Łódź/ Teatr Wielki w Łodzi: Spotkanie z Ewą Wycichowską i Jagodą Ignaczak – promocja książki „Istnienie grać. Portret Ewy Wycichowskiej”

Zdjęcie: Łódź/ Teatr Wielki w Łodzi: Spotkanie z Ewą Wycichowską i Jagodą Ignaczak – promocja książki „Istnienie grać. Portret Ewy Wycichowskiej”

materiały organizatora

Wersja do druku

Udostępnij

Teatr Wielki w Łodzi zaprasza na spotkanie z legendą polskiego baletu Ewą Wycichowską oraz Jagodą Ignaczak – autorką książki o artystce Istnienie grać. Portret Ewy Wycichowskiej. Publikacja jest przekrojowym i wnikliwym podsumowaniem artystycznego dorobku ponadprzeciętnie utalentowanej tancerki-primabaleriny, a z czasem przekraczającej kolejne granice i odkrywającej nowe przestrzenie w tańcu współczesnym choreograf, autorki ponad 70 spektakli, realizowanych w Polsce i na świecie. Biografia to także pełna humoru, dygresji i bon motów opowieść „zza kulis”, ukazująca nieznane fakty z życia (scenicznego i całkiem prywatnego) świętującej w tym roku 50-lecie debiutu Profesor.

W wielu miejscach autorka oddaje głos najbliższym współpracownikom Ewy Wycichowskiej, jej scenicznym partnerom, rodzinie, przyjaciołom… Konfrontuje ich wspomnienia i opowieści. W innych – z pasją relacjonuje taneczne podróże, które zawiodły jej bohaterkę m.in. do paryskich mistrzów tańca modern w głębokich latach 70., na stepy komunistycznej Mongolii, do Algierii u progu rewolucji czy na zawieszoną na blisko 3 tys. m n.p.m. scenę w stolicy Ekwadoru – Quito.

Z faktów, dokumentów, fragmentów recenzji, rozmów i wspomnień Autorka układa wielowymiarową opowieść o sztuce tańca – wielkiej pasji, która ułożyła biografię Ewy Wycichowskiej.

Więcej o książce

 

Rozmowę z autorką i bohaterką książki poprowadzi Marcin Bogusławski. Spotkanie odbędzie się na scenie kameralnej.

Na spotkanie z Ewą Wycichowską i Jagodą Ignaczak wstęp wolny

Bilety na Ścieżki życia w cenie 25-60 zł do kupienia w kasach teatru oraz na stronie www.operalodz.com

Współwydawcą książki jest Instytut Muzyki i Tańca.
Publikacja została zrealizowana we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca w ramach Programu wydawniczego 2018.
Zrealizowano w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Po spotkaniu teatr zaprasza na wieczór baletowy Ścieżki życia, z muzyką Carla Orffa i Hansa Zimmera. Choreografię do pierwszej części The Way of Life ułożyła Bogumiła Szaleńczyk – uczennicy prof. Wycichowskiej. Druga część to Carmina burana Carla Orffa w choreografii Tamasa Juronics’a – wybitnego węgierskiego twórcy, którego spektakle były już wystawiane podczas Łódzkich Spotkań Baletowych. Obie części łączy podobne spojrzenie artystów na spektakl baletowy. Choć różnymi zabiegami, zrywają z konwencją tradycyjnego widowiska fabularnego. W swej koncepcji zmierzają w kierunku teatru tańca, gdzie ruch staje się podstawowym narzędziem do snucia przenikliwej tellurycznej opowieści. Więcej o wieczorze baletowym Ścieżki życia tutaj.

ARCHIWUM PREZENTACJI

godz. 17:00

powiązane

Ludzie

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close