Lublin/Przestrzenie Sztuki: Janusz Orlik „III Symfonia”

Zdjęcie: Lublin/Przestrzenie Sztuki: Janusz Orlik „III Symfonia”

Janusz Orlik „III Symfonia”

Centrum Kultury w Lublinie zaprasza na pokaz spektaklu Janusza Orlika III Symfonia, realizowanego w ramach projektu Przestrzenie Sztuki. Przedstawienie jest kolejną, po Święcie wiosny Igora Strawińskiego i Koda (a tribute) do muzyki Krzysztofa Komedy, twórczą interpretacją relacji muzyki i tańca. Kompozycja Henryka Mikołaja Góreckiego powstała w 1976 roku i stała się jednym z najbardziej rozpoznawalnych dzieł kompozytora. Symfonia składa się z trzech części i zgodnie z intencją twórcy utwór zostanie zaprezentowany w całości. Krzysztof Penderecki nazwał dzieło Góreckiego „muzyką najszczerszą z możliwych”.

Wersja do druku

Udostępnij

Co ja bym zrobił, gdybym sądził, że sztuka nie wpływa na życie? Pewnie bym barany pasał … A może strzeliłbym sobie w łeb? Gdybym wierzył tylko w to, co w człowieku najgorsze? Ale przecież w tym człowieku jest również i to, co najlepsze. Gdybym nie miał nadziei? To rzeczywiście  żabki hodować, krowy pasać… Wierzę, że jest coś, co nam czasem pomaga przetrwać, pomaga zrozumieć drugiego człowieka. Co nas pociesza, daje nam chwilę refleksji… Tym czymś bywa też i sztuka. (Henryk Mikołaj Górecki)

***

„III Symfonię” dedykuję mojej mamie i mojemu Michałowi.

Interpretacja: Janusz Orlik
Muzyka: Henryk Mikołaj Górecki, III Symfonia: Symfonia pieśni żałosnych na sopran solo i orkiestrę op. 36
Reżyseria światła: Janusz Orlik, Grzegorz Polak
Produkcja: Janusz Orlik, Centrum Kultury w Lublinie/ Przestrzenie Sztuki. Taniec
Wsparcie rezydencyjne: Materia w Łodzi

Projekt realizowany jest w ramach programu Przestrzenie Sztuki Lublin, który jest finansowany ze środków Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Lokalnym operatorem projektu jest Centrum Kultury w Lublinie

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

premiera •

godz. 19:00

Lublin: Sala Widowiskowa, Centrum Kultury w Lublinie, ul. Peowiaków 12

inne wydarzenia

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close