Poznań/2. Festiwal „Granice natury – granice kultury”: Polski Teatr Tańca „Kurka Wodna albo urojenie”

Zdjęcie: Poznań/2. Festiwal „Granice natury – granice kultury”: Polski Teatr Tańca „Kurka Wodna albo urojenie”

Polski Teatr Tańca „Kurka Wodna albo urojenie”. 2. Festiwal „Granice natury – granice kultury”

2. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Tańca Granice natury – granice kultury potrwa w Polskim Teatrze Tańca od 27 do 30 kwietnia 2022.

Kurka Wodna albo urojenie na motywach dramatów Stanisława Ignacego Witkiewicza Kurka Wodna, Matka, Tumor Mózgowicz i Bellatrix. Koło jest metaforą ludzkiego losu.

Wersja do druku

Udostępnij

Cykliczna powtarzalność zdarzeń determinuje losy jednostek i społeczeństw, stając się niemożliwą do przezwyciężenia pułapką. Spektakl Kurka wodna albo urojenie jest próbą znalezienia ekwiwalentu dla tego doświadczenia egzystencjalnego w formie teatru tańca. Odczucie „dziwności istnienia”, absurdalność międzyludzkich sytuacji, brak harmonii, rozpad relacji składa się na dekadencki obraz świata pogrążonego w kryzysie, który, zderzając się z rewolucją, ostatecznie przestaje istnieć. Motywem przewodnim staje się dramat niespełnionego artysty, który starając się uciec od nieustającej udręki rozchwianych relacji osobistych i rodzinnych nie znajduje nic oprócz opresji i nudy, przerywanej krótkimi chwilami upojenia, i poczucia, że „wszystko to już raz było, tylko trochę inaczej”. Spektakl zatrzymuje się na granicy jawy i snu i nie wiadomo, czy każda z postaci, które spotyka Edgar, istnieje faktycznie czy jest jedynie fantazmatem wyobraźni. Jesteśmy jak we śnie, jak w telewizyjnym reality show, w balansie pomiędzy narracją a manifestacją Czystej Formy. Nic, co się wydarza, nie jest do końca realne, nawet śmierć, która tej samej postaci może przytrafić się wielokrotnie.

Spektakl został uznany za jedno z sześciu najlepszych wystawień polskiej klasyki w 2021 w VII Konkursie na Inscenizację Dawnych Dziel Literatury „Klasyka Żywa”.

Reżyseria i dramaturgia: Igor Gorzkowski
Choreografia: Iwona Pasińska
Muzyka: Zbigniew Kozub, Georg Friedrich Händel
Scenografia i kostiumy: Andrzej Grabowski
Współpraca kostiumograficzna, fryzury i makijaże: Adriana Cygankiewicz
Wideo projekcje: Marek Grabowski

W spektaklu wykorzystano utwór Sarabande Georga Friedricha Händla w wykonaniu Cameraty Cambrensis pod batutą Caroline Collier.

Spektakl powstał w ramach dofinansowania ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

***

Międzynarodowy Festiwal Teatrów Tańca Granice natury – granice kultury zderza różne stylistyki i rozumienia pojęć „natura” i „kultura”. Festiwal w swoim założeniu ma prezentować bogactwo i różnorodność sztuki tańca, która nie pozostaje obojętna wobec otaczającej natury.

Bilety
Spektakl:
Normalny: 70 zł
Ulgowy: 40 zł

Dostępne w siedzibie Teatru oraz w serwisie bilety24.pl.

Karnety (4 spektakle)
Normalny: 210 zł
Ulgowy: 120 zł

Dostępne wyłącznie w siedzibie Teatru w godzinach 10.00-18.00 (pn.-pt.) oraz na 30 minut przed spektaklami repertuarowymi i wydarzeniami odbywającymi się przy ul. Taczaka 8. Pula karnetów jest limitowana.

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 20:00

Poznań: Polski Teatr Tańca, Taczaka 8

inne wydarzenia

powiązane

Ludzie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close