Opole / Opolska Scena Tańca: Marta Wołowiec „Tens”

Zdjęcie: Opole / Opolska Scena Tańca: Marta Wołowiec „Tens”

Opolska Scena Tańca 2023. Plakat: Kuki Krzysztof Iwański

Opolska Scena Tańca zaprasza na solowy spektakl Marty Wołowiec Tens, którego prezentacja odbędzie się 4 grudnia 2023 o godz. 19.00. na Dużej Scenie Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Będzie to pierwsza z prezentacji w drugiej edycji Opolskiej Sceny Tańca.

 

Wersja do druku

Udostępnij

Tens (z j. ang. transcutaneous electrical nerve stimulation)

Spektakl Tens eksploruje temat ciała jako generatora, przekaźnika i odbiornika energii. Artystka poszukuje organiczności wynikającej z przepływu odczuć fizycznych, wibracji, podążania za głosem intuicji oraz zestrajania ciała i umysłu. Daje sobie czas na rozwój. Daje czas również widzom na zestrojenie ich własnych ciał z ciałem performerki. Tens to również napięcie, uważność i spokój, a także siła, którą zawsze można odnaleźć biorąc głęboki wdech i wydech, stojąc mocno na nogach.

„Tens” (z j. ang. transcutaneous electrical nerve stimulation) to metoda przezskórnej i elektrycznej stymulacji nerwów, stosowana w terapii przeciwbólowej, wykorzystująca impulsy elektryczne o niskiej amplitudzie. Umieszczenie elektrod na skórze sprawia, że prąd przepływa do nerwów obwodowych i pobudza je w dwojaki sposób: blokując impuls nerwowy niosący informację o bólu do mózgu oraz inicjując powstawanie substancji przeciwbólowych – beta-endorfin.

Spektaklowi towarzyszy muzyka Wojciecha Kiwera, tworzona specjalnie na potrzeby tego spektaklu.

Twórcy:
Koncepcja, choreografia, taniec: Marta Wołowiec
Muzyka: Wojciech Kiwer

4 grudnia 2023, godz. 19.00
Duża scena Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu

Bilety:
TENS – Teatr Opole

Marta Wołowiec (1991) tancerka, choreografka, pedagożka tańca, menedżerka kultury. Kierowniczka Krakowskiego Centrum Choreograficznego w Nowohuckim Centrum Kultury, w ramach którego realizuje  następujące wydarzenia: Festiwal Tańca Współczesnego SPACER, BalletOFFFestival, konkurs choreograficzny 321TANIEC!, KCC Dance Intensive, Polska Sieć Tańca czy Krakowski Festiwal Tańca. W latach 2015-2019 wraz z Agatą Moląg i Moniką Węgrzynowicz współtworzyła kolektyw taneczny Grupa Wokół Centrum. Współtwórczyni International Contemporary Dance Collective (iCoDaCo).

Premiera spektaklu miała miejsce 4 września 2020 roku na Międzynarodowym Festiwalu Tańca Współczesnego Kalejdoskop.


Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu zaprasza na kolejną edycję Opolskiej Sceny Tańca, która odbędzie się w dniach 3–9 grudnia 2023 roku. Ogromne zainteresowanie poprzednimi edycjami projektu pokazuje, że publiczność Opolskiej Sceny Tańca jest głodna nowych, tanecznych doświadczeń. Organizatorzy chcą ponownie zaprezentować różnorodne realizacje taneczne i performatywne z całej Polski. Będzie to przegląd siedmiu najciekawszych polskich spektakli z obszaru tańca współczesnego, a także wykłady, warsztaty taneczne oraz spotkania z twórczyniami i twórcami.

Program Opolskiej Sceny Tańca:

Spektakle:

  • Tens (choreografia: Marta Wołowiec)
  • Café Müller (choreografia: Dominik Więcek)
  • Danse Macabre (choreografia: Renata Piotrowska-Auffrett)
  • Mój ogon i ja (choreografia: Kolektyw Holobiont)
  • Tranquillo (choreografia: Janusz Orlik)
  • Kaleidoscope (choreografia: Natalia Iwaniec)
  • Blisko (choreografia: Tomasz Ciesielski)

Wykłady:

  • Hanna Raszewska-Kursa: „Taniec i choreografia jako nadzieja dla świata i narzędzie zmiany”
  • Anna Królica: „Co się stało z Pokoleniem solo?”

W programie również warsztaty, prowadzone przez tancerki i tancerzy występujących w ramach OST, czyli Martę Wołowiec, Magdę Wolnicką, Dominika Więcka, Natalię Iwaniec.

Po zaprezentowanych spektaklach odbędą się spotkania z publicznością.

Szczegółowy program i opisy spektakli: https://teatropole.pl/ost-2023/

Bilety będzie można zakupić na www.teatropole.pl lub w kasie Teatru

Partnerzy:

Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Taniec”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.Zadanie dofinansowane przez Samorząd Województwa Opolskiego.

Opolska Scena Tańca 2023. Plakat: Kuki Krzysztof Iwański

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

Opole: Teatr im. Jana Kochanowskiego Plac Teatralny 12

inne wydarzenia

powiązane

Ludzie

Aktualności

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close