Łódź/26. Łódzkie Spotkania Baletowe: Staatsballett Berlin i Sasha Waltz & Guests „SYM-PHONIE MMXX”

Zdjęcie: Łódź/26. Łódzkie Spotkania Baletowe: Staatsballett Berlin i Sasha Waltz & Guests „SYM-PHONIE MMXX”

Staatsballett Berlin i Sasha Waltz & Guests „SYM-PHONIE MMXX”. Fot. materiały Teatru Wielkiego w Łodzi, organizatora ŁSB

W ramach pierwszych po pandemicznej przerwie Łódzkich Spotkań Baletowych ich organizator, Teatr Wielki w Łodzi, zaprasza na pokazy spektaklu SYM-PHONIE MMXX w choreografii Sashy Waltz. Artystka stworzyła to nowe dzieło dla zespołu Staatsballett Berlin, którego premiera została przygotowana w koprodukcji z zespołem Sasha Waltz & Guests.

Wersja do druku

Udostępnij

Choreografka zaangażowała sławnego kompozytora Georga Friedricha Haasa, który na potrzeby produkcji skomponował oryginalną muzykę baletową. Po wielu kompozycjach operowych SYM-PHONIE MMXX to jego pierwsza oficjalna kompozycja do spektaklu tanecznego.

Stworzona dla dużej orkiestry symfonicznej Staatskapelle Berlin pozostawia miejsce dla tańca, a język muzyczny i język ciała tancerzy są tu ze sobą ściśle powiązane. Georg Friedrich Haas jest jednym z najbardziej uznanych kompozytorów muzyki współczesnej, bo swoją pracę poświęcił na realizację niemożliwej do zrealizowania utopii stworzenia muzyki, która będzie jednocześnie ekspresyjna i dobrze brzmiąca.

Koncepcja produkcji opiera się na inspirującym spotkaniu sztuk, które zgodnie z najlepszą tradycją tańca zostaje podniesione do rangi kanonu: Sasha Waltz i jej zespół połączyli muzykę, taniec i sztuki plastyczne, tworząc dzieło wypełniające cały wieczór. Po raz pierwszy spektakl miał zostać pokazany w 2020 roku na scenie Staatsoper Unter den Linden. Niestety ze względu na pandemię koronawirusa i związane z nią obostrzenia na trzy tygodnie przed premierą został odwołany. Teraz, po dwóch latach miała miejsce jego prapremiera.

Zespół: Sasha Waltz & Guests
Choreografia: Sasha Waltz
Kompozytor: Georg Friedrich Haas (dzieło skomponowane na zamówienie)

Realizatorzy:

Choreografia, koncepcja i reżyseria: Sasha Waltz
Dekoracje: Pia Maier Schriever
Kostiumy: Bernd Skodzig
Światło: David Finn

Czas trwania: 90 minut, bez przerwy

Informacje o zespole:

Zespół Sasha Waltz & Guests został utworzony w 1993 roku w Berlinie przez Sashę Waltz i Jochena Sandiga. W sezonie 2018/2019 świętował jubileusz 25-lecia powstania. Dotychczas jako „goście” (ang. guests) z zespołem współpracowały zespoły i artyści z obszarów architektury, sztuk plastycznych, choreografii, filmu, wzornictwa, literatury, mody i muzyki z ponad 30 krajów, współtworząc ponad 80 produkcji, projektów „dialogowych” i filmów. Zespół Sasha Waltz & Guests działa na arenie międzynarodowej i krajowej, w ramach wciąż rozwijającej się sieci partnerów w zakresie produkcji i występów gościnnych, prezentując rocznie ok. 70 spektakli z repertuaru obejmującego 12 produkcji.

W Berlinie zespół współpracuje z licznymi instytucjami, takimi jak teatry miejskie, teatry operowe i muze. Przyczynił się także do powstania nowych instytucji kultury, np. Sophiensaele w 1996 roku, St. Elisabeth Kirche w 2004 roku, radialsystem w 2006 roku. W 2013 roku zespół otrzymał tytuł Ambasadora Kultury Unii Europejskiej. W 2014 roku fundusz Fonds Darstellende Künste wyróżnił zespół Sasha Waltz & Guests nagrodą honorową im. George’a Taboriego.

***
Łódzkie Spotkania Baletowe:
Więcej informacji oraz bilety na stronie opera.lodz.com oraz bilety24.pl

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

inne wydarzenia

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close