Łódź /ms2 Muzeum Sztuki/ „Przyjdźcie, pokażemy Wam, co robimy/O improwizacji tańca”/Finisaż: Iwona Olszowska i goście – wykład performatywny

Zdjęcie: Łódź /ms2 Muzeum Sztuki/ „Przyjdźcie, pokażemy Wam, co robimy/O improwizacji tańca”/Finisaż: Iwona Olszowska i goście – wykład performatywny

Fot. Janusz Ratecki

Wersja do druku

Udostępnij

Wykład performatywny (z ang. lecture performance) to sposób przekazywania teorii w połączeniu z pokazem praktycznego zastosowania wiedzy. Iwona Olszowska wraz z zaproszonymi przez siebie tancerzami opowie i pokaże na czym polega technika kontakt improwizacji, zainicjowana przez Steve’a Paxtona w 1972 roku. Podstawę stanowi w niej fizyczny kontakt dwóch poruszających się osób i relacja powstająca między nimi wyłącznie w oparciu o podstawowe właściwości ruchu – grawitację, bezwład, pęd. Praktyka ta, nazwana przez Simone Forti „sztuką-sportem” (art sport), zaprzecza wyprostowanej, wertykalnej postawie ciała, jako nadrzędnej pozycji w jakiej funkcjonujemy w przestrzeni, w nieokreślonym z góry przepływie ruchu.

Iwona Olszowska – tancerka, choreograf, pedagog tańca współczesnego, świadomości ciała, kontakt improwizacji oraz improwizacji jako performance; dyplomowany instruktor Somatic Movement Educator wg metody Body Mind Centering. Kierownik artystyczny Eksperymentalnego Studia Tańca EST w Hurtowni Ruchu w Krakowie. Uczy w krakowskiej PWST, na kursach instruktorskich, studiach zaocznych oraz warsztatach tańca i festiwalach kontakt improwizacji w Polsce i za granicą (Ukraina, Anglia, Rosja, Mołdawia, Niemcy, Włochy). Doświadczenia taneczne zdobywała w centrach tańca w Nowym Jorku oraz jako wolny słuchacz na Uniwersytetach George Mason w Waszyngtonie, w Alabamie i w Calgary, warsztatach organizowanych przez Śląski Teatr Tańca, Centrum Animacji Kultury oraz festiwalach tańca w Polsce.


O wystawie

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

Łódź: ms2, ul. Ogrodowa 19

powiązane

Ludzie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close