Poznań: Janusz Orlik „Insight”

Zdjęcie: Poznań: Janusz Orlik „Insight”

Fot. Jakub Wittchen dla Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk

Wersja do druku

Udostępnij

W ramach otwarcia sezonu Stary Browar Nowy Taniec zaprasza na pokaz spektakl Insight Janusza Orlika i Joanny Leśnierowskiej. Spektakl zdobył nagrodę za choreografię podczas Polskiej Platformy Tańca 2014 w Lublinie. Insight poszukuje fizycznej i wizualnej reprezentacji emocjonalnych stanów wyalienowania z otaczającej nas rzeczywistości. Umieszczając bohatera w jednocześnie realnej i metaforycznej przestrzeni sceny gęstej od mikrogestów, cieni i głosów, spektakl zderza ze sobą świat zewnętrzny i wewnętrzny, oferując nam wgląd w niejednoznaczne, często wszystkim nam bliskie, emocjonalne stany. Przełożone na intensywny język ruchu i obrazu, wciągają nas w pełną napięcia podróż labiryntem ludzkiego ciała dzień po dniu zderzającego się z kakofonią otaczających go bodźców. Insight powstał jako kolejna odsłona trwającego od blisko 10 lat artystycznego dialogu między Januszem Orlikiem a Joanną Leśnierowską i jest trzecim solo Janusza Orlika w ramach programu Stary Browar Nowy Taniec.

pomysł i ruch: Janusz Orlik/Joanna Leśnierowska

wykonanie: Janusz Orlik

dramaturgia i reżyseria światła: Joanna Leśnierowska

remix dźwięku: Janusz Orlik

scenografia: Marta Wyszyńska

realizacja techniczna: Łukasz Kędzierski

oprawa wizualna: Michał Łuczak

produkcja: © 2013 Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

premiera: 3 marca 2013, Poznań

Produkcja spektaklu dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Co z tym tańcem? 2013.

MKiDN mini (miniaturka)

Janusz Orlik po ukończeniu warszawskiej szkoły baletowej studiował w Brucknerkonservatorium Linz (Austria), gdzie tańczył w zespole x.IDA. Od 2002 r. jest stałym członkiem Vincent Dance Theatre (Wielka Brytania). Jego własne prace to m.in. Exérèse monobloc (2004), a bliźniego swego jak siebie samego (2006), Live on stage (2008), Święto wiosny (2011). W 2007 roku wystąpił w spektaklu towarzystwa gimnastycznego nic. W 2009 roku wziął udział w spektaklu Happy Nigela Charnocka, będąc jednocześnie asystentem choreografa. Rok później dołączył do grupy Ugo Dehaesa, Kwaad Bloed (Belgia), występując w spektaklu Forces. W 2011 roku dołączył do Nigel Charnock + Company (Wielka Brytania) rozpoczynając pracę nad spektaklem Ten Men. W 2011 roku współpracował przy tworzeniu i wystąpił w Rekonstrukcji Joanny Leśnierowskiej. Poza pracą sceniczną Janusz Orlik prowadzi warsztaty taneczne w szkołach tańca oraz innych placówkach edukacyjnych w kraju i za granicą.

Joanna Leśnierowska dramaturg, krytyczka, kuratorka tańca i performerka. Od 2004 roku prowadzi program taneczny Stary Browar Nowy Taniec prezentujący najnowsze osiągnięcia współczesnej choreografii oraz intensywnie wspierający rodzimych twórców. Pracuje również jako opiekun artystyczny młodych choreografów oraz jako dramaturg, performer i artystyczny konsultant polskich i międzynarodowych artystów (takich jak Janusz Orlik, Renata Piotrowska, Arkadi Zaides, Minimetal, Lia Haraki, Márta Ladjánszki).

Marta Wyszyńska absolwentka scenografii Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Doświadczenie zdobywała już w trakcie studiów angażując się w różnego typu artystyczne przedsięwzięcia. Pracowała jako asystentka scenografa w poznańskich teatrach (m. in. u boku Magdaleny Tesławskiej, Izabeli Stronias, Janusza Sosnowskiego), brała udział w festiwalach oraz pokazach kostiumów, prowadziła warsztaty. Po studiach pracowała jako grafik, obecnie koncentruje się na projektowaniu scenografii. Od października 2012 roku asystentka w Pracowni Scenografii i na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu.

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:30

Poznań: Studio Słodownia 3, Stary Browar, ul. Półwiejska 42

powiązane

Ludzie

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close