W ramach Dancing fairPlayce Poznań 2018 odbędzie się spotkanie autorskie z przedpremierą książki o Ewie Wycichowskiej autorstwa Jagody Ignaczak.Publikacja Istnienie grać. Portret Ewy Wycichowskiej pojawi się w księgarniach tuż przed 50-leciem pracy artystycznej Ewy Wycichowskiej, które mija 1 września tego roku. Zaplanowane spotkanie z autorką i bohaterką książki to również ważny punkt programu kończącego się Tygodnia Atrakcji w ramach warsztatów Dancing fairPlayce Poznań 2018.
Podczas spotkania autorskiego odbędzie się przedpremiera książki. Świeżo wydrukowane jeszcze tego samego dnia egzemplarze przywiezione prosto z drukarni będzie można zakupić w przedpremierowej cenie 30 zł. Dodatkową niewycenioną wartością będzie możliwość podpisania książki przez jej autorkę i bohaterkę. Rozmowę poprowadzi Anna Wachowska-Kucharska.
Do obecności w tym dniu i udziału w spotkaniu autorskim zaprasza bohaterka książki:
„Jagoda wykonała niezwykłą pracę, zebrała wszystkie wydarzenia, sprawdzała czy moje wspomnienia pokrywają się z tym, jak było w rzeczywistości, do ostatniej chwili walczyła o zdjęcia, a później nadała temu materiałowi swoją narrację. Książka pojawi się w księgarniach tuż przed 50-leciem mojej pracy artystycznej, którą zaczęłam 1 września 1968 roku w Teatrze Wielkim w Łodzi. Korektorka z Wydawnictwa Miejskiego Posnania nie mogła się od niej oderwać. Można zatem powiedzieć, że pierwszą recenzję już mamy” – opowiadała Ewa Wycichowska w rozmowie dla kulturaupodstaw.pl
„To będzie książka pełna anegdot, a nie naukowa cegła. Ale oparta na faktach i dokumentach, opatrzona przypisami” – zapowiadała jeszcze podczas majowej konferencji prasowej Jagoda Ignaczak.
Publikacja została zrealizowana we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca w ramach „Programu wydawniczego 2018”.
Jagoda Ignaczak – autorka książki „Istnienie grać. Portret Ewy Wycichowskiej”, teatrolog, historyk tańca, w latach 1986-2016 kierownik literacki i rzecznik prasowy Polskiego Teatru Tańca pod dyr. Ewy Wycichowskiej. Ukończyła filologię polską oraz Podyplomowe Studia Wiedzy o Teatrze, Filmie i Telewizji na Uniwersytecie Łódzkim oraz Podyplomowe Studia Menadżerów Kultury na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Specjalizuje się w historii tańca XX i XXI wieku. Ma na koncie liczne publikacje dotyczące tańca i teatru m.in. w „Pamiętniku Teatralnym”, „Tańcu”, „Teatrze”, „Didaskaliach”, „Więzi” i „Theatre in Poland /Le Theatre en Pologne”. Jest członkiem zespołu redakcyjnego Słownika tańca XX i XXI wieku i jedną z inicjatorek powstania Podyplomowych Studiów Teorii Tańca na UMFC w Warszawie. Z tą uczelnią i AWF w Poznaniu związana jest obecnie.
Ewa Wycichowska – jedna z najważniejszych postaci polskiego tańca: tancerka, choreografka, pedagog, nauczycielka akademicka, profesor sztuk muzycznych. Absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Poznaniu, Akademii Muzycznej w Warszawie i L’Academie Internationale de la Danse w Paryżu. Wieloletnia primabalerina Teatru Wielkiego w Łodzi i wieloletnia dyrektor Polskiego Teatru Tańca – Baletu Poznańskiego. Te dwa duże rozdziały jej życia wypełnione były spektaklami zarówno baletowymi, jak i opartymi na tańcu współczesnym. Jest autorką dziesiątek ról i dziesiątek choreografii. Jako choreograf współpracowała także z wybitnymi reżyserami, m.in.: z Jerzym Jarockim, Erwinem Axerem, Krzysztofem Zanussim, Krzysztofem Kieślowskim, Adamem Hanuszkiewiczem, Krystyną Jandą. Inicjatorka i organizatorka licznych warsztatów tańca współczesnego. W tym roku świętuje 50-lecie pracy artystycznej.
***
Po spotkaniu autorskim odbędą grupowe pokazy taneczne w parku fairPlayce, podczas których uczestnicy Dancing fairPlayce Poznań 2018 zaprezentują po raz pierwszy publicznie swoje układy taneczne, dopracowywane przez cały tydzień trwania warsztatów. Będzie okazja zobaczyć najróżniejsze techniki taneczne poprzez musicalowe style, jazzowe klimaty, hip-hop, tańce latynoskie, tango, po style nowoczesne. Po pokazach odbędzie się pożegnalna dyskoteka z hitami lat 80. i 90.