Łódź: Sztuka Nowa „Przestrzenie Kobro” – reż. Dawid Żakowski

Zdjęcie: Łódź: Sztuka Nowa „Przestrzenie Kobro” – reż. Dawid Żakowski

Sztuka Nowa „Przestrzenie Kobro”

Europejska awangarda artystyczna w okresie międzywojennym przyniosła rewolucyjne zmiany w postrzeganiu sztuk wizualnych. Jedną z przedstawicielek tamtego czasu była Katarzyna Kobro – artystka i rewolucjonistka teorii rzeźby. Jej opracowana wspólnie z Władysławem Strzemińskim rozprawa z 1931 roku Kompozycja przestrzeni: obliczenia rytmu czasoprzestrzennego stała się punktem wyjścia do pracy nad stworzeniem międzynarodowego performansu immersyjnego – Przestrzenie Kobro.

Wersja do druku

Udostępnij

Pod względem formalnym, praca nad spektaklem stała się doświadczeniem zespołowym, a jego celem było znalezienie modelu, który pozwoli teoretyczne rozważania nad istotą i funkcją rzeźby przełożyć z myśli awangardowej na współczesne języki: performatywne, choreograficzne i społeczne.

Teoria Kobro i Strzemińskiego to nie tylko matematyczna analiza formalna, poprowadzona przez subiektywną historię rzeźby od prymitywizmu przez architektoniczną rzeźbę gotycką, dynamizm baroku, ale również opowieść o poszukiwaniu nowej idei rzeźby – kompozycji przestrzennej postrzeganej w duchu unizmu, występującej w relacji, otwartej na czas, przestrzeń, komunikację i na wspólnotę.

Performatywne badanie osiągnięć międzywojennej awangardy stawia przed dzisiejszymi twórcami pytanie: czy doświadczenie wspólnoty jest jeszcze możliwe?

Przestrzenie Kobro jest częścią międzynarodowego projektu Embodied Ideas, w ramach którego Stowarzyszenie Sztuka Nowa we współpracy z Priestor Súčasného Tanca (Koszyce, Słowacja), Move Ostrava (Ostrava, Czechy), Ziggurat Project (Budapeszt, Węgry) prowadzi badania nad dziedzictwem awangardy krajów wyszehradzkich.

Teoria Kobro i Strzemińskiego stała się inspiracją dla poszukiwań transgresji rzeźby w historycznie pojmowanym czasie i przestrzeni. Badania te, w których uczestniczyli poprzez pracę warsztatową wszyscy twórcy, stały się inspiracją do opracowania koncepcji reżysersko-choreograficzno-performatywnej, nad którą wspólną pracę podjęli Dawid Żakowski i Zofia Urszula Komasa wraz z czwórką zaproszonych do projektu choreografów Agnieszka Kryst, Kat Rampackova, Jana Ryslava, Martin Talaga

Reżyser, Dawid Żakowski, w następujący sposób opowiada o założeniach tej koncepcji:

Chcielibyśmy stworzyć przestrzeń performatywną otwartą również dla widza.  Instalację tworzyć będzie niezdefiniowany ruch widzów, jak i ruch performerów – ustrukturyzowany i wyznaczony przez ramy czasoprzestrzeni, zaprojektowany przez choreografów. Ten wspólny wykładnik będzie tworzył swojego rodzaju algorytm zachowań, przemieszczeń, migracji, jakie odbywają się na płaszczyźnie czasoprzestrzeni. Będzie to instalacja, performans immersyjny, którego rejestrację będziemy mogli śledzić na mapie przemieszczających się elementów, znajdujących się w przestrzeni.

Koncepcja i reżyseria: Dawid Żakowski
Kurator: Zofia Urszula Komasa
Dramaturg: Patrycja Babicka

Choreografia: Kat Rampackova, Martin Talaga, Agnieszka Kryst, Jana Ryslava
Performerzy: Borys Jaźnicki, Paweł Mandziewski, Michał Tokarski oraz gość
Muzyka: Kasai, Agim
Wideo: Kristóf Szabó
Światło i przestrzeń: Tadeusz Perkowski

Kostiumy: ZUK Studio
Produkcja: Ive Ostrowska, Karolina Dziełak-Żakowska/Stowarzyszenie Sztuka Nowa
Współpraca kuratorska: Katarzyna Słoboda, Muzeum Sztuki w Łodzi
Plakat i grafika: Krystyna Engelmayer Urbańska

Bilety dostępne w przedsprzedaży oraz na miejscu przed spektaklem:

https://ewejsciowki.pl/warszawa/teatry/sztuka-nowa,939/przestrzenie-kobro,15576?eventId=206035&fbclid=IwAR1Gi43_IspGBX3wzBJPB1R-YCrLknTkaIxr-V1LKoaFMH0E0W6RY_xlohE#

Link do wydarzenia: https://fb.me/e/W39ezu4M

Projekt współfinansowany przez Miasto Stołeczne Warszawa, Instytut Teatralny w ramach programu OFF Polska, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przez Rządy Czech, Słowacji, Węgier, Polski w ramach International Visegrad Fund. Partnerzy: z Czech (Move Ostrava), Słowacji (Priestor Súčasného Tanca, Košice) i Węgier (Ziggurat Project, Budapeszt) z Polski (Muzeum Sztuki w Łodzi, Teatr Szwalnia, Ochocki Ośrodek Kultury OKO, Szkoła).

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

premiera •

godz. 19:00

Łódź: Teatr Szwalnia, ul. Andrzeja Struga 90

inne wydarzenia

powiązane

Ludzie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close