Lublin/Polska Platforma Tańca 2014: Janusz Orlik „Insight”

Zdjęcie: Lublin/Polska Platforma Tańca 2014: Janusz Orlik „Insight”

Fot. Jakub Wittchen dla Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk.

Wersja do druku

Udostępnij

Insight poszukuje fizycznej i wizualnej reprezentacji dla emocjonalnych stanów wyalienowania z otaczającej nas rzeczywistości. Umieszczając bohatera w jednocześnie realnej i metaforycznej przestrzeni sceny gęstej od mikrogestów, cieni i głosów, spektakl zderza ze sobą świat zewnętrzny i wewnętrzny oferując nam wgląd w niejednoznaczne, często wszystkim nam bliskie, emocjonalne stany. Przełożone na intensywny język ruchu i obrazu, wciągają nas w pełną napięcia podróż labiryntem ludzkiego ciała dzień po dniu zderzającego się z kakofonią otaczających go bodźców. Insight powstał jako kolejna odsłona trwającego od blisko 10 lat artystycznego dialogu między Januszem Orlikiem a Joanną Leśnierowską i jest trzecim solo Janusza w ramach programu Stary Browar Nowy Taniec.

premiera: 3 marca 2013, Studio Słodownia +3, Stary Browar, Poznań

pomysł i ruch: Janusz Orlik / Joanna Leśnierowska

wykonanie: Janusz Orlik

dramaturgia i reżyseria światła: Joanna Leśnierowska

remix dźwięku: Janusz Orlik

scenografia: Marta Wyszyńska

realizacja techniczna: Łukasz Kędzierski

oprawa wizualna: Michał Łuczak

produkcja: © 2013 Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk

przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Janusz Orlik – po ukończeniu Ogólnokształ- cącej Szkoły Baletowej im. Romana Turczynowicza w Warszawie studiował na Uniwersytecie Antona Brucknera w Linzu. Podczas studiów rozpoczął pracę w zespole młodych tancerzy x.IDA Dance Co. Występował w produkcjach takich choreografów jak Olga Cobos, Peter Mika, Catherine Guérin, Rebekka Murgi, Nicole Caccivio, Charlotte Vincent. Od 2002 roku jest stałym członkiem Vincent Dance Theatre (Wielka Brytania). Od przeszło dekady tworzy również własne prace choreograficzne: Exérèse monobloc (2004, wspólnie z Pią Libicką), a bliźniego swego jak siebie samego (2006, w ramach I edycji Solo Projekt), Live on stage (2008), Święto wiosny (2011, z udziałem Joela Claesson i Nicholasa Keegana), Insight (2013, we współpracy z Joanną Leśnierowską). W 2007 roku wystąpił w spektaklu towarzystwa gimnastycznego nic, w 2009 – w spektaklu Happy Nigela Charnocka, będąc jednocześnie asystentem choreografa. W 2011 roku dołączył do Nigel Charnock + Company (Wielka Brytania), rozpoczynając pracę nad spektaklem Ten Men. W tym samym roku współpracował przy tworzeniu i wystąpił w Rekonstrukcji Joanny Leśnierowskiej. W 2012 roku wziął udział we wznowieniu Horsemeat Gary’ego Clarke’a (Wielka Brytania), a w 2013 rozpoczął współpracę z Danielem Landauem (Izrael). W 2014 roku wystąpił w kolejnych produkcjach Starego Browaru: … (Rooms by the sea) z cyklu ćwiczenia w patrzeniu autorstwa Joanny Leśnierowskiej, Skutkach niezamierzo- nych autorstwa Sjoerda Vreugdenhila oraz w Back to bone autorstwa Rosalind Crisp. Pozostałe prace to m.in. Wysokie obcasy dla zespołu baletowego Opery Krakowskiej, Alfa dla Sceny Tańca Współczesnego z Poznania, Adagio dla Teatru Muzycznego w Poznaniu. Poza pracą sceniczną prowadzi warsztaty taneczne w szkołach tańca oraz innych placówkach edukacyjnych w kraju i za granicą. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w roku 2011.

www.januszorlik.com

Program

Więcej na stronie: www.polskaplatformatanca.pl

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 21:15

Lublin: Sala Widowiskowa, Centrum Kultury, ul. Peowiaków 12

powiązane

Ludzie

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close