiumy: Nancy Bryant
Reżyseria lalek: Toby Sedgwick
Projekt i wykonanie lalek: Jochen Lange
Edycja wideo: Ennya Larmit
Starszy producent Complicité: Tim Bell

La Ruta

Bardzo ciężko jest zarządzać sobą we śnie, ponieważ kiedy podejmujesz decyzje, budzisz się. Kiedy przejmujesz kontrolę nad snem, orientujesz się że śpisz. Właśnie dlatego, żeby śnić musisz być bezbronny.

T. Currentzis

Gabriela Carrizo (Argentyna) zaciera granice między tańcem a teatrem w dramatycznie napędzanych pracach, osadzonych w eksploracji ludzkich doświadczeń. Jako choreografka tworzy nastrojowe, kinowe prace, które oferują wykonawcom przestrzeń do eksploracji rzeczywistych sytuacji, emocji i spotkań. Wspólnie z Franckiem Chartierem, Carrizo założyła w 2000 roku kolektyw Peeping Tom z siedzibą w Brukseli. Opisując swoją pracę, mówi: „Ciągle staram się szukać nowych perspektyw, aby uwidocznić równoległy świat mentalny; świat, w którym hiperindywidualne lęki, ucisk, fantazje i konstrukcje myślowe postaci i artystów zmieniają się w regularną relację społeczną”. Ta premiera światowa będzie jej drugim i długo oczekiwanym nowym dziełem dla NDT 1.

Reżyseria: Gabriela Carrizo
Kreacja i wykonanie: Chloé Albaret, Alexander Andison, Thalia Crymble, César Faria Fernandes, Scott Fowler, Surimu Fukushi, Boston Gallacher, Charlie Skuy, Yukino Takaura
Asystent artystyczny: Louis-Clement da Costa
Asystent NDT: Francesca Caroti
Muzyka: Raphaëlle Latini, Leopold Stokowski, Houston Symphony Orchestr, Eternal Memory (Adagio). (P) 1994 Capitol Records, LLC
Muzyka oryginalna: Nowa kompozycja Raphaëlle’a Latiniego
Światła: Tom Visser
Scenografia: Amber Vandenhoeck
Kostiumy: Gabriela Carrizo, Yolanda Klompstra, Isabel Blokland

Informacje o zespole:

Nederlands Dans Theater (NDT) to jeden z wiodących światowych zespołów tańca współczesnego, od sezonu 2020–2021 kierowany przez Dyrektor Artystyczną Emily Molnar.

Zespół ma siedzibę w Hadze, ale występuje dla międzynarodowej publiczności liczącej 150 tys. gości w Europie, Ameryce, Azji i Australii. Od momentu założenia w 1959 roku przez Benjamina Harkarvy’ego, Aarta Verstegena i Carela Birniego we współpracy z osiemnastoma tancerzami Holenderskiego Baletu Narodowego (wówczas znanego jako Nederlands Ballet) tacy choreografowie jak Glen Tetley i Hans van Manen pozostawili wyraźny ślad awangardowego podejścia do tańca w artystycznym wizerunku tego zespołu. Ich nonkonformistyczne, nowatorskie produkcje lokują NDT wysoko na krajowej i międzynarodowej mapie tańca.

Od tego czasu zespół wypracował bogaty repertuar, na który składa się ponad 620 baletów zrealizowanych przez najlepszych choreografów, do których należą: Jiří Kylián i Hans van Manen, Sol León & Paul Lightfoot, Crystal Pite i Marco Goecke, Johan Inger, Medhi Walerski, Ohad Naharin, Alexander Ekman, Gabriela Carrizo, Franck Chartier, Hofesh Shechter, Edward Clug, Sharon Eyal & Gai Behar i wielu innych.

Celem NDT jest łączenie ludzi i inspirowanie ich, wzbogacanie ludzkiego życia, umożliwianie zdobywania nowych doświadczeń, otwierania się na nowe idee i perspektywy. NDT tworzy i prezentuje znaczący i innowacyjny taniec współczesny oraz zobowiązuje się do utrzymywania wysokiego poziomu i do współpracy na wiele różnych sposobów. NDT stawia sobie za cel dotarcie do dużej i różnorodnej publicznościi zarówno w Hadze, Holandii, jak i na całym świecie.

Sztuka jest jak tlen dla ducha. Każdy człowiek potrzebuje doświadczyć przyjemności płynącej z  różnych form sztuki. NDT wierzy, że sztuka może pomóc ludziom lepiej się rozumieć. Sztuka otwiera umysł i serce na nieznane, pomaga stać się bardziej kreatywnym w znajdowaniu nowych dróg i rozwiązań. Sztuka pokazuje szerokie i różnorodne spojrzenie na świat. Dlatego NDT wierzy, że sztuka może wzbogacić nasze życie.

NDT jest wzorem do naśladowania w świecie tańca współczesnego, promuje różnorodność i inkluzywność we wszystkim, co robi. Daje przestrzeń wielu różnym głosom i artystom.

NDT 1

Pierwszy zespół, NDT 1, składa się z 27 fenomenalnych tancerzy z całego świata, w wieku od 23 do 40 lat. Tancerze słyną na całym świecie ze swojej teatralności, oszałamiającej techniki i niespotykanej ekspresji. W każdym sezonie pierwszy zespół realizuje cztery programy holenderskie, a także liczne duże trasy po Azji, Stanach Zjednoczonych, Ameryce Południowej czy Australii. W swojej haskiej siedzibiee oba zespoły (NDT 1 i NDT 2) nieprzerwanie pracują, aby wnieść znaczący wkład w przyszłość tańca współczesnego, zarówno w Holandii, jak i poza nią.

***
Łódzkie Spotkania Baletowe:
Więcej informacji oraz bilety na stronie opera.lodz.com oraz bilety24.pl

XXVI Łódzkie Spotkania Baletowe. Nederlands Dans Theater „Wieczór z Nederlands Dans Theater”

XXVI Łódzkie Spotkania Baletowe. Nederlands Dans Theater „Wieczór z Nederlands Dans Theater”

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

inne wydarzenia

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close