Carrodunum Dance Company zaprasza na premierę spektaklu Oubliette w choreografii Karola Miękiny, która odbędzie się 14 i 15 października o godz. 19.15 w Teatrze Nowym Proxima w Krakowie.

Wersja do druku

Udostępnij

Oubliette to rodzaj lochu skonstruowanego na wzór butelki, w którym jedyną drogą ucieczki jest otwór znajdujący się wysoko nad miejscem izolacji. Bez zewnętrznej ingerencji wydostanie się z tego typu celi jest niemożliwe. W czasach średniowiecznych była to okrutna kara, silnie wpływająca na psychikę osadzonego poprzez dosłowne postawienie go w sytuacji bez wyjścia i odebranie mu nadziei na odzyskanie wolności.

Czterech mężczyzn skazanych na nieśmiertelność spotyka się w tym samym wymiarze, w karcerze przyszłości, gdzie zniewoleniu ulega świadomość człowieka, w którym jaźń zostaje osadzona w wirtualnej rzeczywistości. Świat bohaterów to pewnego rodzaju surrealistyczne więzienie, w którym nie obowiązują prawa fizyki, egzystencja nie ma końca, a sposób uwolnienia się jest nikomu nieznany. Tworzą specyficzne społeczeństwo opierające się na pozostawionej im iluzji własnego ciała oraz wspomnieniach realnego świata. Bezkres przestrzeni, w którym są osadzeni, to warsztat przymusowej pracy, w którym nieustannie dążą do rozwiązania zagadki otaczającej ich materii oraz odzyskania wolności i upragnionego człowieczeństwa. Poddają się wzajemnie nietypowym eksperymentom, zmierzającym do zdobycia pożądanego, lecz w rzeczywistości nieosiągalnego celu, a ich działania mają różny w skutkach wpływ na funkcjonowanie wirtualnego systemu.

Spektakl Oubliette inspirowany jest historią penalizacji, więziennictwa, systemów karania i nadzoru, a także kaźni jako performansu „działającego na ciało”. Spektakl jest opowieścią o zniewoleniu zarówno ciała, jak i umysłu oraz sieci przymusów, wyrzeczeń, zobowiązań i zakazów. To opowieść o bezcelowym i jałowym wysiłku, o niemającym końca i z góry skazanym na niepowodzenie trudzie, ale zarazem o ogromnej nadziei i nieustannej motywacji. Przedstawiony świat ma również wyrażać w sposób wizualny wewnętrzną percepcję i kondycję człowieka samotnego.

Carrodunum Dance Company to grupa tańca współczesnego, która powstała pod koniec 2021 roku w Krakowie. Została założona przez młodych, profesjonalnych tancerzy w wyniku chęci wspólnej twórczej pracy oraz rozwoju w dziedzinie sztuki tańca. Ich misją jest kreowanie interdyscyplinarnych spektakli z pogranicza teatru tańca, performansu oraz teatru fizycznego.

Strona internetowa: www.crdn.pl

Premiera: 14, 15 października, godzina 19.15, Teatr Nowy Proxima w Krakowie

Realizatorzy:

Kierownictwo artystyczne i choreografia: Karol Miękina
Kreacja i wykonanie: Karol Miękina, Dominik Olechowski, Damian Rusyn, Sebastian Szul
Scenografia: Katarzyna Jazienicka
Kostiumy: Teresa Olechowska
Reżyseria świateł: Wojciech Kiwacz

Partner kompanii: Teatr Nowy Proxima w Krakowie

Spektakl realizowany ze środków pochodzących ze Stypendium Twórczego Miasta Krakowa.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close