Lublin/XX Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca: Krakowski Teatr Tańca (Polska/Izrael) „Nesting”

Zdjęcie: Lublin/XX Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca: Krakowski Teatr Tańca (Polska/Izrael) „Nesting”

Fot. Katarzyna Machniewicz

Wersja do druku

Udostępnij

W ramach XX Międzynarodowych Spotkań Teatrów Tańca Lubelski Teatr Tańca zaprasza na pokaz spektaklu Nesting Krakowskiego Teatru Tańca w choreografii Idana Cohena. Spektakl o tytule zaczerpniętym z angielskiego czasownika oznaczającego wicie gniazda, przeprowadza widza przez kulturowy szlak między Polską a Izraelem, śledząc nie zawsze wyraźne więzi kulturowe między przeszłością i teraźniejszością. Od dawna dyskutowane relacje polsko–żydowskie, w spektaklu zyskują nową perspektywę.

„Opierając się na koncepcji drzewa genealogicznego i gniazd wybudowanych z kulturowych wspomnień, Nesting przywołuje poszukiwanie szeroko pojętego domu. Ludzie migrują od zawsze. Są jak ptaki, które pchane pierwotnym instynktem przetrwania, potrafią okrążyć kulę ziemską w poszukiwaniu domu. Zdarza się, że musimy uciekać w poszukiwaniu bezpiecznej przystani… W latach 40. XX wieku naród żydowski zmuszono do ucieczki z Europy, a tym samym ogłoszono milionom ludzi, że nie są tym, za kogo się uważali, odebrano im ich tożsamość, wmówiono, że ich dom jest zupełnie gdzie indziej niż dotychczas czuli. Ich adresy przestały obowiązywać. Na miejscu ich domów zaczęto budowę nowych – choć często zbudowanych z tych samych cegieł. Na miejsce jednej rodziny wprowadzała się inna. Cały naród porzucił nie tylko swoje domy, ale i całe swoje dotychczasowe życie. Żydzi zostawili synagogi, muzykę, obrazy, poezję. Pomiędzy «wtedy» i «dziś» istnieje nadal luka, której nie da się łatwo wypełnić. Nieuzupełnione gałęzie drzewa genealogicznego powodują problemy z poczuciem tożsamości: kim jestem, skąd się wywodzę, co mnie stworzyło? Zanim drzewo umrze, jego korzenie zdążą przebić asfalt, układając go w dziwny kształt, w którym pozostanie na lata. Po tak uformowanym asfalcie przejdzie jeszcze wiele pokoleń ludzi, podczas gdy po drzewie nie pozostanie już dawno żaden ślad. Czy zastanowią się, co uformowało ziemię po której chodzą? Czyje korzenie pomogły uformować ich rzeczywistość?

Twórców projektu Nesting interesują takie właśnie wybrzuszenia, naleciałości, ślady. Co widziały kamienie wmurowane w fundamenty naszych domów? Z czego zbudowane są nasze gniazda, jeśli nie z historii, ze wspomnień i cudzego dziedzictwa? Szukamy odpowiedzi na pytania o źródła naszej tożsamości”.

/Idan Cohen/

TRAILER
Choreograf o współpracy

choreografia: Idan Cohen

asystent choreografa: Eryk Makohon

światło: Eryk Makohon

występują: Paweł Łyskawa, Magdalena Skowron, Dominik Więcek, Katarzyna Węglowska-Król/Katarzyna Żminkowska-Szymańska

premiera: 21.09.2015, ICE Kraków Confress Centre, 27.09.2015, Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie.

Spektakl zrealizowany we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca w ramach programu Zamówienia choreograficzne 2015.

IMIT (miniaturka)

Bilety: 20 zł

UWAGA: Spektakl „w drodze”, realizowany w przestrzeni niescenicznej. Brak miejsc siedzących.

***

Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca w roku 2016 odbywają się po raz dwudziesty. Myśl przewodnią programu Międzynarodowych Spotkań Teatrów Tańca, zaplanowanego nie tylko na jedną, tegoroczną edycję, ale w okresie trzyletnim (2016-18), organizatorzy będą opierać na ideach ukazywania różnic, kontrastów, antagonizmów i prób dialogu pomiędzy tanecznymi strategiami dzisiejszego świata sztuki.

Wydarzenia towarzyszące:

Nocne rozmowy z artystami,  6-13 listopada 2016, Piwnice CK

Warsztaty z pisania o tańcu

Warsztaty GaGa: 5-6 listopada

Warsztaty tańca współczesnego: 11-13 listopada, Sale Prób 3, 4, 5 – CK, Galeria Labirynt

Na warsztaty obowiązują wcześniejsze zapisy: warsztaty.taniec@ck.lublin.pl

XX Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca w Lublinie

Centrum Kultury w Lublinie, ul. Peowiaków 12

www.ck.lublin.pl / www.20.mstt.pl

Kasa: pon.-pt. 10.00-19.00 oraz na godzinę przed spektaklami, tel. 81 466 61 40.

Cena na wszystkie spektakle oraz film Mr Gaga: 20zł /Karnety: 200zł (ograniczona liczba)

Kino Mistrzów Tańca – Z archiwum MSTT: obowiązują darmowe wejściówki do pobrania na godzinę przed projekcją.

Do pobrania:

PROGRAM FESTIWALU

 

Więcej:

FB: https://www.facebook.com/events/356465668034006/

GaGa w ramach XX MSTT: https://www.facebook.com/events/689661134518792/

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 17:00

Lublin: Przestrzenie Centrum Spotkania Kultur, Pl. Teatralny 1

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close