Ludzie tańca

Jagoda Ignaczak

  • historyk tańca
Zdjęcie: Jagoda Ignaczak

Fot. Krzysztof Fabiański

Wersja do druku

Udostępnij

Jagoda Ignaczak – filolog polski, teatrolog, historyk tańca. Absolwentka filologii polskiej i Podyplomowych Studiów Wiedzy o Teatrze, Filmie i Telewizji na Uniwersytecie Łódzkim oraz Podyplomowych Studiów Menadżerów Kultury na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu.

W latach 1987-1997 pracowała jako starszy asystent w Zakładzie Dramatu i Teatru Instytutu Teorii Literatury, Teatru i Filmu na Uniwersytecie Łódzkim. Prowadziła wówczas pionierskie w strukturze uniwersyteckiej, wykłady i konwersatoria z historii tańca. W latach 1989 – 2016 była kierownikiem literackim i rzecznikiem prasowym Polskiego Teatru Tańca pod dyr. Ewy Wycichowskiej. Przez ponad 20 lat była również konsultantem programowym Międzynarodowych Warsztatów Tańca Współczesnego i Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Tańca – Dancing Poznań. Jest jednym z inicjatorów powstania Podyplomowych Studiów Teorii Tańca na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, z którym współpracuje od 2000 roku. Wykłada także na Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu. Specjalizuje się w historii tańca XX i XXI wieku oraz krytyce. Była wieloletnim konsultantem i recenzentem Centralnej Komisji Egzaminacyjnej z przedmiotu „Wiedza o tańcu”.

Ma na koncie liczne publikacje dotyczące tańca i teatru m.in. w „Pamiętniku Teatralnym”, „Tańcu”, „Teatrze”, „Didaskaliach”, „Więzi” i „Theatre in Poland /Le Theatre en Pologne”. Redagowała hasła z zakresu sztuki tańca dla Encyklopedia Britannica.

Zredagowała kilkaset programów dla Polskiego Teatru Tańca, Cullberg Ballet, Grand Theatre de Geneve. Jest autorką tekstów i redaktorem albumów historycznych: XX lat Polskiego Teatru Tańca – Baletu Poznańskiego, Polski Teatr Tańca – Balet Poznański 1973-1998. Jubileusz XXV-lecia, Ruch i myśl – wydawnictwa jubileuszowego z okazji 35-lecia Polskiego Teatru Tańca, „Pod prąd do źródła– albumu jubileuszowego z okazji 40-lecie Polskiego Teatru Tańca oraz cyklu wydawniczego „XL. Polski Teatr Tańca wczoraj i dziś. Była inicjatorem i opiekunem redakcyjnym gazety „Pulse Dance” (2008-2016).

Jest członkiem zespołu redakcyjnego Słownika tańca XX i XXI wieku oraz Polskiej Kroniki Tańca, autorką tekstów do prac zbiorowych m.in. „Polskie artystki awangardy tanecznej. Historie i rekonstrukcje” pod red. Joanny Szymajdy (Instytut Muzyki i Tańca/Instytut Adama Mickiewicza, Warszawa 2017) oraz Kronika Miasta Poznania tom Taniec pod redakcją Marii Michałowskiej (Wydanictwo Miejskie, Posnania, Poznań 2017). Jedna z bohaterek książki Hanny Raszewskiej-Kursa Teoria tańca w polskiej praktyce (Wydawnictwo Universitas, Kraków 2018). W 2018 wydała autorską książkę „Istnienie grać. Portret Ewy Wycichowskiej (Wydawnictwo Miejskie Posnania, Instytut Muzyki i Tańca). Jest laureatką nagrody im. Janiny Jarzynówny-Sobczak dla wybitnych pedagogów, dziennikarzy, teoretyków i promotorów sztuki tańca w ramach I edycji Ogólnopolskiego Konkursu Perły Tańca (2019).

Nagrodzona ponadto Medalem za zasługi dla Województwa Wielkopolskiego oraz Odznaką Zasłużony Działacz Kultury.

powiązane

Wydarzenia

Bibliografia

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close