W ramach Opolskiej Sceny Tańca 2024 w Teatrze im. Jana Kochanowskiego we wtorek 24 września odbędzie się pokaz spektaklu Oubliette w choreografii Karola Miękiny.
Oubliette to rodzaj lochu skonstruowanego na wzór butelki, w którym jedyną drogą ucieczki jest otwór znajdujący się wysoko nad miejscem izolacji. Bez zewnętrznej ingerencji wydostanie się z tego typu celi jest niemożliwe. W czasach średniowiecznych była to okrutna kara, silnie wpływająca na psychikę osadzonego poprzez dosłowne postawienie go w sytuacji bez wyjścia i odebranie mu nadziei na odzyskanie wolności.
Czterech mężczyzn skazanych na nieśmiertelność spotyka się w tym samym wymiarze – w karcerze przyszłości, gdzie zniewoleniu ulega świadomość człowieka, w którym jaźń zostaje osadzona w wirtualnej rzeczywistości. Świat bohaterów to pewnego rodzaju surrealistyczne więzienie, w którym nie obowiązują prawa fizyki, egzystencja nie ma końca, a sposób uwolnienia się jest nikomu nieznany. Tworzą specyficzne społeczeństwo opierające się na pozostawionej im iluzji własnego ciała oraz wspomnieniach realnego świata. Bezkres przestrzeni, w którym są osadzeni to warsztat przymusowej pracy, gdzie nieustannie dążą do rozwiązania zagadki otaczającej ich materii oraz odzyskania wolności i upragnionego człowieczeństwa. Poddają się wzajemnie nietypowym eksperymentom, zmierzającym do zdobycia pożądanego, lecz w rzeczywistości nieosiągalnego celu, a ich działania mają różny w skutkach wpływ na funkcjonowanie wirtualnego systemu.
Spektakl Oubliette inspirowany jest historią penalizacji, więziennictwa, systemów karania i nadzoru, a także kaźni jako performance’u działającego na ciało. Spektakl jest opowieścią o zniewoleniu zarówno ciała, jak i umysłu oraz sieci przymusów, wyrzeczeń, zobowiązań i zakazów. To opowieść o bezcelowym i jałowym wysiłku, o niemającym końca i z góry skazanym na niepowodzenie trudzie, ale zarazem o ogromnej nadziei i nieustannej motywacji. Przedstawiony świat ma również wyrażać w sposób wizualny wewnętrzną percepcję i kondycję człowieka samotnego.
Twórcy:
Kierownictwo artystyczne i choreografia: Karol Miękina
Kreacja i wykonanie: Karol Miękina, Dominik Olechowski, Damian Rusyn, Sebastian Szul (Carrodunum Dance Company)
Opracowanie graficzne: Katarzyna Jazienicka
Kostiumy: Teresa Olechowska
Scenografia i reżyseria światła: Wojciech Kiwacz
Spektakl realizowany ze środków pochodzących ze Stypendium Twórczego Miasta Krakowa.
Bilety: https://bilety.teatropole.pl/rezerwacja/termin.html?idw=443&idg=2
Opolska Scena Tańca 2024
Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu zaprasza na kolejną odsłonę Opolskiej Sceny Tańca. Od 21 do 29 września widzowie będą mieli okazję oglądać uważnie przygotowaną selekcję polskich i zagranicznych spektakli z obszaru tańca współczesnego, a także uczestniczyć w wykładach, warsztatach tanecznych oraz spotkaniach z twórczyniami i twórcami.
Opolska Scena Tańca to dziewięć dni wypełnionych spotkaniami ze sztuką tańca w najróżniejszych jej przejawach.
Spektakle:
- Silence (chor. Linda Kapetanea, Jozef Fruček)
- Tu mieszkamy (reż. Alicja Morawska-Rubczak)
- Oubliette (chor. Karol Miękina)
- One hundred falls (chor. Jakub Mędrzycki, Ilona Gumowska)
- WOW (chor. Marta Wołowiec)
- Drganie jednej struny (Katarzyna Chmielewska, Magdalena Reiter, Jakub Truszkowski)
- Części ciała (chor. Ramona Nagabczyńska)
- Intermezzo (chor. Janusz Orlik)
Warsztaty:
- Masterclass: Fighting Monkey Practice (Prowadzący: Jozef Fruček i Linda Kapetanea)
- Lekcja siedząca (Prowadząca: Natalia Iwaniec)
- GAGA (Prowadząca: Natalia Iwaniec)
- Taniec współczesny (Prowadząca: Wiktoria Frącz)
- Warsztat Czego ludzie nie powiedzą… (Prowadzący: Tomasz Pomersbach)
- Warsztat Krecha. Rysunkowa gimnastyka (Prowadzący: Magda Wolnicka, Józef Chyży)
- Warsztat Poruszeni (Prowadzący: Janusz Orlik, Antek Kurjata)
- Contakids (Prowadząca: Anna Wańtuch)
Oprócz tego organizatorzy zaplanowali wykłady, spotkania z artystami, wystawy oraz projekcje filmów. Szczegółowy program dostępny jest na stronie: https://teatropole.pl/ost-2024
Portal taniecPOLSKA.pl jest patronem medialnym Opolskiej Sceny Tańca.