Łódź: Teatr O.de.la „Kraksa” – chor. Marta Bury

Zdjęcie: Łódź: Teatr O.de.la „Kraksa” – chor. Marta Bury

Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych zaprasza na pełen dynamiki i ekspresyjności spektakl taneczny pt. Kraksa. Następnie odbędzie się inspirujące spotkanie z Jadwigą Majewską. Wstęp na obydwa wydarzenia jest bezpłatny.

Wersja do druku

Udostępnij

Kraksa to dynamiczny obraz, badanie możliwości przeniesienia motoryki ciała ekspansywnego w sferę sztuki. Badane ciało ma kolor czerwony, szkarłatny, karminowy, bordo, burgund. Widzowie zobaczą ciała rozbudzone do gwałtowności, intensywności, rozedrgania w raptownym, narowistym ruchu. Tutaj ciało jest mięsiste, gęste i soczyste. Tancerze ciągle napięci, naprężeni, nieokiełznani, krzykliwi. Pęd, zderzenie, cięcie, szarpnięcie, upadek, skok, trzask, trach, bum, KRAKSA.

Recenzje:

Czworo aktorów ruchowo kreuje kilkanaście obrazów o zawrotnej dynamice, które sumują się w fascynujący spektakl. Scena pełna emocji przypomina gejzer grożący wybuchem. Do którego jednak nie dochodzi, aktorzy zatrzymują się zawsze gdzieś w półgeście i połowie ruchu. Na dosłownie parę sekund i w bliskich wręcz niebezpiecznych odległościach przed gestem spełnionym i ruchem ostatecznym. (…)
Spektakl uderza dynamiką. Najważniejsza wydaje się fascynacja własnymi ciałami. Także chęć zaprezentowania i popisania się nimi. Nie tyle urodą, co możliwościami ekspansji i ekspresji. Aż do dna w ujęciu ściśle prywatnym.

Andrzej Piątek, „Dziennik Teatralny”

Realizatorzy:

Choreografia: Marta Bury
Muzyka: Maciej Maciaszek
Scenografia: Marta Ożóg, Piotr Karp
Obsada: Joanna Jaworska-Maciaszek, Natalia Dinges, Krystian Łysoń, Piotr Stanek

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Obowiązują zapisy:
sekretariat@aoia.pl, nr tel. 42 633 26 41

***

O ryzykownej próbie filozofowania ciałem interpretacje z dygresjami: 

Wstęp bezpłatny. Zapisy: sekretariat@aoia.pl, nr tel. 42 633 26 41

Ciało jest miejscem zniewolenia, zamyka nas w pętli znanego, gdzie znajdujemy sobie wygodne więzienie. Cielesność mechanizuje działania, zwalniając tym samym z myślenia i decydowania, uwalnia od podejmowania ryzyka, a więc zamyka drogę rozwojowi, periodycznemu wznoszeniu się spirali, uniemożliwiając „naturalną” odnowę świata i człowieka. Nowoczesny umysł dawno już „zauważył” ciało, od tego czasu nieustannie zadaje mu pytania. Ale ono odpowiada w obcym języku – sztuką, która nie używa słów. Ale, czy to oznacza, że nie ma nic do zakomunikowania, czy raczej, że ma coś do ukrycia? Taniec współczesny wydaje się pośredniczyć pomiędzy tymi dwoma światami, mozolnie odbudowuje w człowieku poczucie integralności jego materialno-umysłowego sposobu bycia/życia.

O Jadwidze Majewskiej:

Jadwiga Majewska krytyczka, badaczka, teoretyczka, kuratorka, redaktorka, wykładowczyni, tłumaczka. Ukończyła religioznawstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie gościnnie wykładała w latach 20092018. Wykładała też na Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie, na Wydziale Teatru Tańca w Bytomiu (20172019), (20202021) Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach (20202021), Studiach Podyplomowych IS PAN oraz gościnnie na zagranicznych uniwersytetach. Pisze o tańcu, teatrze, sztukach plastycznych. Publikowała w miesięczniku „Teatr”, „Didaskaliach”, „Znaku”, „Res Publice Nowej”, „Arttaku”, „Kulturze Enter”, „dwutygodniku.pl”. Autorka książek, tj. The Body Revolving the Stage. New Dance in New Poland (IT, Warszawa, 2011), Raportu o stanie tańca w Polsce (wraz z Joanną Szymajdą), przygotowanego na VI Kongres Kultury Polskiej oraz antologii tekstów o tańcu współczesnym. Od października 2019 pracuje w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie jako kierownik Działu Naukowo-Wydawniczego, od lutego 2022 jest pełnomocnikiem dyrektora ds. wydawniczych, zagranicznych i programu Przestrzenie Sztuki.

Oba wydarzenia odbywają się w ramach projektu Ruch kreuje przyszłość. Ich organizatorem jest Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych.

***

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury państwowego funduszu celowego. Zadanie jest współfinansowane z dotacji Miasta Łodzi. Honorowy patronat Prezydent Miasta Łodzi.

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 17:00

Łódź: Teatr Szwalnia, ul. Andrzeja Struga 90

inne wydarzenia

powiązane

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close