Łódź: Agnieszka Kryst „Łuczniczki”

Zdjęcie: Łódź: Agnieszka Kryst „Łuczniczki”

"Łuczniczki", fot. Weronika Wysocka

Wersja do druku

Udostępnij

Łuczniczki to performans ruchowy, inspirowany dwiema bydgoskimi rzeźbami, które stanowią dziś podwójny symbol miasta: klasycznym pomnikiem Łuczniczki Ferdinanda Lepcke z 1908 roku, znajdującym się przed Teatrem Polskim w Bydgoszczy oraz rzeźbą Marcina Jagodzińskiego-Jagenmeera odsłoniętą w 2013 roku przed Operą Nova. Do obydwu rzeźb artystom pozowały modelki, których tożsamość nie jest dziś  znana. Skomplikowana relacja artysty i jego muzy, polityczność kanonów estetycznych oraz rzeźbiarski potencjał ciała stały się dla choreografki Agnieszki Kryst impulsem do potraktowania ruchu jako narzędzia emancypacji.

W Łuczniczkach finalny kształt rzeźb poddany zostaje dekonstrukcji, a produkcja napięcia w ciele staje się metodą wytwarzania i burzenia formy ruchowej. Kryst i Sikora oddają Łuczniczkom swoje ciała, twarze i głosy. Wdzierają się pod powierzchnię symbolu, uruchamiają go i nadają mu siłę sprawczą. Eksplorując tematykę kobiecego doświadczenia w sztuce i fizyczność emocji, projektują tożsamość rozczłonkowaną, poddaną ciągłej transformacji i ucieleśnioną.

Łuczniczki. Muza jako katalizator twórczości.

Łuczniczki. Statyczny obraz rzeźbiarski jako obiekt kontemplacji.

Łuczniczki. Napięcie jako środek aktywizacji ciała.

Łuczniczki. Drżenie ciała jako strategia emancypacyjna.

Performans Łuczniczki jest kontynuacją praktyki choreograficznej, prowadzonej przez Agnieszkę Kryst od 2015 roku, w której artystka eksploruje emocje i dekonstruuje ich wizualne realizacje, tworząc indywidualne partytury i pracując nad kompozycją ciała w czasie rzeczywistym.

koncept i choreografia: Agnieszka Kryst

kreacja i wykonanie: Agnieszka Kryst i Katarzyna Sikora

dramaturgia: Anka Herbut

muzyka: Kamil Tuszyński

bębny: Arman Galstyan

premiera: 2 lutego 2018

czas trwania: ok. 40 min

Spektakl powstał w ramach rezydencji artystycznych galerii miejskiej BWA w Bydgoszczy.

Kuratorka rezydencji: Danka Milewska

Wydarzenie towarzyszące wystawie Komponowanie przestrzeni. Rzeźby awangardy.

Program wydarzeń towarzyszących realizowany jest we współpracy z Instytutem Pileckiego w ramach programu Ćwiczenie nowoczesności.

Bilety: 1 zł

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 18:00

Łódź: ms1, Więckowskiego 36 (wejście od Gdańskiej), sala edukacyjna, II piętro

powiązane

Ludzie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close