Warszawa: Teatr Nowy Proxima „Oubliette”, chor. Karol Miękinia

Zdjęcie: Warszawa: Teatr Nowy Proxima „Oubliette”, chor. Karol Miękinia

"Oubliette", Teatr Nowy Proxmia. Plakat: materiały własne organizatora

Teatr Tańca Zawirowania oraz Teatr Nowy Poxima zapraszają na spektakl Oubliette w choreografii Karola Miękiny. Pokaz spektaklu odbędzie się 14 grudnia 2023 roku o godz. 19.00 w Teatrze Studio w Warszawie, w ramach programu Polska Sieć Scen Prezentacyjnych. Spektakl powstał jako dzieło Carrodunum Dance Company.

Wersja do druku

Udostępnij

„Oubliette” to rodzaj lochu skonstruowanego na wzór butelki, w którym jedyną drogą ucieczki jest otwór znajdujący się wysoko nad miejscem izolacji. Bez zewnętrznej ingerencji wydostanie się z tego typu celi jest niemożliwe. W czasach średniowiecznych była to okrutna kara, silnie wpływająca na psychikę osadzonego poprzez dosłowne postawienie go w sytuacji bez wyjścia i odebranie mu nadziei na odzyskanie wolności.

Czterech mężczyzn skazanych na nieśmiertelność spotyka się w tym samym wymiarze – w karcerze przyszłości, gdzie zniewoleniu ulega świadomość człowieka, w którym jaźń zostaje osadzona w wirtualnej rzeczywistości. Świat bohaterów to pewnego rodzaju surrealistyczne więzienie, w którym nie obowiązują prawa fizyki, egzystencja nie ma końca, a sposób uwolnienia się jest nikomu nieznany. Tworzą specyficzne społeczeństwo opierające się na pozostawionej im iluzji własnego ciała oraz wspomnieniach realnego świata. Bezkres przestrzeni, w którym są osadzeni to warsztat przymusowej pracy, gdzie nieustannie dążą do rozwiązania zagadki otaczającej ich materii oraz odzyskania wolności i upragnionego człowieczeństwa. Poddają się wzajemnie nietypowym eksperymentom, zmierzającym do zdobycia pożądanego, lecz w rzeczywistości nieosiągalnego celu, a ich działania mają różny w skutkach wpływ na funkcjonowanie wirtualnego systemu.

Spektakl Oubliette inspirowany jest historią penalizacji, więziennictwa, systemów karania i nadzoru, a także kaźni jako performance’u działającego na ciało. Spektakl jest opowieścią o zniewoleniu zarówno ciała, jak i umysłu oraz sieci przymusów, wyrzeczeń, zobowiązań i zakazów. To opowieść o bezcelowym i jałowym wysiłku, o niemającym końca i z góry skazanym na niepowodzenie trudzie, ale zarazem o ogromnej nadziei i nieustannej motywacji. Przedstawiony świat ma również wyrażać w sposób wizualny wewnętrzną percepcję i kondycję człowieka samotnego.

Twórcy:

Kierownictwo artystyczne i choreografia: Karol Miękina

Kreacja i wykonanie: Karol Miękina, Dominik Olechowski, Damian Rusyn, Sebastian Szul (Carrodunum Dance Company)

Opracowanie graficzne: Katarzyna Jazienicka

Kostiumy: Teresa Olechowska

Scenografia i reżyseria światła: Wojciech Kiwacz

Bilety:
Teatr Studio
kicket.com

Spektakl realizowany ze środków pochodzących ze Stypendium Twórczego Miasta Krakowa.

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

Warszawa: Teatr Studio, Plac Defilad 1

inne wydarzenia

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close