Opole / „Opolska Scena Tańca” vol. 2: Janusz Orlik „III Symfonia”

Zdjęcie: Opole / „Opolska Scena Tańca” vol. 2: Janusz Orlik „III Symfonia”

Janusz Orlik „III Symfonia”. Fot. Piotr Jaruga

Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu zaprasza na spektakl Janusza Orlika pt. III Symfonia. Wydarzenie to odbędzie się w ramach Opolskiej Sceny Tańca vol. 2.

Wersja do druku

Udostępnij

III Symfonia to solowe dzieło taneczne Janusza Orlika z muzyką Henryka Mikołaja Góreckiego, którego premiera odbyła się w grudniu 2021 roku w Centrum Kultury w Lublinie. Jest to kolejna po spektaklach, tj. Święto wiosny z muzyką Igora Strawińskiego i Koda (a tribute) do muzyki Krzysztofa Komedy, autorska interpretacja relacji muzyki i tańca tego artysty.

Co ja bym zrobił, gdybym sądził, że sztuka nie wpływa na życie? Pewnie bym barany pasał … A może strzeliłbym sobie w łeb? Gdybym wierzył tylko w to, co w człowieku najgorsze? Ale przecież w tym człowieku jest również i to, co najlepsze. Gdybym nie miał nadziei? To rzeczywiście – żabki hodować, krowy pasać… Wierzę, że jest coś, co nam czasem pomaga przetrwać, pomaga zrozumieć drugiego człowieka. Co nas pociesza, daje nam chwilę refleksji… Tym czymś bywa też i sztuka.

Henryk Mikołaj Górecki

Kompozycja Henryka Mikołaja Góreckiego powstała w 1976 roku i stała się jednym z najbardziej rozpoznawalnych dzieł kompozytora. Symfonia ta składa się z trzech części i zgodnie z intencją twórcy utwór zostanie zaprezentowany w całości. Krzysztof Penderecki nazwał dzieło Góreckiego muzyką najszczerszą z możliwych. „Możliwe, że taki będzie też mój taniec” – dodaje Janusz Orlik.

Spektakl otrzymał wyróżnienie w Konkursie na utwór choreograficzny do muzyki kompozytora polskiego, organizowanym przez Stowarzyszenie Autorów ZAiKS z inicjatywy Sekcji Autorów Dzieł Choreograficznych.

Interpretacja: Janusz Orlik
Muzyka: Henryk Mikołaj Górecki, III Symfonia Symfonia pieśni żałosnych na sopran solo i orkiestrę op. 36
Reżyseria światła: Janusz Orlik, Grzegorz Polak
Produkcja: Janusz Orlik, Centrum Kultury w Lublinie / Przestrzenie Sztuki. Taniec
Wsparcie rezydencyjne: Materia w Łodzi

Więcej informacji: link

Projekt Opolska Scena Tańca dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Taniec”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz budżetu Województwa Opolskiego.

ARCHIWUM PREZENTACJI

godz. 19:00

Opole: Duża Scena, Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu, pl. Teatralny 12

inne wydarzenia

powiązane

Ludzie

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close