Polski Teatr Tańca zaprasza na ostatnią w tym sezonie rozmównicę pt. Dlaczego ucieleśniamy wiedzę?. Do dyskusji zaproszeni są goście: Dr Dominika Byczkowska-Owczarek z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Łódzkiego i Mirosław Różalski, dyrektor Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Olgi Sławskiej Lipczyńskiej w Poznaniu, pedagog, pierwszy choreograf wywodzący się z zespołu Polskiego Teatru Tańca, dyrektor artystyczny teatru w latach 1987 – 88.
Rozmowa będzie dotyczyć tematów takich jak: Dlaczego ucieleśniamy wiedzę? Jak to się dzieje, że ciało jest źródłem wiedzy i narzędziem jej zdobywania? W jaki sposób ciało wyraża zdobytą wiedzę?
Do dyskusji zaproszono dr Dominikę Byczkowską-Owczarek z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Łódzkiego, której zainteresowania naukowe obejmują socjologię ciała, a także socjologię medycyny i psychologię społeczną. Byczkowska-Owczarek jest autorką licznych publikacji na temat przekazywania znaczeń w ruchu oraz w procesie nauczania tańca, prowadzi też badania nad ciałem jako zapisem społecznej wiedzy i doświadczeń. Kilkakrotnie współpracowała z prof. Honoratą Jakubowską z Instytutu Socjologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, której artykuł pt . Uczenie się poprzez ciało. Wiedza ucieleśniona w tańcu, zamieszczony w monografii jubileuszowej przygotowanej z okazji 45-lecia Polskiego Teatru Tańca, będzie jednym z kontekstów rozmowy.
Drugim gościem będzie Mirosław Różalski, dyrektor Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Olgi Sławskiej Lipczyńskiej w Poznaniu, pedagog, pierwszy choreograf wywodzący się z zespołu Polskiego Teatru Tańca, dyrektor artystyczny teatru w latach 1987 – 88.
Rozmównica będzie także okazją do spotkania z Jackiem Przybyłowiczem – tancerzem, choreografem, przez wiele lat związanym z zespołem Kibbutz Contemporary Dance Company, w latach 2009-2014 dyrektorem Baletu w Teatrze Wielkim w Poznaniu, twórcą trzech choreografii przygotowanych we współpracy z Polskim Teatrem Tańca – Naszyjnik gołębicy (2003), Barocco (2004) oraz Jesień Nuembir (2008), regularnie pojawiającym się na zagranicznych festiwalach m.in. we Włoszech, Francji, na Cyprze, w Niemczech, Czechach, Rumunii, Szwecji, Danii, Norwegii, Chinach, USA, Tunezji czy Rosji.
Przybyłowicz i Różalski przygotowują premiery, które zwieńczą jubileuszowy sezon 45-lecia Polskiego Teatru Tańca – 22 czerwca o godz. 21.00 w hali MP2 Międzynarodowych Targów Poznańskich zobaczyć będzie można Śledztwo w choreografii i reżyserii Mirosława Różalskiego , a 29 czerwca w tym samym miejscu i o tej samej godzinie 45 w choreografii Jacka Przybyłowicza.
Poza rozmową o metodach i technikach ucieleśniania wiedzy w praktyce tańca, choreografowie zaprezentują swój sposób pracy z tancerzami. W choreograficznym duecie nauczą uczestników krótkiego, dostępnego na każdym poziomie zaawansowania, fragmentu choreografii, nawiązującego do tematu 45-lecia Polskiego Teatru Tańca.
Na zakończenie spotkania (ok. godz. 19.30) odbędzie się potańcówka Dancing Poznań.
Rozmównice to cykl spotkań, w którym przy wsparciu ekspertów i w żywym kontakcie z widzami Polski Teatr Tańca kształtuje język refleksji o tańcu, odkrywając jego nieoczywiste związki z różnymi dyscyplinami nauki i sztuki.
Wstęp wolny