Poznań/Polska Sieć Tańca 2018: Teatr Tańca Caro „Archipelag”

Zdjęcie: Poznań/Polska Sieć Tańca 2018: Teatr Tańca Caro „Archipelag”

Fot. Katarzyna Machniewicz

Wersja do druku

Udostępnij

Polska Sieć Tańca to sformalizowana forma współpracy ośrodków, wspierających sztukę tańca w naszym kraju. W ramach programu prezentacji, realizowanych w ramach Sieci w 2018 roku Teatr Tańca Caro pokaże spektakl Archipelag w Starym Browarze (Art Stations Foundation) w Poznaniu.

Pierwszy spektakl Kuźmińskiego dla Teatru Tańca Caro to złożony z okruchów wspomnień kalejdoskop obrazów, który ukazuje człowieka zawieszonego w przestrzeni, gdzie czas nie płynie linearnie. Powracające i pozornie niezwiązane ze sobą sceny nawiązują do współczesnego, fragmentarycznego świata, którego wirtualne i rzeczywiste sfery zlewają się między sobą. Pięcioro tancerzy tworzy obraz rodziny, ukazanej w ponadczasowym ujęciu. Sceniczne postaci, każda ze swoją historią i pragnieniami, poruszają się w surrealistycznej przestrzeni zamieszkałej na stałe jedynie przez meble i ubrania – doskonałe nośniki czasu i pamięci. Ukazani na przemian w ruchu i zawieszeniu bohaterowie stają się częścią archipelagu wspomnień, który stopniowo wyłania się jako obrazy na długo zapadający w pamięć widza.

Choreograf w konsekwentny ukazuje osamotnienie jednostki poprzez zamierzony brak dotyku fizycznego między aktorami. Często wykorzystywane przez niego wyraziste, barwne obrazy sceniczne potęgują wrażenie przemieszczasnia się aktorów w przestrzeni. Twórca kontrastuje to jednak z momentami zawieszenia, w których człowiek ukazany jest w zwolnionym tempie, albo wręcz w boleśnie przedłużonym bezruchu. Fragmentaryczność kompozycji, egzystencjalna tematyka oraz nawiązania do filozofii XXI wieku ( w tym wypadku koncepcja time-image Gillesa Deleuze’a ) składają się na stopniowo wyłaniający się styl Macieja Kuźmińskiego.

Więcej na: http://maciejkuzminski.com/portfolio/archipelag/

oraz: http://vimeo.com/kuzminski/archipelago

choreografia, dźwięk, produkcja: Maciej Kuźmiński

wykonanie i kreacja: Anna Mikuła, Grzegorz Łabuda, Monika Witkowska, Zuzanna Kasprzyk, Karol Miękina

dramaturgia i prowadzenie aktorskie: Adam Hypki

reżyseria oświetlenia: Ewa Garniec

kostiumy: Justyna Jakubczyk-Lassota

czas trwania: 70 min.

producenci: Teatr Tańca Caro wraz z Centrum Kultury i Sztuki im. A. Meżeryckiego w Siedlcach, Miejski Dom Kultury w Zduńskiej Woli, JOHAN Centrum w Pilźnie

wsparcie: Centrum Kultury i Sztuki im. A. Meżeryckiego w Siedlcach, Miejski Dom Kultury w Zduńskiej Woli, JOHAN Centrum w Pilźnie, Visegrad Artist Residency Fund – granty dla sztuk performatywnych, Wschodnioeuropejska Platforma Sztuk Performatywnych – wsparcie z programu małych grantów

Spektakl był pokazywany w ramach projektu ARCHIPELAG – tournée, który realizowany był we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca w ramach programu Scena dla tańca 2017.

Z recenzji:

„Archipelag jest o élan vital, o przeżywaniu życia, nie o czytaniu czy myśleniu o nim – nawet jeśli spektakl źródłowo wychodzi od myśli filozoficznej, od lektury tekstu  – ale o samym życiu. Strukturalnie i wizualnie składa się z fragmentów wspomnień. To podróż do krainy dzieciństwa, może też do pewnego stopnia podróż w przyszłość. Myślę, że każdy potrafi odnaleźć w tym siebie, odłamki własnych wspomnień czy wyobrażeń. Archipelag jest bardzo wizualny , plastyczny, przede wszystkim dlatego, że składa się z wycinków, z niewielkich scen-obrazów, które zostały wniesione do projektu przez samych tancerzy. Jest hybrydą zbudowaną z ich własnych doświadczeń, wspomnień oraz wyobrażeń inspirowanych na przykład obrazami filmowymi. Jednym z takich filmów było Zwierciadło Tarkowskiego, które w pewnym sensie stało się naszym punktem odniesienia.”

Dramaturg jest od pamiętania – z Adamem Hypkim rozmawia Teresa Fazan, taniecPOLSKA.pl, 12 grudnia 2016.

CKiS w Siedlcach logo (miniaturka)    MDK Zduńska Wola (miniaturka)

Johan logo (Archipelag) (miniaturka)     Visegrad Artist Residency Programme (VARP) (miniaturka)     Teatr Tańca Caro (oryginał)

Polska Sieć Tańca i Partnerzy (miniaturka)

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

Poznań: Studio Słodownia 3, Stary Browar, ul. Półwiejska 42

powiązane

Ludzie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close