Połczyn-Zdrój/Festiwal „Na bosaka” 2019: Małgorzata Haduch „Kiedy rozgrzewam szkło, na chwilę staje się ledwo zapowiadające się ciekłe”

Zdjęcie: Połczyn-Zdrój/Festiwal „Na bosaka” 2019: Małgorzata Haduch „Kiedy rozgrzewam szkło, na chwilę staje się ledwo zapowiadające się ciekłe”

Małgorzata Haduch „Kiedy rozgrzewam szkło, na chwilę staje się ledwo zapowiadające się ciekłe”, fot. Grzegorz Krzysztofik

Wersja do druku

Udostępnij

W ramach Festiwalu Na bosaka 2019 odbędzie się spektakl Kiedy rozgrzewam szkło, na chwilę staje się ledwo zapowiadające się ciekłe w choreografii Małgorzaty Haduch i w wykonaniu Agnieszki Jaśkowskiej-Konopki.

Istotą spektaklu jest uchwycenie wyczerpania fizycznego i psychicznego spowodowanego czekaniem. Źródłem tworzenia choreografii był wiersz autorstwa Małgorzaty Haduch, Kiedy czekam usycham, który stał się zaczynem ruchu i scenografii. Osobista historia została zapisana w poemacie, który po 7 latach od napisania, zinterpretowała tancerka Agnieszka Konopka, tworząc świat już wspólny dla choreografki i tancerki. Jednym z wątków tej pracy twórczej była wspólnota oczekiwania, która zrodziła się pomiędzy artystami poprzez prywatne doświadczenia. Ta jedność w czekaniu miałaby także dotyczyć relacji widza z osobami na scenie.

Muzyka, jak zwykle w przedstawieniach Haduch, ma wielką moc. Porywająca improwizacja free-jazzowa, grana przez Okyung Lee, Michiyo Yagi i Xu Fengxia została wykonana na festiwalu Music Unlimited w Wels w 2011 roku. Przez 7 lat nagrany utwór bezustannie inspirował choreografkę i doczekał się formy w ruchu i emocjach, które składają się na ten wzruszający obraz choreograficzny. Czyżby zaklęty we wszystkich warstwach tego procesu twórczego czas stawał się głównym bohaterem?

choreografia: Małgorzata Haduch

wykonanie: Agnieszka Jaśkowska-Konopka

muzyka: Okyung Lee, Michiyo Yagi, Xu Fengxia

reżyseria świateł: Filip Marszałek

tekst: Małgorzata Haduch

scenografia i kostiumy: Małgorzata Haduch i Katarzyna Firlej

Spektakl powstał w ramach Stypendium Twórczego Miasta Krakowa (2018).

Tego samego wieczoru będzie także można zobaczyć ceniony spektakl Ewa i On w wykonaniu Iwony Olszowskiej i Pawła Koniora (więcej informacji).

***

Festiwal Na Bosaka od 2013 roku oferuje mieszkańcom miasta, uczestnikom warsztatów oraz gościom spoza Połczyna-Zdroju program wydarzeń takich jak pokazy filmowe, działania site-specific w przestrzeni miasta, wykłady. W tym roku, po raz pierwszy w ramach festiwalu, podczas dwóch wieczorów w Centrum Kultury w Połczynie-Zdroju widzowie będą mogli zobaczyć cztery profesjonalne spektakle tańca.

W programie festiwalu znajdą się także lekcje otwarte dla mieszkańców, pokazy powarsztatowe, widowisko taneczne w Amfiteatrze Zdrojowym, wydarzenia towarzyszące, wieczorne jamy taneczne z muzyką na żywo, prezentacje filmów tańca, wykłady, panele dyskusyjne i imprezy integracyjne.

Pełen program Festiwalu oraz wydarzeń towarzyszących znajduje się na stronie: www.polczynnabosaka.pl.

ARCHIWUM PREZENTACJI

godz. 19:00

Połczyn-Zdrój: Centrum Kultury w Połczynie Zdroju, ul. Parkowa 4

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close