Nowa Sól/Polska Sieć Tańca 2020/21: Teatr ROZBARK „Plateau” – chor. Maciej Kuźmiński

Zdjęcie: Nowa Sól/Polska Sieć Tańca 2020/21: Teatr ROZBARK „Plateau” – chor. Maciej Kuźmiński

Teatr ROZBARK „Plateau”, grafika Ilona Binarsch

W ramach Polskiej Sieci Tańca 2020/21 odbędzie się pokaz spektaklu Plateau w choreografii Macieja Kuźmińskiego.

Wersja do druku

Udostępnij

Plateau

Inspiracją dla twórców jest profetyczny esej filozofa Gillesa Deleuze’a i psychoanalityka Félixa Guattariego Tysiąc plateau – drugi tom Kapitalizmu i schizofrenii z 1980 roku. Dzieło to na wiele sposobów przepowiedziało niestabilną i chaotyczną erę cyfrową – tę, w której żyjemy. Jako ludzkość przechodzimy dziś głęboki kryzys identyfikacji. Tradycyjne przekonania, narracje historyczne, tożsamości narodowe, natura pracy, religia, prawda, a nawet zdrowy rozsądek utraciły swą trwałość. Pojęcia „tożsamości” i „rzeczywistości” wydają się całkowicie arbitralne i niepoznawalne, gdy napędza je globalizacja, turbokapitalizm i niezbadana moc internetu. Absurd, jeszcze niedawno nie do pomyślenia, stał się powszechny. Zwolennicy teorii spiskowych, populiści, szaleńcy i nacjonaliści, jeszcze do niedawna stanowiący margines społeczeństwa, urośli w siłę, przejmując stery rządów i włączając się do głównego nurtu życia społecznego. W parze z nimi idzie wszechwładny etos wolnego rynku, fetysz sprzedawania, zwyciężania za wszelką cenę, kapitalistyczna wolna amerykanka. Młody zespół taneczny na scenie staje się ikoną współczesności, z cyrkową zręcznością przyjmuje kolejne role i tożsamości, z których każda jest błyskotliwa, oszałamiająca, markowa. To bigos i Monty Python, Techno Viking i Czarna Madonna.

Od twórców:

Drodzy widzowie,

To, co za chwilę zobaczycie, jest połączeniem tańca i teatru, starego bawoła w nowych baletkach i dzika ze skrzydłami. Jest to wspólne dzieło polskiego choreografa i reżysera emigranta z USA. Wynikiem  ich kolaboracji jest spektakl napięty jak lina linoskoczka, który gardzi strachem, który skacze odważnie nad przepaścią i śmieje się z lekka pogardą by – mamy nadzieję – zapewnić Państwu rozrywkę najwyższych lotów.

Zatem – drodzy Państwo – znajdźcie wygodne miejsce w naszym Latającym Cyrku. Zawieście swoją niewiarę. Nie czekajcie na proste odpowiedzi i linearną narrację. Nie zapomnijcie zapiąć pasów. I cieszcie się jazdą bez trzymanki.

Ale najpierw musimy was ostrzec. Choć puszczamy oko – ta gra nie jest zabawą.

Weźmy pod uwagę fakt, że żyjemy w bardzo niepewnych czasach. Że płaskowyż, na którym rodzimy dzieci budujemy domy, zbudowany jest z ruchomych piasków i nagrobków. Wszystko, co kiedyś było nam drogie, co zdawało się  być autentyczne, niewinne i dobre, zostało zawiane przez wiatr międzynarodowego handlu. Sprawiedliwość i moralność stały się tylko ziarnem w oku wszystkowiedzącego i widzącego cyklonu mediów społecznościowych.

Nasz ukochany naród, nękany podziałami, rozwieszony jak pranie między biegunami – pęka z napięcia jak guma w za małych majkach.

Jesteśmy podejrzliwi, nieufni, wieszamy psy na wszystkim i wszystkich. Uczestniczymy w ruchu konspiracyjno-rekonstrukcyjnym, skanujemy horyzont, ekshumujemy resztki tradycji, wypatrujemy zbawiciela, który pokazałby nam drogę wyjścia.

Właśnie w takim miejscu i momencie spotkacie Państwo naszych bohaterów. Romantycznie rozdartych Polaków. Ludzi młodych, ambitnych, dociekliwych, walczących nie tylko o byt, ale także szukających sensu, starających się zrozumieć, błąkających się między prawdą a fikcją. Nie wiedząc, komu uwierzyć, skaczą na oślep ku wizji świetlanej przyszłości, próbując się pozbyć tej kuli u nogi, jaką jest historia.

Pragniemy podziękować naszemu ukochanemu zespołowi tancerzy, naszej nieustraszonej scenografce i Teatrowi Rozbark za odważne serca i mocne nogi!
Maciej Kuźmiński i Paul Bargetto

choreografia, dźwięk: Maciej Kuźmiński
reżyseria, koncepcja, dramaturgia: Maciej Kuźmiński i Paul Bargetto
teksty, prowadzenie aktorskie: Paul Bargetto
scenografia i kostiumy: Ilona Binarsch
reżyseria oświetlenia: Paweł Murlik
asystent choreografa: Paweł Urbanowicz
kreacja i wykonanie: Monika Witkowska, Karolina Kardasz, Oscar Mafa, Paweł Kozłowski, Wojciech Kozak, Alexey Torgunakov
druga obsada: Wiktoria Zawadzka, Omar Karabulut
produkcja: Teatr ROZBARK
współpraca: Maciej Kuźmiński Company, Teatr Trans-Atlantyk
czas trwania: 90 min

Maciej Kuźmiński – choreograf, pedagog i producent. Twórca i kierownik Polskiej Sieci Tańca. Jego niezależne prace tworzą repertuar Maciej Kuźmiński Company. Prace Kuźmińskiego od 2014 roku prezentowane były ponad 130 razy, w 20 krajach. Artysta zdobył kilkanaście międzynarodowych nagród i wyróżnień za choreografie, w tym w 2018 roku nagrodę specjalną na Konkursie Choreograficznym w niemieckim Hanowerze. Gościnnie wykłada na światowej klasy uniwersytetach tańca, gdzie uczy autorskich technik ruchu – Dynamic Phrasing, inspirowanej Qi Gong i przepływem energii, oraz kompozycji Task-basket na bazie analizy ruchu Labana. Z wyróżnieniem ukończył kierunki Teatru Tańca oraz Choreografii w konserwatorium Trinity Laban w Londynie. W marcu 2019 Kuźmiński obchodzi 5-lecie swojej twórczości choreograficznej.

Paul Bargetto – międzynarodowy reżyser teatralny, kurator festiwali i nauczyciel. Przez wiele lat mieszkał i pracował w Nowym Jorku, gdzie między innymi założył teatr East River Commedia (1998-2010) oraz organizował festiwal undergroundzero (2007-2014). W 2012 roku przeniósł się do Warszawy, gdzie obecnie pracuje z grupą teatralną Teatr Trans-Atlantyk. Jest reżyserem takich dzieł jak: Album Karla Hockera and California w Teatrze  Trans-Atlantyk, The Gospel of Saint Matthew after Pasolini w  The Living Theatre, czy Couple of Poor, Polish-Speaking Romanians, (Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku) Doroty Masłowskiej, które wystawiane było m.in. w  Abrons Arts Center w Nowym Jorku.

***

Polska Sieć Tańca to pierwsza sformalizowana sieć współpracy między instytucjami i organizacjami wspierającymi rozwój tańca współczesnego w Polsce. Każdego sezonu Partnerzy Sieci wybierają do wspólnego repertuaru najciekawsze produkcje polskich niezależnych artystów i instytucjonalnych zespołów tanecznych. Spektakle nominowane na dany rok wyruszają w trasę w ramach Sieci, podczas której odwiedzają ośrodki partnerskie.

Aktualny sezon Sieci, z uwagi na pandemię, został rozciągnięty na dwa lata. PST 2020/21 tworzy 14 Partnerów, prezentujących 11 spektakli tanecznych z udziałem niemal 100 artystów. Wszystkie sieciowe pokazy, które ze względu na zamknięcie teatrów dla publiczności lub skutki COVID-19 nie mogły się odbyć w 2020 roku, zostały przeniesione na rok 2021, do końca którego planowych jest ponad 50 pokazów w całym kraju, z poszanowaniem obostrzeń i aktualnych wytycznych. Więcej: www.pst.info.pl

Organizatorem Polskiej Sieci Tańca jest Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Sfinansowane ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Polska Sieć Tańca 2020/21

Teatr ROZBARK „Plateau”, fot. Aleksander Joachimiak

Teatr ROZBARK "Plateau", fot. Aleksander Joachimiak

Teatr ROZBARK „Plateau”, fot. Aleksander Joachimiak

Teatr ROZBARK „Plateau”, fot. Aleksander Joachimiak

Teatr ROZBARK „Plateau”, fot. Aleksander Joachimiak

Teatr ROZBARK „Plateau”, fot. Aleksander Joachimiak

Teatr ROZBARK „Plateau”, fot. Aleksander Joachimiak

Teatr ROZBARK „Plateau”, fot. Aleksander Joachimiak

Teatr ROZBARK „Plateau”, fot. Aleksander Joachimiak

Maciej Kuźmiński. Fot. Aleksander Joachmiak

Paul Bargetto, fot. Aleksander Joachimiak

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

Nowa Sól: Nowosolski Dom Kultury, ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego 49

inne wydarzenia

powiązane

Ludzie

Zespoły

Organizacje

Festiwale

Teksty

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close