Poznań/Centrum Sztuki Dziecka/22. Biennale Sztuki dla Dziecka: Kolektyw Holobiont „Gdzie kształty mają szyje”

Zdjęcie: Poznań/Centrum Sztuki Dziecka/22. Biennale Sztuki dla Dziecka: Kolektyw Holobiont „Gdzie kształty mają szyje”

Kolektyw Holobiont "Gdzie kształty mają szyje", proj. plakatu A. Bielawska

Wersja do druku

Udostępnij

Centrum Sztuki Dziecka i Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk zapraszają na spektakl interaktywny Kolektywu Holobiont pt. Gdzie kształty mają szyje. Jest on zaproszeniem do budowania rodzinnego doświadczenia w kontakcie z tańcem współczesnym. Spektakl przeznaczony jest dla dzieci w wieku 5-6 lat.

Najnowsza praca kolektywu Holobiont, do współpracy nad którą duet zaprosił artystkę wizualną Alicję Bielawską i pefromerkę Danę Chmielewską, podejmuje temat ciągłej aktualizacji wytwarzanych znaczeń, badając ruch między ostrym, a rozmytym. Poprzez ruchową pracę z abstrakcją i zabawę w od-nazywanie, spektakl zachęca do odkrywania na nowo alfabetu wyobraźni wizualnej i ruchowej wszystkich wchodzących do jego wnętrza.

Premiera spektaklu odbywa się w ramach 22. Biennale Sztuki dla Dziecka.

Koncepcja i choreografia: Kolektyw Holobiont (Aleksandra Bożek-Muszyńska, Hanna Bylka-Kanecka)

Instalacja: Alicja Bielawska

Kreacja i wykonanie: Dana Chmielewska, Aleksandra Bożek-Muszyńska

Muzyka: Patryk Lichota

Realizacja techniczna: Łukasz Kędzierski

Produkcja: Centrum Sztuki Dziecka

Koprodukcja: Art Stations Foundation

Kierownictwo produkcji: Wojciech Nowak, Agata Drwięga

Grafika: Alicja Bielawska

czas trwania: 45 min

Kolektyw Holobiont powstał w 2017 roku. Tworzą go dwie artystki: performerka i choreografka Aleksandra Bożek-Muszyńska oraz teatrolożka i choreografka Hanna Bylka-Kanecka. Impulsem do nawiązania współpracy był ich udział w warsztatach dotyczących praktyki choreograficznej w sztukach performatywnych dla widzów w wieku od 0-6 lat, prowadzonych przez Daliję Aćin Thelander w ramach Alternatywnej Akademii Tańca 2015 w Poznaniu.

Obszarem zainteresowań kolektywu są interdyscyplinarne projekty wielopokoleniowe. Łącząc taniec eksperymentalny, sztuki wizualne i muzykę, artystki tworzą spektakle interaktywne, a także prowadzą warsztaty adresowane do rodzin z dziećmi. Wszystkie prace kolektywu opierają się na założeniu, że każdy uczestnik spektaklu – niezależnie od wieku i doświadczenia – jest w pełni kompetentnym odbiorcą sztuki. Artystki, obserwując twórcze i różnorodne zaangażowanie widzów, badają możliwości pogłębiania długotrwałych relacji poprzez sztukę.

Na dziecięcej scenie tańca zadebiutowały spektaklem interaktywnym DOoKOŁA, przeznaczonym dla rodzin z dziećmi w wieku 1,5-3 lat (2017, Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk, Poznań). Praca była prezentowała wielokrotnie na najważniejszych festiwalach sztuki dziecięcej w Polsce i nie tylko (m.in. Sztuka Szuka Malucha, Teatralna Karuzela, Festiwal Malta czy Scena Tańca Studio). W 2018 roku odbyły się premiery dwóch kolejnych produkcji kolektywu Holobiont. W warszawskim Teatrze Ochoty powstało Księżycowo, inspirowane twórczością Césara Manrique oraz krajobrazem wyspy Lanzarote. To spektakl dla rodzin z dziećmi w wieku 6 miesięcy-2 lat. Z kolei _on_line__ (adresowany do starszej grupy wiekowej – dzieci w wieku 5-7 lat i ich opiekunów) podejmuje temat swobodnego rysunku w kontekście śladu ruchu. Spektakl nie powstałby, gdyby nie zaangażowanie produkcyjne Art Stations Foundation oraz realizowany przezeń innowacyjny i wyjątkowy w skali kraju, program edukacyjny Roztańczone Rodziny.

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 18:00

Poznań: Stary Browar, ul. Półwiejska 42, Studio Słodownia 3

powiązane

Ludzie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close